Mакедонско воено воздухопловство

Дискусија во форумот 'Авијација' започната од .:makedonec:., 1 септември 2010.

 1. ^X^

  ^X^

  Член од:
  22 декември 2007
  Мислења:
  1.457
  Допаѓања:
  373
  Токму тоа што ни треба антитерористичка борба и сл. Нема потреба да пробуваме да се натпреваруваме со соседите, кога и така не можеме а и нема потреба. Нема некој од надвор да не нападне, НАТО е колективен систем за безбедност и она што ни треба е јакнење на специјалните единици за борба со терористи и герила како во 2001...

  А вооружување со ловци повлекува и многу други трошоци и не е поентата само да се набават а потоа да скапуваат како Сухоите. Голема армија е терет на економијата и парадоксално но таква армија може да не ослабне. Во иднина можеби и да набавиме нешто но сега е најзначајно да зајакнеме економски. А во случај на потреба како во 2001 оружјето само ќе дојде т.е. многу ќе бидат спремни евтино да ни продадат како 2001.
   
  На *phoenix* му/ѝ се допаѓа ова.
 2. .:makedonec:.

  .:makedonec:. Гостин

  Е така ќе да е кога си немаме парички че клошариме вака и ќе не дупат сите секој ден :toe:
   
 3. *phoenix*

  *phoenix*

  Член од:
  4 јули 2008
  Мислења:
  6.028
  Допаѓања:
  1.701
  Tипичен македонски члм.Армијата нема пари за плата важно авиони и тенкови да купува.
   
 4. .:makedonec:.

  .:makedonec:. Гостин


  Хахаха кој ти кажа бе на тебе толку дека армијата немала пари за плата на војниците а да не телажел тој што ти кажал епа како тогаш пред година дена набавиа стотина турски воени џипови а кој те лаже бе тебе пријателе уште ли паѓаш на тие стари финти војниците и полицајците ако немаат пари обичното население да не има повеќе!?

  --- надополнето ---

  А па да знаеш колку па добро тоа да немаме ништо на сите форуми само за нас зборуваат и за тоа дека иаме клошарска армија !
   
 5. Спенсер

  Спенсер Гостин

  ... ова е мешање политика веќе/// пари за бикот има,за плата на војниците нема... пари ИМА,ама за крадење! така било и така ке остане... додека овој глупав македонски народ не се опамети!
   
  На Astralavista му/ѝ се допаѓа ова.
 6. *phoenix*

  *phoenix*

  Член од:
  4 јули 2008
  Мислења:
  6.028
  Допаѓања:
  1.701
  АРМ и влада на РМ 2 различни поима.
   
 7. Спенсер

  Спенсер Гостин

  АРМ е под МО,што спаѓа под влада на РМ... владата одлучува за буџетот...
   
 8. *phoenix*

  *phoenix*

  Член од:
  4 јули 2008
  Мислења:
  6.028
  Допаѓања:
  1.701
  Врти сучи буџетот е толку колку што е.
   
 9. theMac3donian

  theMac3donian Мак3донецот

  Член од:
  5 февруари 2007
  Мислења:
  3.690
  Допаѓања:
  256
  Јас имам предлог до НАТО. :)
  Чим не не примаат таму, нека не изнајмат како mercenaries (платена војска).
  Така барем ќе имаме пари за одржување на војската и купување на АС-180 (кои би се користеле во Афганистан а по потреба би се вратиле во Македонија). :)
  Исто така немора да значи дека сите тие мора да се Македонци, бидејки војската ќе биде платена нели (концепт легија на странци, секако ние немаме доволно синови да ја вршат цела таа работа).

  Не дека ќе биде, ама малце да внесам живот во темата.
   
 10. Toecutter

  Toecutter Biafran Baby

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  5.243
  Допаѓања:
  2.429
  Па имаме counter-insurgency авијација :) Ан-2 на пример,воружен со бојлери:vozbud: и гранати од минофрлачи 120мм како што правеле хрватите...плус еден-два Ан-26 за иста намена...повеќе собира има опрема за ноќен лет, а ноќе стрела,игла и стингер...џабе се...аеродром не треба и од ливади полетуваат...

  [​IMG]

  Ан-2 во борбена формација...некаква формација енивеј...:)

  [​IMG]

  Плус ефтина машина е...за разлика од наменската борбена авијација има и други општествено корисни улоги :) освен горење кеш на афтербурнерот и сликање за списанија и сајтови...кул делуваат сите фенси ловци и јуришници ама џабе е...
  А поддршка која јаде до 3-4 пати од основната цена која ја споменуваат на темава (Су-27 на пример чини толку...хеххееее а после?)

  Треба да се учи од паталци а не гаталци...ете како Карл Густав фон Розен кој организирал едно воздухопловство :) со приближни финанскиски можности како нашево ако и не и посиромашно...со феноменален успех и резултати кои се уште им се несфатливи на многумина...во реални воени услови,пореални - амин...(уствари скраја да е...)

  [​IMG]

  Звер...

  :cuc::cuc::cuc:
   
 11. .:makedonec:.

  .:makedonec:. Гостин


  Хахахахахаахаха аааа да закон се авионите само вакви ни требаат :pos2:
   
 12. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  ova e sepak najdostapno za nasite finansiski moznosti:

  [​IMG]
   
 13. НеоН

  НеоН

  Член од:
  12 август 2010
  Мислења:
  2.892
  Допаѓања:
  901
  хахах си ме изнасмеал да непукнеш...ја би ипак да зеееме ф-16ки..најдобри се за наше небо
   
 14. *phoenix*

  *phoenix*

  Член од:
  4 јули 2008
  Мислења:
  6.028
  Допаѓања:
  1.701
  Дајте не заебавајте.Овие се најдобри за нас
  [​IMG]
   
  На Toecutter му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Kadaif

  Kadaif M.D.

  Член од:
  21 јануари 2008
  Мислења:
  3.384
  Допаѓања:
  2.284
  Зошто и е авијација на една банана држава?!?!
   

Сподели преку: