Mакедонско воено воздухопловство

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
373
Токму тоа што ни треба антитерористичка борба и сл. Нема потреба да пробуваме да се натпреваруваме со соседите, кога и така не можеме а и нема потреба. Нема некој од надвор да не нападне, НАТО е колективен систем за безбедност и она што ни треба е јакнење на специјалните единици за борба со терористи и герила како во 2001...

А вооружување со ловци повлекува и многу други трошоци и не е поентата само да се набават а потоа да скапуваат како Сухоите. Голема армија е терет на економијата и парадоксално но таква армија може да не ослабне. Во иднина можеби и да набавиме нешто но сега е најзначајно да зајакнеме економски. А во случај на потреба како во 2001 оружјето само ќе дојде т.е. многу ќе бидат спремни евтино да ни продадат како 2001.
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Е така ќе да е кога си немаме парички че клошариме вака и ќе не дупат сите секој ден :toe:
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Tипичен македонски члм.Армијата нема пари за плата важно авиони и тенкови да купува.

Хахаха кој ти кажа бе на тебе толку дека армијата немала пари за плата на војниците а да не телажел тој што ти кажал епа како тогаш пред година дена набавиа стотина турски воени џипови а кој те лаже бе тебе пријателе уште ли паѓаш на тие стари финти војниците и полицајците ако немаат пари обичното население да не има повеќе!?

--- надополнето ---

А па да знаеш колку па добро тоа да немаме ништо на сите форуми само за нас зборуваат и за тоа дека иаме клошарска армија !
 
С

Спенсер

Гостин
Tипичен македонски члм.Армијата нема пари за плата важно авиони и тенкови да купува.
... ова е мешање политика веќе/// пари за бикот има,за плата на војниците нема... пари ИМА,ама за крадење! така било и така ке остане... додека овој глупав македонски народ не се опамети!
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.046
Поени од реакции
1.714
... ова е мешање политика веќе/// пари за бикот има,за плата на војниците нема... пари ИМА,ама за крадење! така било и така ке остане... додека овој глупав македонски народ не се опамети!
АРМ и влада на РМ 2 различни поима.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
258
Јас имам предлог до НАТО. :)
Чим не не примаат таму, нека не изнајмат како mercenaries (платена војска).
Така барем ќе имаме пари за одржување на војската и купување на АС-180 (кои би се користеле во Афганистан а по потреба би се вратиле во Македонија). :)
Исто така немора да значи дека сите тие мора да се Македонци, бидејки војската ќе биде платена нели (концепт легија на странци, секако ние немаме доволно синови да ја вршат цела таа работа).

Не дека ќе биде, ама малце да внесам живот во темата.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.433
Токму тоа што ни треба антитерористичка борба и сл. Нема потреба да пробуваме да се натпреваруваме со соседите, кога и така не можеме а и нема потреба. Нема некој од надвор да не нападне, НАТО е колективен систем за безбедност и она што ни треба е јакнење на специјалните единици за борба со терористи и герила како во 2001...

А вооружување со ловци повлекува и многу други трошоци и не е поентата само да се набават а потоа да скапуваат како Сухоите. Голема армија е терет на економијата и парадоксално но таква армија може да не ослабне. Во иднина можеби и да набавиме нешто но сега е најзначајно да зајакнеме економски. А во случај на потреба како во 2001 оружјето само ќе дојде т.е. многу ќе бидат спремни евтино да ни продадат како 2001.
Па имаме counter-insurgency авијација :) Ан-2 на пример,воружен со бојлери:vozbud: и гранати од минофрлачи 120мм како што правеле хрватите...плус еден-два Ан-26 за иста намена...повеќе собира има опрема за ноќен лет, а ноќе стрела,игла и стингер...џабе се...аеродром не треба и од ливади полетуваат...Ан-2 во борбена формација...некаква формација енивеј...:)Плус ефтина машина е...за разлика од наменската борбена авијација има и други општествено корисни улоги :) освен горење кеш на афтербурнерот и сликање за списанија и сајтови...кул делуваат сите фенси ловци и јуришници ама џабе е...
А поддршка која јаде до 3-4 пати од основната цена која ја споменуваат на темава (Су-27 на пример чини толку...хеххееее а после?)

Треба да се учи од паталци а не гаталци...ете како Карл Густав фон Розен кој организирал едно воздухопловство :) со приближни финанскиски можности како нашево ако и не и посиромашно...со феноменален успех и резултати кои се уште им се несфатливи на многумина...во реални воени услови,пореални - амин...(уствари скраја да е...)Звер...

:cuc::cuc::cuc:
 
M

.:makedonec:.

Гостин
Па имаме counter-insurgency авијација :) Ан-2 на пример,воружен со бојлери:vozbud: и гранати од минофрлачи 120мм како што правеле хрватите...плус еден-два Ан-26 за иста намена...повеќе собира има опрема за ноќен лет, а ноќе стрела,игла и стингер...џабе се...аеродром не треба и од ливади полетуваат...Ан-2 во борбена формација...некаква формација енивеј...:)Плус ефтина машина е...за разлика од наменската борбена авијација има и други општествено корисни улоги :) освен горење кеш на афтербурнерот и сликање за списанија и сајтови...кул делуваат сите фенси ловци и јуришници ама џабе е...
А поддршка која јаде до 3-4 пати од основната цена која ја споменуваат на темава (Су-27 на пример чини толку...хеххееее а после?)

Треба да се учи од паталци а не гаталци...ете како Карл Густав фон Розен кој организирал едно воздухопловство :) со приближни финанскиски можности како нашево ако и не и посиромашно...со феноменален успех и резултати кои се уште им се несфатливи на многумина...во реални воени услови,пореални - амин...(уствари скраја да е...)Звер...

:cuc::cuc::cuc:

Хахахахахаахаха аааа да закон се авионите само вакви ни требаат :pos2:
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.892
Поени од реакции
904
хахах си ме изнасмеал да непукнеш...ја би ипак да зеееме ф-16ки..најдобри се за наше небо
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.559
Поени од реакции
2.418
Зошто и е авијација на една банана држава?!?!
 
На врв Bottom