Lycamobile Македонија

Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Decki ve molam za pomos, vcera mi istece internetot, staviv nov paket Data 99 preku internet, NO po greska go iskluciv avtomatsko-obnovuvanje.
Sega internetot go gledam ama stoi "neaktiven-obnovi paket". Koga ke stisnam na kopceto obnovi ne mi dava da odberam nisto osven kopceto "prodolzi" i koga ke stisnam na nego mi vika "kupi nov plan" i "ve molime izberete go paketot".
Kupiv uste ednas ist takov plan i sega imam 6gb zakoceni sto nemozam da gi koristam t.e. neaktivirani.
Supportot ne raboti (pon-petok) pa vikam nekoj da ne znae da mi pomogne.
Screenshots:

 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Од сабајлево имам проблем со Сим картицата од Lyca mobile. Прво неколку пати од сабајлево немав мрежа некој саат, па пробував со ресетирање, вадење/враќање на симот, ставање на сим картицата на друг уред и пак исто мрежа нема? Сега поручек некако се стабилизира со мрежа ама па ми ги избриша 70% од контактите? Телефонот е Samsung го немам менувано неколку години и без било какви акции со него. Што може да биде?
Автоматски споено мислење:

Е сега нова ситуација. Ги снема комплет сите контакти за да после 20 минути сите до еден да се појават!
Стој па гледај
edit:Телефонот функционираше наредната недела за да после снема мрежа за стално.Се јавив во кол центар и Проблемот испадна изгорена СИМ картица!? Во кол центар изготвија барање, земав нов број/сим без пари и после 3-4 дена на новата сим картица го префрлија мојот број. Тоа е постапката!
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Decki ve molam za pomos, vcera mi istece internetot, staviv nov paket Data 99 preku internet, NO po greska go iskluciv avtomatsko-obnovuvanje.
Sega internetot go gledam ama stoi "neaktiven-obnovi paket". Koga ke stisnam na kopceto obnovi ne mi dava da odberam nisto osven kopceto "prodolzi" i koga ke stisnam na nego mi vika "kupi nov plan" i "ve molime izberete go paketot".
Kupiv uste ednas ist takov plan i sega imam 6gb zakoceni sto nemozam da gi koristam t.e. neaktivirani.
Supportot ne raboti (pon-petok) pa vikam nekoj da ne znae da mi pomogne.
Screenshots:

Кој рече дека не можеш да ги искористиш тие 6 гига.Интернет пакетите можеш повеќекратно да ги активираш и пред да ти заврши периодот.
Знај дека имаш 6 гига за една недела.После тоа ти се одземаат тие што се неискористени.
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Кој рече дека не можеш да ги искористиш тие 6 гига.Интернет пакетите можеш повеќекратно да ги активираш и пред да ти заврши периодот.
Знај дека имаш 6 гига за една недела.После тоа ти се одземаат тие што се неискористени.
Toa da ama me cudi sto internet se koristi od sinokja polnokj na toj paket a mb se isti 6104mb zatoa pomisliv deka ne e aktiven a raboti na shkrgi, t.e. nekoj megabajt odtanat of minatiot paket.

Edit: sega e ok, pocna da povlekuva od tie 6104mb

Inaku prethodniot paket mi gi snema 3gb za 20 casa, siguren sum deka ne gi potrosiv, kakvi vi se iskustvata mozno e da kradat?
Ima li opcija da vidam specifikacija kolku internet e potrosen za odreden period?
Автоматски споено мислење:

Тоа "неактивен" веројатно се однесува на статус на автоматско надополнување, а не на тоа дали имам интернет или не така?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Toa da ama me cudi sto internet se koristi od sinokja polnokj na toj paket a mb se isti 6104mb zatoa pomisliv deka ne e aktiven a raboti na shkrgi, t.e. nekoj megabajt odtanat of minatiot paket.

Edit: sega e ok, pocna da povlekuva od tie 6104mb

Inaku prethodniot paket mi gi snema 3gb za 20 casa, siguren sum deka ne gi potrosiv, kakvi vi se iskustvata mozno e da kradat?
Ima li opcija da vidam specifikacija kolku internet e potrosen za odreden period?
Автоматски споено мислење:

Тоа "неактивен" веројатно се однесува на статус на автоматско надополнување, а не на тоа дали имам интернет или не така?
Тоа неактивен сигурно е дека си исклучила автоматско реактивирање и затоа ти вади така.Значи ако досега пред да ти заврши пакетот си ставала пари и ти се активирал автоматски сега тоа нема да ти важи се до наредниот период кога ке си активираш сама пакет.

А ова што викаш 3 гига за 20 часа тоа гарант не си имала никаков пакет активирано и ти трошело од парите.Ова е една опција.И да крадат иако не сме имале поплаки од тој аспект досега не може да ти украдат 3 гига за скоро еден ден.

А за проверка за интернет и повици се тоа имаш на сајтот опција Mojot Lycamobile ке си активираш профил и внатре имаш детално се и за интернет и за повици ;)
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Тоа неактивен сигурно е дека си исклучила автоматско реактивирање и затоа ти вади така.Значи ако досега пред да ти заврши пакетот си ставала пари и ти се активирал автоматски сега тоа нема да ти важи се до наредниот период кога ке си активираш сама пакет.

А ова што викаш 3 гига за 20 часа тоа гарант не си имала никаков пакет активирано и ти трошело од парите.Ова е една опција.И да крадат иако не сме имале поплаки од тој аспект досега не може да ти украдат 3 гига за скоро еден ден.

А за проверка за интернет и повици се тоа имаш на сајтот опција Mojot Lycamobile ке си активираш профил и внатре имаш детално се и за интернет и за повици ;)
Nikogas ne nadopolnuvam so pari, tuku so gotovi paketi poradi toa sto najcesto zaboravam i parite mi gi trosi stom snema od paketot kako sto naveduvas vo vtoriot pasus.

toa so 3gb za 20 casa bese aktiviran paket Data 99.

imam lycamobile profil, no tamu nemozam da vidam detali okolu internetot osven kolku mb se preostanati (ako moze mala pomos kade da go najdam toj pregled)?

Ova mi e mnogu vazno bidejki ne sum do telefonot a mi treba kontinuirano internet, sega koga opcijata za avtomatska obnova e isklucena, dali koga ke pominat ovie 6 dena za ovie 6gb sto gi imam sega, koga ke stavam nov paket Data 99 preku internet ke si prodolzi da si koristi telefonot internet ili ke treba da aktiviram nesto preku telefonot?

Inaku sum masko :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.576
Поени од реакции
38.709
не им текнува малце да го поефтинат нетот, 2 гига пред 2 години и 2 гига сеа не е исто, тогаш 100 мб цел ден на нет ќе седиш, сеа еднаш да скролнеш на инстаграм отидоа 100 мб, а не да палиш фб, кајгана или па јутуб не дај боже
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.194
Поени од реакции
3.577
не им текнува малце да го поефтинат нетот, 2 гига пред 2 години и 2 гига сеа не е исто, тогаш 100 мб цел ден на нет ќе седиш, сеа еднаш да скролнеш на инстаграм отидоа 100 мб, а не да палиш фб, кајгана или па јутуб не дај боже
Vo pravo si*
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.194
Поени од реакции
3.577
Eve kako se nastapuva na jak pazar na mobilni komunikacii >
Lyca Russia(koristat odlicna TELE2 mreza) 350rub= 270denari = 40gb/4g 750min,kon site mrezi vo Russia 100 internacionalni minuti i neograniceni voice&sms vo lycaRussia i kon site drugi zemji kade raboti lycamobile,.!
eee koga ova kaj nas >>> ??? kaj sme nazad cccc
a pak od pred 1 mesec vo Uganda zapocnaa pa tamu za 450denari 100GB mobilniot kako hotspot mozes da si go koristis*
i nie sme bile del od Evropa....koj dno sme uste so paketi od 1gb ~20maksimum
 
Член од
18 септември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
Zdravo, pred nekoj den zemav kartica od Lycamobile, staviv 500 denari kredit, go vkluchiv paketot Lyca Mega S, povici imam, mozham da zvonam na lugje, no nemam internet, si rekov aj da go probam netot no koga vkluchiv Mobile Data mi izleze nekakov problem i sega nemam internet, povici imam no internet nemam a vo paketot shto go aktivirav imam neogranicheni razgovori kon site mrezhi i 10Gb internet, eve screenshot od toa shto mi se pojavi na ekranot koga sakav da vklucham Mobile Data... Neznam shto da pravam, ako nekoj znae neka mi pishe, operatorot ne raboti ova vreme :/ Screenshot_20200606-215300.png
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Zdravo, pred nekoj den zemav kartica od Lycamobile, staviv 500 denari kredit, go vkluchiv paketot Lyca Mega S, povici imam, mozham da zvonam na lugje, no nemam internet, si rekov aj da go probam netot no koga vkluchiv Mobile Data mi izleze nekakov problem i sega nemam internet, povici imam no internet nemam a vo paketot shto go aktivirav imam neogranicheni razgovori kon site mrezhi i 10Gb internet, eve screenshot od toa shto mi se pojavi na ekranot koga sakav da vklucham Mobile Data... Neznam shto da pravam, ako nekoj znae neka mi pishe, operatorot ne raboti ova vreme :/Прегледај го приврзокот 254768
Јас работам во Лајка...Значи треба да пуштиш дата роаминг на ОН и не се плаши нема да ти троши пари.

Истотака треба да подесиш аксес поинт намес во мобиле нетворк....

Name - lmmk
Apn - data.lycamobile.mk
Pass - plus
ides na save i toa e toa
 
Член од
18 септември 2019
Мислења
7
Поени од реакции
0
Јас работам во Лајка...Значи треба да пуштиш дата роаминг на ОН и не се плаши нема да ти троши пари.

Истотака треба да подесиш аксес поинт намес во мобиле нетворк....

Name - lmmk
Apn - data.lycamobile.mk
Pass - plus
ides na save i toa e toa
Ti blagodaram mnogu, se sredi sega, imam internet
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Функционира ли у роаминг интернетот или само у МК?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Функционира ли у роаминг интернетот или само у МК?
Немаш мрежа истотака во роаминг. Не можеш да се конектираш на ниедна земја. Проверено со Србија и Бугарија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom