Lycamobile Македонија

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.882
Od tuka nikoj ne moze da ti pomogne ili ima greska so iccd ili ke ti napravat sim swap na prvoto brojce na koe si aktiviral LycaMega so postoeckata sim iccd i puk...
Utre 09h,vednas zvoni....
Автоматски споено мислење:


Znam deka problemot e resen,koga imas vreme mavni 1/2screenshot da vidime(sto pisuva vo detali za sim/mreza) lycaMob.mk vo australija na optus mreza....pozzzz
Не успеав да го регистрирам на оптус, само на водафон, не работи ни на lycamobile au.
Screenshot_20220309_042153_com.android.phone.jpg Screenshot_20220309_042523_myapp.SIM.Toolkit.jpg
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Не успеав да го регистрирам на оптус, само на водафон, не работи ни на lycamobile au.
Прегледај го приврзокот 324425Прегледај го приврзокот 324427
Vodafone e partner na lycamobile vonsite drzavi kade raboti,mozebi e moja greska so Optus bidejki od start rabotele preku optus a potoa se portirale preku vodafone.au
Kako ida e dobro e sto funkcionira,bar so dojdovni sms ke ti se free a tie ti se najbitni....
Автоматски споено мислење:

Vodafone e partner na lycamobile vonsite drzavi kade raboti,mozebi e moja greska so Optus bidejki od start rabotele preku optus a potoa se portirale preku vodafone.au
Kako ida e dobro e sto funkcionira,bar so dojdovni sms ke ti se free a tie ti se najbitni....
Btw,na aplikacijata na mobile sto najdov za roaming....ili ima nekoja greska.....ili...??nekako niski sumive za roaming duri od australija......
Moe mislejne zemisi avstraliska lyca sim najevtina tie opcija imas mn,gb za viber i slicno....
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
24 август 2008
Мислења
289
Поени од реакции
237
Имам проблем со новава картичка од Лајка. Имено веднаш одкако ја ставив во телефонот, ми стигна порака дека телефонскиот број е
Dear Customer, your permanent lycamobile number is 38979337xxx and Your Customer Identification PIN is xxxx. Thanks for using LycaMobile.

Се јавив во техничка поддршка, им прочитав ПУК и ја регистрирав картичката. Веднаш потоа преку web страната активирав на истиот број пакет Лајка мега за цела година 4000 денари.

Но веднаш потоа ми стигна порака дека мојот постојан број е 38979386xxx.

Така да сега јас го имам овој 38979386xxx број со 0 денари и не активен пакет. Ве молам помогнете ми. Корисничката поддршка работела до 18 часот.
Сега сватив дека вината е моја, јас сум направил грешка.

Првиот број бил број кој јас сум го имал и користел во 2018 та година. (СМС пораката со тој број сум ја добил во 2018 та и останала во пораките.

Сега јас сум добил ново бројче ( сосема нормално и во ред), а сум активирал пакет погрешно внесувајќи го стариот број.

Дали утре во техничка поддршка ќе може да го префрлат пакетот од стариот број на сегашниот или со грешката која ја направив изгубив 4000 денари (активирав лајка мега за цела година)?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Сега сватив дека вината е моја, јас сум направил грешка.

Првиот број бил број кој јас сум го имал и користел во 2018 та година. (СМС пораката со тој број сум ја добил во 2018 та и останала во пораките.

Сега јас сум добил ново бројче ( сосема нормално и во ред), а сум активирал пакет погрешно внесувајќи го стариот број.

Дали утре во техничка поддршка ќе може да го префрлат пакетот од стариот број на сегашниот или со грешката која ја направив изгубив 4000 денари (активирав лајка мега за цела година)?
Ti pisav uste odma deka ima nekoja greska...
Staroto brojce koga zvonis kon nego sto vika.?nepostoecki ili..?? Imav slicen problem mi refundiraja ova bese lani.....
Zvoni od sabajle vednas i pritiskaj da se resi rabotava....malce cudno e...ama toa e od app,da si aktiviral nemase vaka da bide....
Bidejki na logIn na app se logirass so otp kod koj stiga po sms na brojceto...ke si videl deka prajkas otp na nepostoecki Br...
Mkslam deka ke ti sredat.....
Ako ne moze nikako probaj dago reaktiviras stariot br od 2018, so sim swap na novava karticka,ako ne biva i taka kazi po greska na toj br,aktivirav....napravete nesto ali sepak tvoja e greskata...mislam ke ti izlezat vo presret...
 
Последно уредено:
Член од
24 август 2008
Мислења
289
Поени од реакции
237
Ti pisav uste odma deka ima nekoja greska...
Staroto brojce koga zvonis kon nego sto vika.?nepostoecki ili..?? Imav slicen problem mi refundiraja ova bese lani.....
Zvoni od sabajle vednas i pritiskaj da se resi rabotava....malce cudno e...ama toa e od app,da si aktiviral nemase vaka da bide....
Bidejki na logIn na app se logirass so otp kod koj stiga po sms na brojceto...ke si videl deka prajkas otp na nepostoecki Br...
Mkslam deka ke ti sredat.....
Ako ne moze nikako probaj dago reaktiviras stariot br od 2018, so sim swap na novava karticka,ako ne biva i taka kazi po greska na toj br,aktivirav....napravete nesto ali sepak tvoja e greskata...mislam ke ti izlezat vo presret...
Кога ѕвонам на старото бројче вика Добредојдовте во системот за говорна пошта на Лајка мобајл и ме пренасочува да оставам порака.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Кога ѕвонам на старото бројче вика Добредојдовте во системот за говорна пошта на Лајка мобајл и ме пренасочува да оставам порака.
Sto bi znacelo deka staroto brojce nee deaktivirano ili veke nekoj drug go koristi...ama e nedostapen vo momentot....
Ajde sega e 8.30 .posle 09h, 1212
 
Член од
24 август 2008
Мислења
289
Поени од реакции
237
Sto bi znacelo deka staroto brojce nee deaktivirano ili veke nekoj drug go koristi...ama e nedostapen vo momentot....
Ajde sega e 8.30 .posle 09h, 1212
Прво веднаш ми понудија да ми ги вратат парите од уплатата во рок до 14 дена, па да ми го префрлат пакетот од стариот број на кој го активирав погрешно на овој број сега, па по 20 минути убедување од моја страна дека можат да направат сим свап, операторката се консултираше со предпоставените и се согласија да направат сим свап до крајот на денот. Па утре ќе пишам што е резултатот, сепак се работи за моја грешка.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Прво веднаш ми понудија да ми ги вратат парите од уплатата во рок до 14 дена, па да ми го префрлат пакетот од стариот број на кој го активирав погрешно на овој број сега, па по 20 минути убедување од моја страна дека можат да направат сим свап, операторката се консултираше со предпоставените и се согласија да направат сим свап до крајот на денот. Па утре ќе пишам што е резултатот, сепак се работи за моја грешка.
Jas ti gi posociv tie 2/3 solucii,nema drugo mene za 4 dena mi refundiraa a isto mi posocija deka do 14rab,denovi ke refundiraat...
Sim swap ke ti e najdobro bidejki ti na brojot veke tie registriran i veke od vcera imas 12m,paket....
 
Член од
24 август 2008
Мислења
289
Поени од реакции
237
Jas ti gi posociv tie 2/3 solucii,nema drugo mene za 4 dena mi refundiraa a isto mi posocija deka do 14rab,denovi ke refundiraat...
Sim swap ke ti e najdobro bidejki ti na brojot veke tie registriran i veke od vcera imas 12m,paket....
Направија swap во рок од 2 часа по разговорот. Ти благодарам за помошта и советот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.158
Kako da namalam tarifa, od 500 na neznam tamu kakvi tarifi ima. Kako odi procedurata?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Kako da namalam tarifa, od 500 na neznam tamu kakvi tarifi ima. Kako odi procedurata?
Ednostavno odberi si druga tarifa spored sajtot...Za 200den imas so 5 giga,za 400den imas so 12 i za 500den imas so 22 giga(neograniceni razgovori i sms kon site operatori se vkluceni).Iskluci si avtomatsko aktiviranje na paket preku kodot *190# i koga ke ti zavrsi paketot ke si aktiviras sto sakas.Na sajtot se ubavo e objasneto.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
360dena nema zima za tebe ...
Автоматски споено мислење:

Ednostavno odberi si druga tarifa spored sajtot...Za 200den imas so 5 giga,za 400den imas so 12 i za 500den imas so 22 giga(neograniceni razgovori i sms kon site operatori se vkluceni).Iskluci si avtomatsko aktiviranje na paket preku kodot *190# i koga ke ti zavrsi paketot ke si aktiviras sto sakas.Na sajtot se ubavo e objasneto.
Ama koj da cita......
tesko e
Автоматски споено мислење:

Kako da namalam tarifa, od 500 na neznam tamu kakvi tarifi ima. Kako odi procedurata?
Eve ti najevtina varijanta 200mkd so 5gb data
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Дечки, дали Lyca има подршка за е-сим во Македонија?
Исто така, која е највтината опција само да одржувам бројче? Значи не ми требаат повици, смс и интернет. Едноставно сакам да го чувам бројчето и на него да ми стасуваат ОТП пораки од нашиве банки, Google, Amazon и сл.
Исто имав слушнато дека имало проблеми со овие ОТП пораки, дека не стасувале на Lyca. Дали сега тоа е решено?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom