m:SAT TV Mакедонија Сателитска DVB-S телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Ako eden operator e Virtuelen togas toj operator nema sopstvena Telekomunikaciska mreza i nema da moze da ima dobra cena na uslugite koj gi nudi bidejki e virtuelen i zavisen od toj operator koj sto ja koristi mrezata na koristenje

Dodeka ako ne e virtuelen operator togas ke ima svoj Telekomunikaciska mreza i ke moze da ponudi poniska cena na svoite uslugi i konkurencijata ke raste

Inaku operator si e operator no toa dali ke bide virtuelen ili nevirtuelen najveke se odrazuva na cenata na uslugite od Telekomunikaciskiot operator.
Taka e ova e tocno no pri kupuvajne na golemoprodazba na uslugi cenata e druga......taka da i da se slepa mtel na a1 ili telekom moze da bide konkurenten... so pomala zarabotka se razbira....
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.628
Поени од реакции
34.881
Ako eden operator e Virtuelen togas toj operator nema sopstvena Telekomunikaciska mreza i nema da moze da ima dobra cena na uslugite koj gi nudi bidejki e virtuelen i zavisen od toj operator koj sto ja koristi mrezata na koristenje

Dodeka ako ne e virtuelen operator togas ke ima svoj Telekomunikaciska mreza i ke moze da ponudi poniska cena na svoite uslugi i konkurencijata ke raste

Inaku operator si e operator no toa dali ke bide virtuelen ili nevirtuelen najveke se odrazuva na cenata na uslugite od Telekomunikaciskiot operator.
И така и така е сеедно на овој пазар, џабе се надевате, нема бизнис тука за промена.

Ако градат своја мрежа, тоа се стартни над 100 милиони инвестиција, период на поврат и заработка преку 10 години, а дотогаш ќе излезат уште мин. 2 нови мобилни технологии.

Да градат фиксна мрежа, хаос, нефункционални општини, министерство за транспорт работи само со врски, а катастар е глувоња. И таму за 10 години ќе мора да нудат брзини по 100/50 во основни пакети, па ќе им одат многу олт порти, ѓаол на трета, пак период на поврат со години, и капак на се бирократски лавиринти за документација.

Се додека не инвестира државата во своја инфраструктура, која би ја рентала на идните оператори, ништо од бизнисот. Со ваква опција, има примери во ЕУ каде приказните се успешни, ете ви ја Хрватска за пример.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.864
Поени од реакции
7.552
Добар избор тв канали. Има и канали што други оператори ги немаат а каналите се одлични за народот што е југославија носталгичен и си сака музика, филмови српски, хрватски, босански..исто така има луѓе во државава што им се корените од овие држави. Сепак слаб број тв канали.
 
Член од
31 декември 2017
Мислења
271
Поени од реакции
114
Добар избор тв канали. Има и канали што други оператори ги немаат а каналите се одлични за народот што е југославија носталгичен и си сака музика, филмови српски, хрватски, босански..исто така има луѓе во државава што им се корените од овие држави. Сепак слаб број тв канали.
A znaes li kolku gi nema?
 
Член од
31 декември 2017
Мислења
271
Поени од реакции
114
Н
Не знам ама знам дека во Македонија има луѓе што си сакаат српски телевизии да гледаат. Пример е кај мене дома татко ми гледа највеќе РТС.
не се живее од носталгија Марсело
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
РТС ima mnogu kvalitetna produkcija za razlika od МРТ koja ima 0 produkcija vo sporedba so РТС taka da ne se raboti za nostalgija tuku kvalitetna programa zatoa mnogu od graganite sakaat da gi imaat РТС kanalite kaj svojot TV operator.
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
907
Поени од реакции
588
Не знам ама знам дека во Македонија има луѓе што си сакаат српски телевизии да гледаат. Пример е кај мене дома татко ми гледа највеќе РТС.
Поздрави го татко ти. И ја исто ртс највише гледам

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 

Leopeo

SpaceTe
Член од
12 септември 2021
Мислења
87
Поени од реакции
21
I tatko mi saka da pusta rts nautro

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

Leopeo

SpaceTe
Член од
12 септември 2021
Мислења
87
Поени од реакции
21
Ubavo sto gi stavia site rts kanali tatkomi ke bide zaenteresiran ama ke cekame do mart april za da izleze mobilna i internet

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Ќе ги укине зајко овие ако нема БГ канали. Неможе само српски.
 

Leopeo

SpaceTe
Член од
12 септември 2021
Мислења
87
Поени од реакции
21
Kako da ne

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

Leopeo

SpaceTe
Член од
12 септември 2021
Мислења
87
Поени од реакции
21
Nema on sto da kazuva

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom