m:SAT TV Mакедонија Сателитска DVB-S телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
23 февруари 2011
Мислења
877
Поени од реакции
1.159
1637239362631.png
Дури и на кров на куќа изгледа ружно а не па ова чудо на тераса да ми го инсталираат :)
 
Член од
21 јануари 2019
Мислења
62
Поени од реакции
7
Decki dali nekoj ima satelitska od mtel i kako e zadovolen?
Dali da receme rts ja zatemnuvaat koga ima nekoj povazen nastan?
I ne mi e jasno zosto kaj mtel vo crna gora arena premium 1,2,3 se vo hd a kaj vo sd rezolucija
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.112
Поени од реакции
5.858
Прегледај го приврзокот 313798
Дури и на кров на куќа изгледа ружно а не па ова чудо на тераса да ми го инсталираат :)
Во куќа се зависи како ти е направено да оди кабелот од антената тањирот за до ресивер. Има куќи каде што антената тањирот не е во самата куќа туку на друго место близу до куќата.
 
Член од
21 јануари 2019
Мислења
62
Поени од реакции
7
Ne se oni ulavi Darceeee..ulavi ste vie ako se priklucite na niv
Neznam zosto preteruvate, pa ke si napravite dogovor na 24 kako kaj total, kako kaj a1, kako kaj telekom, kako kaj neotel, i togas vi doaga i ne baa taka skapo kaj mtel. E sega kvalitetot nezz zasto se skroz novi kaj nas toa e veke drugo ali koga bi napravile dogovor togas i ne doaga taka skapo.
 
Член од
16 ноември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
8
Вчера после ручек направена монтажа на сат.антена од Мтел и првичното искуство и видување со еден збор КАТАСТРОФА.
после недела дена доаѓа монтажер од Врање Р.Србија претпоставувам со скратен курс за монтажа и без основно познавање на функционирање на сат.телевизија и се што оди околу таа проблематика.
техничка опрема на најниско ниво тањирче од едвај 60 цм што за Македонија е малку посебно за врнежи од дожд и снег ке доаѓа до губење на сигналот рисивер но наме најверојатно кинески колку две кутии цигари без место за картица претпоставувам врши софтверско декодирање на сигналот слика УЖАС едноставно бев фрапиран
иако во салон ме убедуваа дека нема да има ограничувања во гледањето на каналите со затемнување ЛАГА ГОЛЕМА цела вечер каналите РТ1 2 и 3 РТЛ РТЛ 2 Фох Адриа Фох адриа крими дел од пинковите можда имаше и други не успеав се да видам беа затемнети
Мој совет за сите што планираат вклучување подалеку од ова ако сакате да се поштедите од губење време нервози и врлање пари на лаги тотален аматеризам и непрофесионалност
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
2.738
Поени од реакции
1.083
Вчера после ручек направена монтажа на сат.антена од Мтел и првичното искуство и видување со еден збор КАТАСТРОФА.
после недела дена доаѓа монтажер од Врање Р.Србија претпоставувам со скратен курс за монтажа и без основно познавање на функционирање на сат.телевизија и се што оди околу таа проблематика.
техничка опрема на најниско ниво тањирче од едвај 60 цм што за Македонија е малку посебно за врнежи од дожд и снег ке доаѓа до губење на сигналот рисивер но наме најверојатно кинески колку две кутии цигари без место за картица претпоставувам врши софтверско декодирање на сигналот слика УЖАС едноставно бев фрапиран
иако во салон ме убедуваа дека нема да има ограничувања во гледањето на каналите со затемнување ЛАГА ГОЛЕМА цела вечер каналите РТ1 2 и 3 РТЛ РТЛ 2 Фох Адриа Фох адриа крими дел од пинковите можда имаше и други не успеав се да видам беа затемнети
Мој совет за сите што планираат вклучување подалеку од ова ако сакате да се поштедите од губење време нервози и врлање пари на лаги тотален аматеризам и непрофесионалност
Да не ме разбереш погрешно,законска обврска е затемнувањето така да тоа мора да го прават. Тоа што во салон зборат глупости тоа е друго. Така да другпат не наседнувајте на такви муабети затоа што се што е закон мора да се почитува. Во однос на монтерите, не очекував дека од Врање би носеле. Очигледно немаат тим тука сеуште. Пребрзо почнаа...
 
Член од
16 ноември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
8
Да не ме разбереш погрешно,законска обврска е затемнувањето така да тоа мора да го прават. Тоа што во салон зборат глупости тоа е друго. Така да другпат не наседнувајте на такви муабети затоа што се што е закон мора да се почитува. Во однос на монтерите, не очекував дека од Врање би носеле. Очигледно немаат тим тука сеуште. Пребрзо почнаа...
се сложувам еве дека е така ама тоа нивно зборување глупости што го викаш е доведување некого во заблуда - лажење плус никаде не е наведено дека одредени програми ке можат да се следат повремено а сепак не е тоа малку колку што видов се работи за десетина програми
 

Attachments

Член од
29 август 2008
Мислења
3.055
Поени од реакции
2.049
Вчера после ручек направена монтажа на сат.антена од Мтел и првичното искуство и видување со еден збор КАТАСТРОФА.
после недела дена доаѓа монтажер од Врање Р.Србија претпоставувам со скратен курс за монтажа и без основно познавање на функционирање на сат.телевизија и се што оди околу таа проблематика.
техничка опрема на најниско ниво тањирче од едвај 60 цм што за Македонија е малку посебно за врнежи од дожд и снег ке доаѓа до губење на сигналот рисивер но наме најверојатно кинески колку две кутии цигари без место за картица претпоставувам врши софтверско декодирање на сигналот слика УЖАС едноставно бев фрапиран
иако во салон ме убедуваа дека нема да има ограничувања во гледањето на каналите со затемнување ЛАГА ГОЛЕМА цела вечер каналите РТ1 2 и 3 РТЛ РТЛ 2 Фох Адриа Фох адриа крими дел од пинковите можда имаше и други не успеав се да видам беа затемнети
Мој совет за сите што планираат вклучување подалеку од ова ако сакате да се поштедите од губење време нервози и врлање пари на лаги тотален аматеризам и непрофесионалност
E toa e uzasot na sekoj koj vleguva so biznis vo MK....
Seto se pravi samo za zadabotka na pari nikoj ne vnimava na kvalitet i zadovolstvo na korisnicite...
Btw,ke moze slika/dve od antenata inresiverot.?i so kolku % signal primas od satelit....??
 
Член од
16 ноември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
8
слики немам покасно ке ти пратам сигналот е некаде на 82 % со варирање до 77 % за транспордерот на македонските канали што мислам дека е мах за таа големина на антена иако монтажерот од Врање заборави или не знаеше да го заротира малку ЛНБ на десно за фино дотерување и ке добиеше уште некој пронцент ама нејсе
рисиверот е посебна приказна на секое гасење кога го палиш се бутира како прв пат да го вклучуваш во струја па се појавува лого па врши некое скенирање и се тоа одзема време додека да добиеш слика
квалитет на слика е под ниво за коментирање
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.112
Поени од реакции
5.858
се сложувам еве дека е така ама тоа нивно зборување глупости што го викаш е доведување некого во заблуда - лажење плус никаде не е наведено дека одредени програми ке можат да се следат повремено а сепак не е тоа малку колку што видов се работи за десетина програми
Aко е точна програмскава шема на RTL Хрватска не знам зошто би оневозможувале да се гледа RTL Danas. Тоа им се вести. Да беше некоја емисија, филм или серија е повеќе логично во тој период да гасат.
 
Член од
16 ноември 2021
Мислења
7
Поени од реакции
8
Aко е точна програмскава шема на RTL Хрватска не знам зошто би оневозможувале да се гледа RTL Danas. Тоа им се вести. Да беше некоја емисија, филм или серија е повеќе логично во тој период да гасат.
и мене ме збунуваше тоа ама се добро се заврши
појдов во салонот со слики од затемнетите програми
да вика точно и ние до вчера не знаевме вчера добивмме мејл вие како корисник сте во право.На моето барање за раскинување на договорот пријатно ме изненадија и дозволија без понатамошни постапки го раскинаа за што им благодарам на љубезноста и разбирањето остана да ми се јават кога ке дојде монтажерот да ја собере опремата.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
3.055
Поени од реакции
2.049
и мене ме збунуваше тоа ама се добро се заврши
појдов во салонот со слики од затемнетите програми
да вика точно и ние до вчера не знаевме вчера добивмме мејл вие како корисник сте во право.На моето барање за раскинување на договорот пријатно ме изненадија и дозволија без понатамошни постапки го раскинаа за што им благодарам на љубезноста и разбирањето остана да ми се јават кога ке дојде монтажерот да ја собере опремата.
Bravo......
Автоматски споено мислење:

слики немам покасно ке ти пратам сигналот е некаде на 82 % со варирање до 77 % за транспордерот на македонските канали што мислам дека е мах за таа големина на антена иако монтажерот од Врање заборави или не знаеше да го заротира малку ЛНБ на десно за фино дотерување и ке добиеше уште некој пронцент ама нејсе
рисиверот е посебна приказна на секое гасење кога го палиш се бутира како прв пат да го вклучуваш во струја па се појавува лого па врши некое скенирање и се тоа одзема време додека да добиеш слика
квалитет на слика е под ниво за коментирање
Cccc,nisto da se nemalo asolno vo cela drzava....
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
2.738
Поени од реакции
1.083
Полека ќе се среди.. претпоставувам ќе има и update на софтверот за ресиверот. Пријави им го проблемот
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
4.216
Ќе се среди сигурно.. :pos:

Ова не е ситен проблем што може да се средува полека.. Ова се очајни работи..NO NAME ресивер сигурно нема да дојде некој да ти го промени.. MTS не е од вчера да прави вакви глупости..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom