Magic The Gathering Online (Magic Workstation)

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
На факс, на паузи почнаа колегиве да играат една игра Astral Masters која што има околу 100 карти не сум сигурен, нешто слична е на Меџик али се знае, Меџик си е Меџик, па решив да побарам начин како можеме да ја играме бесплатно :). Некој од вас сигурно ја знаат Magic Online, меѓутоа тоа е исто како да купуваш оригинал карти (дури и полошо, плаќаш исти пари а имаш само дигитални карти).

Magic Workstation има сличен интерфејс на Magic Online и е бесплатна. Може да се игра онлајн или локална мрежа. Меѓутоа, единствен "проблем" со играва е тоа што нема AI, значи играчот треба да контролира се (енергија, влечење карти и слично). Со неколку збора кажано, Magic Workstation ви дава карти, ви дава маса/клупа или што било, и другото останува на вас. Имате над 16.000 карти од кои што можете да правите декови. Исто така има и многу pre-made декови со кој што можете да играте.

Линкови:
Magic Workstation (Прво се инсталира ова)
Magic The Gathering Card Database (Up to Zendikar) (Потоа следува ова)

Треба да се инсталира и овој Theme за да имате излгед сличен на Magic Online. Темата се става во фолдерот: Magic Workstation\Themes , и потоа се активира од: Tools -> Preferences -> Interface, под Graphic Theme селектирајте Malhavoc... и кликнете ОК.

Слики за картите:

1. Спуштете го торентов од ОВОЈ линк.
2. Во торентот има целосни слики од картите или кропови (само сликичката на средина) Јас ги спуштив целосните (Full). Одберете какви сакате и спуштете ги.
3. Селектирајте ги сите .zip фајлови -> Десен клик-> Еxtract Here.
4. Oткако ќе се екстрактираат, селектирајте ги сите фолдери -> десен клик -> Cut.
5. Paste-ирајте ги во фолдерот ->Magic Workstation\Pics .
6. Потоа, пуштете го Magic Workstation ->Tools -> Preferences -> Под General уклучете го High Quality Image Generation (for Modern Computers), потоа, ако сакате под Image View можете да го уклучите Show Help Info (i.e. "Walls can't attack").

Дополнителен чекор: Ако сакате да ги имате сликите од сите Token карти, можете да ги спуштете ТУКА и ги екстрактирате на истото место: Magic Workstation\Pics . (Ако ги имате претходно инсталирано другите, ќе ве праша дали сакате Overwrite, одберете Yes)


НАПОМЕНА: За да работаат сликите, ќе мора да ги екстрактирате фолдерите такви кави што се (не требе да им ги менувате имињата). (Имате фолдери 10Е, 9Е, RAV, ТК итн. оставете ги така).

Eве неколку слики како изгледа интерфејсот:



Еве како тече една партија:



P.S: Magic Workstation работи и со други трејдинг кард игри како WoW, LOTR, Pokemon итн. Ако сакате повеќе информации -> Google :smir: . Ако имате прашање, поставете тука.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Додека играв Magic - The Gathering постојано го користев програмот Magic Workstation за тестирање на декови. Добро е да се провери како функционира декот против играчи на интернет кои играат различни декови, пред да се фрлаат многу пари за набавување на картите.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Мех :uvo:, изгледа нема Меџик играчи на форумов :( (или никој не сака да ја игра онлајн ).
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
играв порано ама едноставно софтверов изглеа на ништо а и не е ич user friendly...
за online card game препорачувам www.urban-rivals.com
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
играв порано ама едноставно софтверов изглеа на ништо а и не е ич user friendly...
за online card game препорачувам www.urban-rivals.com
Што знам, ако знаеш правила и како да играш, мислам дека супер е интерфејсот :).
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
играв порано ама едноставно софтверов изглеа на ништо а и не е ич user friendly...
за online card game препорачувам www.urban-rivals.com
Подобра и поинтересна е Warstorm

Мех :uvo:, изгледа нема Меџик играчи на форумов :( (или никој не сака да ја игра онлајн ).
како прво за да ја играш ти треба сериски за регистрација кој е тешко да се најде
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Подобра и поинтересна е Warstorm
Подебилна игра од Warstorm... здравје :). Си седиш и си гледаш како се тепаат :), која е поентата?

како прво за да ја играш ти треба сериски за регистрација кој е тешко да се најде
Ноуп... фри е :). Сериски ти треба за екстра глупости кој се тотално непотребни :)
 

MikiZulum

Tип-Топ
Член од
29 ноември 2009
Мислења
87
Поени од реакции
2
Од време на време ја играм -Wagic- не е онлајн но доста е добра и за механиката, гејмплејот и правилата не мораш да се секираш, играта те води.
Значи играва е за PSP, Windows и Linux. Старата верзија 0.8 на PSP може да се игра онлајн но е по лита, нема слики на многу карти, а во новата таа опција е исклучена. Јас ја играм на PC а во мрежа не сум пробал.
http://www.psp-hacks.com/file/1866. Во самиот фолдер има .exe за пуштање на PC.
 

DarkEyE994

Возам-_-Точак
Член од
4 март 2009
Мислења
285
Поени од реакции
9
Го користам одкога почнав да играм МТГ за тестирање и најчесто да изигравам бед-ес со декови копирани од деклисти(darkeye994 ingame)
А има некоја тема на форумов за мтг општо?И ако некој нека прати ПП ако сака да игра во Гоблин!
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Имам отворено тема општо за Trading Card Games (вклулувајќи ја и MTG) во Хоби подфорумот. Ама не играм више Magic од пред повеќе од една година.
 

DarkEyE994

Возам-_-Точак
Член од
4 март 2009
Мислења
285
Поени од реакции
9
Или темата е мртва или никој друг не игра МТГ:(
 

halfelfpaladin

The Black Paladin
Член од
23 август 2011
Мислења
235
Поени од реакции
97
Ова го користиме со брат ми кога сакаме да тестираме некој шпил пред да се решиме да го составиме. Супер си е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom