Mac OS

Статус
Затворена за нови мислења.
I

Intex

Гостин
Не најдов слични теми на оваа, а и мислам дека местото и е овде, зошто Mac е Линукс оперативен систем.
Во последно време се интересирам за овој оперативен систем. Може ли да се инсталира на не Ејпл машина? Има ли некои предности во него во однос на Windows-ите? Комплициран ли е за работа? (како другите Линукс системи)

Однапред фала. :)
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
1. Мекот не е Линукс оперативен систем. UNIX - да... Линукс... не.
2. Линуксот не е покомплициран за работа од Windows. Тука станува збор само за страв на корисниците од нешто што немаат никогаш пробано. Секој кој што пробал да работи на Линукс, не се вратил под Win.
3. Можно е да се инсталира на не-Јабуче машина, али во никој случај легално. Постојат hackintosh дистрибуции кои до одредено ниво си ја вршат работата успешно.
4. Мекот има многу предности во однос на Win. Брзина, стабилност, сигурност... во сите овие категории Џамот е на последно место (споредувам Џам, Линукс и Мек).
Друго? :)
 
I

Intex

Гостин
1. Мекот не е Линукс оперативен систем. UNIX - да... Линукс... не.
2. Линуксот не е покомплициран за работа од Windows. Тука станува збор само за страв на корисниците од нешто што немаат никогаш пробано. Секој кој што пробал да работи на Линукс, не се вратил под Win.
3. Можно е да се инсталира на не-Јабуче машина, али во никој случај легално. Постојат hackintosh дистрибуции кои до одредено ниво си ја вршат работата успешно.
4. Мекот има многу предности во однос на Win. Брзина, стабилност, сигурност... во сите овие категории Џамот е на последно место (споредувам Џам, Линукс и Мек).
Друго? :)
Кога почна веќе да објаснуваш, објасни ми шо е „Хакинтош“?
Може да се инсталира лесно на не-јанучна машина? Може да се најде по нетот?
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Кога почна веќе да објаснуваш, објасни ми шо е „Хакинтош“?
Може да се инсталира лесно на не-јанучна машина? Може да се најде по нетот?
Може да се најде по торенти... јас ја имам пробано iDeneb.
За лесно... не е баш лесно, треба да погодиш драјвери (неподдржани), и уште еден куп стиници. Од прва сигурно нема да ти функционира.

Иди на www.hackintosh.com и читај :)
 
I

Intex

Гостин
Може да се најде по торенти... јас ја имам пробано iDeneb.
За лесно... не е баш лесно, треба да погодиш драјвери (неподдржани), и уште еден куп стиници. Од прва сигурно нема да ти функционира.

Иди на www.hackintosh.com и читај :)
Како може да ги погодам драјверите? На среќа?
П.С. При инсталација се подесуваат драјверите?
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Според мене, со Виста и 7, сите тврдења дека Linux или OS X или Unix се подобро и посигурни не се баш точни.
Со виста и 7 windows има сигурност на исто ниво како кај Linux. Еве овде убаво имам напишано. Се што треба е да не се користи администратор за секојдневна употреба (не за џабе root е онеспособен во Ubuntu. Има само su/sudo/gksudo ако се потребни админ права) Тоа што има повеќе вируси за Windows е затоа што пишувачите на вируси прават за windows затоа што е далеку најкористен, па така ќе има поголема штета. Ако направат за останатите ќе направат многу малку штета.
Значи за сигурност нема предности.

Главна предност на Мек е тоа што има многу личен и едноставен софтвер со убави визуелни ефекти. Непишано правило е да се внимава повеќе на изгледот, и на користникот да му се покажува тоа што треба, а тоа што не треба да се крија.

Затоа пример МС го направи Office 2007 го направија таков каков што е. Да не беа Apple, офис 2007 немаше така да изгледа.

Но, ако за една работа е потребна некоја напредна и посериозна апликација, пример апликација како фотошоп, тогаш е исто. Фотошоп е ист и на Мек и на Win.

За игри, windows и никој друг.
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Vnuche ... нема да навлегвам во тематиката ( го имаме праено муабетот еднаш ) али Бсд јадро е Мак Ос . Да од уних потекнуваат сите али бсд е поблиски до мак ос јадрото .

Значи во однос на хакинтош ... Па имаат баги напреднато во последно време со таквите модовани верзии на Мак ОС и веке имат детекциа за хардвер клаено во процес на инсталациа на некои од нив така да и не е толку тешко .

Дека некогаш Џамот ке е на исто ниво со Мак Ос и Линукс во однос на сигурноста ... Нема шанса ... Тоа што „ каки бандата “ од убунту решила да тргне роот е бидејки несакаат да се маткаат со Idiot Profing на системот . Осве тоа убунту е најкористен линукс ама не е и најдобар и не треба со него да се генерализира линукс како цело .

И да Мак ос е е најбрз од Трите , И да има најдобар кориснички интерфејс ( кој е направен за да може и неписмен американец да го користи ) . И да многу работи на него не ни гледаш дека се случуваат заради ова од погоре .
Во легендарниот клип на муабетот на крајот беше : " Tell your daddy to buy an I-mac - its a computer specialy made for id..., For mommys and daddys . "
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Како може да ги погодам драјверите? На среќа?
П.С. При инсталација се подесуваат драјверите?
Не, не на погодување на среќа.
Прво, биди сигурен дека знаеш што хардвер имаш. После, провери го викито од хакинтош сајтот, има доста голема листа на компатибилни драјвери и начини како да профункционира нешто.
Да, при инсталација треба да избереш драјвери.
Според мене, со Виста и 7, сите тврдења дека Linux или OS X или Unix се подобро и посигурни не се баш точни.
Со виста и 7 windows има сигурност на исто ниво како кај Linux.
1. Да не беше ова толку глупо, ќе беше смешно.
2. Пројаде бурек сега брзо дека не сум во право што ја тврдам супериорноста на Линукс над Џамот. Ти побарав аргументи, само ми врати глуп муабет "јас ќе речам ова, ти она" и НИТУ ЕДЕН АРГУМЕНТ! Исто како сега.
3. Нема да ти одговорам на ништо од ова, а ни на следниот безвезен муабет поради тоа што:
За споредба на Мек, Вин и Линукс имаа соодветна тема
Дека некогаш Џамот ке е на исто ниво со Мак Ос и Линукс во однос на сигурноста ... Нема шанса ...
На кого му објаснуваш? На Бибил? Не се труди. Залудно е.
И да Мак ос е е најбрз од Трите , И да има најдобар кориснички интерфејс ( кој е направен за да може и неписмен американец да го користи ) . И да многу работи на него не ни гледаш дека се случуваат заради ова од погоре .
Точно. Многу работи се поедноставени до тој степен што секој може да се снајде. Што е добра ствар, реално. Е, сега... тоа значи дека, по дефаулт, некои работи се вон твоја контрола (поради поедноставувањето). Али, функционира. Добрата работа е што, ако сакаш, пак можеш да рчкаш подлабоко. Чисто пример, пошто сум линуксаш, не ни помислувам на докот да неам конзола и си ја користам редовно :)
Во принцип, истиот муабет што го правам јас за КДЕ против ГНОМ. Зошто многу луѓе го сакаат ГНОМ повеќе? Многу помалце опции му дава на крајниот корисник. Не-гик се плаши од прозорче со премногу опции. :)
 
I

Intex

Гостин
Ќе ви пишам конфигурација да ми кажете дали ќе може да работи добро.
Еве ја конфигурацијата:

Матична - MCP61PM2MA
Графичка nVidia 7300 256MB
Процесор - 2.21 AMD
RAM - 512MB 667 Mhz
Hard Drive - 160 GB
Audio - Integrated

И да не заборавам, ако се излезе како треба, може да работи и без претходно инсталирано „Џамче„?
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
:pos2: Сериозен си?
Колку луѓе знаеш што пробале да работат под Линукс?
Не зборам за оние кои што го пуштиле на два саата, виделе дека има некои ствари различни и се откажале. Зборам за некој кој што стварно пробал да се одвикне од Џамот. Пошто, реално земено, тоа е проблемот. Навиката.
Јас не знам човек кој што му дал шанса од месец дена на Линуксот кој што се вратил после под Џам. :toe:
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
1. Да не беше ова толку глупо, ќе беше смешно.
2. Пројаде бурек сега брзо дека не сум во право што ја тврдам супериорноста на Линукс над Џамот. Ти побарав аргументи, само ми врати глуп муабет "јас ќе речам ова, ти она" и НИТУ ЕДЕН АРГУМЕНТ! Исто како сега.
3. Нема да ти одговорам на ништо од ова, а ни на следниот безвезен муабет поради тоа што:


На кого му објаснуваш? На Бибил? Не се труди. Залудно е.
Пробуваш да ме направиш глуп или што? Ајт утре во темата која Junkie ја спомна. Како за почеток разгледај овде.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Еве ти таков човек: Dzish
Остајте ме мене, јас сум изрод :vozbud:

Пробав да работам Mint издание на линуксот, не дека не ми се бендиса туку имав проблеми од типот што нема фотошоп на него... а GIMP или xara се слични на Corel. А излезе и win7 тогаш, па мораше да се проба :)

Инаку на темава, имав намера (едно време) да инсталирам Mac OS на PC. Е кога прочачкав, испадна дека треба да имаш конфигурација со солидни перформанси (што имам) ама да е на Intel процесор. Е тоа го неам, кај мене по дома се е AMD :baeh: . Oд тоа што го најдов на нет, се нашол некој грев да инсталира виртуелна машина на Win, од таму да симулира Интел процесор, и на неа подигнал Mac OS, но тоа е преголем залак за мене :helou:

Како оперативен, го начекав пред 5 години кога братучед ми донесе Mac book G3 (последната серија на Motorola процесори) од Америка. Прилично здркано ми делуваше одпрво, но подоцна се навикнав лесно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom