Lužički Srbi : Diskusija

Член од
3 март 2017
Мислења
63
Поени од реакции
31
Dobar den na site , razgleduvajki ja grupava naidov na ovaa tema , no se raboti za postovi pred barem 10 godini ako ne i poveke , pa mislev deka ke bide najdobro da zapocnam nova tema za tie koi se zainteresirani okulu ova , Luzickite Srbi se spored mene mnogu interesen narod pa si pomisliv deka bi bilo dobro da otvoram vakva tema za da (dokolku vie bi sakale) da gi predstavite svoite mislenja i teoriji , pogore spomenav deka Luzickite Srbi se mnogu interesen narod , imeno po nekoi teoriji i logiki tie se geneticki predci na Bosancite, Hrvatite i Crnogorcite pa i na del od Slovenite koji vo 7miot vek dosle vo Makedonija i tie se najbliski so Srbite i se smetaat za ist narod , imeno Luzickite Srbi se nastanati koga Slovenskoto pleme se podelilo na dva dela toest dvata brata Dervan i Svevlad go podelile plemeto i go povele na dva razlicni pravci (vo period na selenjeto na Slovenite) tie se spomnuvaat i vo knigata po Mak. Jazik za 6to odd kako grupacija na zapadno-Slovenski jazici , i za nivnata istorija se znae mnogu malku , poznato e deka formirale drzava vo 7miot vek i deka taa drzava potpolno propaga na pocetok na 10tiot vek. Tolku od mene
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
ова ти доаѓа нешто како антички срби, јас па мислев дека србите се дошлаци на балканов.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Во западната подгрупа на групата словенски јазици влегуваат и Полскиот, Чешкиот, Словачкиот...
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
112
Поени од реакции
107
Лозицките серби немат ништо обшто со балканските срби.
Тие се дојденци от север, североизток.
Прво, вистинското старо на регионот е Лозица или Лозница(од лоза).
На полски става Лужице, на германски Лаузиц.
Второ, јазикот е мешавина мегу старополски и старочешки. Далеко е од србскиот јазик.
Трето, обичаите и носиите се сосем различни.
Тие се нарекуваат лозицки(лозницки) сЕрби и велат дека немат ништо обшто со балканските си соименици.
Четв'рто, името на балканските срби иде от "сервус", както и словени иде от "склавус".
 
Член од
3 март 2017
Мислења
63
Поени од реакции
31
ова ти доаѓа нешто како антички срби, јас па мислев дека србите се дошлаци на балканов.
Ne e baš taka , se raboti za 600 god. Od novata era i vo nikoj slucaj ne e antičko

Во западната подгрупа на групата словенски јазици влегуваат и Полскиот, Чешкиот, Словачкиот...
Se razbira deka se , vo niti eden moment jas toa ne go negirav

Лозицките серби немат ништо обшто со балканските срби.
.
Imaat itoa kako , tie na pocetokot bile edno isto pleme so koe vladeele dvajca Knezovi , tie knezovi ja podelile zemjata i se razdvoile , točnosta na ovaa teza ja imaš i na Wikipedia prevedena na poveke jazici

Второ, јазикот е мешавина мегу старополски и старочешки. Далеко е од србскиот јазик.
.
Jazikot im e vo najmala raka germaniziran zatoa sto poveke vekovi nemale kontakt so Srbite

Трето, обичаите и носиите се сосем различни.
Тие се нарекуваат лозицки(лозницки) сЕрби и велат дека немат ништо обшто со балканските си соименици.
Четв'рто, името на балканските срби иде от "сервус", както и словени иде от "склавус".
Običaite i nosiite im se pomesani so onie na najbliskite narodi okulu niv , a za ona vtorono ne si voopsto vo pravo , tie zborot Serbi go koristat i za sebe i za Srbite na balkanot , toest edno ime za dvata narodi , a kako dokaz deka tie vistinski se smetaat za Srbi se zivotot i delata na Henrij Zejler , Paul Strum i ostanatite , oa duri i vo himnata se pee deka Luzickata zemja e raj na SRPSKITE predci
 
Член од
4 октомври 2017
Мислења
112
Поени од реакции
107
kako dokaz deka tie vistinski se smetaat za Srbi se zivotot i delata na Henrij Zejler , Paul Strum i ostanatite , oa duri i vo himnata se pee deka Luzickata zemja e raj na SRPSKITE predci
Дој нешто линкови да ги видиме тие Зајлер и Штрум, да прочетаме.......
 
Член од
3 март 2017
Мислења
63
Поени од реакции
31
Дој нешто линкови да ги видиме тие Зајлер и Штрум, да прочетаме.......
Henrij Zeljer:

Eng: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Handrij_Zejler

Srb: https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Handrij_Zejler

Paul Strum:

Eng: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Pavle_Jurišić_Šturm

Srb: https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Павле_Јуришић_Штурм


Nemase prevod na Mak pa morav da se poslusam so drugi jazici
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Пошто сум живеел во тој регион каде Лужичките Срби или Sorben / Sorbi како што се нарекуваат можам малце да кажам за нив. Се работи за Словенски народ кој нема врска со Балканските Срби иако на интернет на некои србски страни се спомнува некоја поврзаност. Тоа поред мене е поради сличното име. Сорбите денес се признаено малцинство во Германија и во нивните региони има двојазичност. Сум се чудел колку сличности има со Македонскиот односно како Македонец солидни разбирав. Поделени се во Горна и Долна Лузиција, регион во Германија во покраините Саксонија и Бранденбург. Териториата денес им е од прилика меѓу Герлиц на југ до Котбус на Север и Бауцен на запад. Посебно во селата се негува уште традицијата и се учи јазикот. Во селото Schleife / Slepo / Шлајфе се гради ново големи школо каде ќе се учи јазикот. И јазикот не им е еден туку има горно и долно Лужички иако се доста слични. Овој народ во вековите беше под притисок на асимилација и Германците до некаде успеа во тоа иако од времето на ДДР до денес имаат добри малцински права но ете и тие што се декларираат Сорби нормално си знаат и Германски и све. Имаат нивни радија, тв, весници и добиваат финансиска помош од државата. За жал Сорбите живеат во регион во кој има многу јаглен и поради тоа многу села беа срушени за да се прошири копот. Тоа дополнително придонесе тој народ да биде протеран од нивните села. Си имаат и знаме:



Како народ добро се држат и си ја негуваат традицијата посебно за Велигден во селото Шлајфе има популарни манифестации.



 
Член од
3 март 2017
Мислења
63
Поени од реакции
31
Пошто сум живеел во тој регион каде Лужичките Срби или Sorben / Sorbi како што се нарекуваат можам малце да кажам за нив. Се работи за Словенски народ кој нема врска со Балканските Срби иако на интернет на некои србски страни се спомнува некоја поврзаност. Тоа поред мене е поради сличното име. Сорбите денес се признаено малцинство во Германија и во нивните региони има двојазичност. Сум се чудел колку сличности има со Македонскиот односно како Македонец солидни разбирав. Поделени се во Горна и Долна Лузиција, регион во Германија во покраините Саксонија и Бранденбург. Териториата денес им е од прилика меѓу Герлиц на југ до Котбус на Север и Бауцен на запад. Посебно во селата се негува уште традицијата и се учи јазикот. Во селото Schleife / Slepo / Шлајфе се гради ново големи школо каде ќе се учи јазикот. И јазикот не им е еден туку има горно и долно Лужички иако се доста слични. Овој народ во вековите беше под притисок на асимилација и Германците до некаде успеа во тоа иако од времето на ДДР до денес имаат добри малцински права но ете и тие што се декларираат Сорби нормално си знаат и Германски и све. Имаат нивни радија, тв, весници и добиваат финансиска помош од државата. За жал Сорбите живеат во регион во кој има многу јаглен и поради тоа многу села беа срушени за да се прошири копот. Тоа дополнително придонесе тој народ да биде протеран од нивните села. Си имаат и знаме:



Како народ добро се држат и си ја негуваат традицијата посебно за Велигден во селото Шлајфе има популарни манифестации.



Priatele blagodaram za informaciive , veruvam deka prekrasno si pominuval tamu bidrjki tie se gostoprimiv narod , podolgo vreme ja istrazuvam nivnata kultura, prekrasen narod , no sepak so edno nema da se soglasam

Sorbi = Srbi ;)
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.874
Поени од реакции
7.740
Ne e baš taka , se raboti za 600 god. Od novata era i vo nikoj slucaj ne e antičko
коментарот повеќе ми беше иронија, али во секој случај, што сакаш да кажеш се работи за 600 години? имаш ли престава колку се 600 години ? што подразбираш под античко?
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Priatele blagodaram za informaciive , veruvam deka prekrasno si pominuval tamu bidrjki tie se gostoprimiv narod , podolgo vreme ja istrazuvam nivnata kultura, prekrasen narod , no sepak so edno nema da se soglasam

Sorbi = Srbi ;)
Одлично поминав али сепак на крај Сорбите се малцинство во регионот (освон во некои села) и немаше некоја разлика во односот. Но горди се што сиве векови го задржаа идентитетот и си го негуваат. И према други словенски народи сепак чувствуваат поврзаност осетув ко спомнував дека сум од Македонија. Иначе тоа дали имаат некоја поврзаност со Србите не знам не сум историчар али ни еден не спомнал такво нешто. И во науката има дисукусии околу тоа. И на крај и да имале исти корени после 1000 и кусур години во разни делови во Европа таа поврзаност и ја снема затоа што двата народи имаат сосема друга историја и развој.

Ако ве интересира уште нешто слободни прашајте.
 
Член од
3 март 2017
Мислења
63
Поени од реакции
31
коментарот повеќе ми беше иронија, али во секој случај, што сакаш да кажеш се работи за 600 години? имаш ли престава колку се 600 години ? што подразбираш под античко?
Najkasno do 100 god. Od novata era


Одлично поминав али сепак на крај Сорбите се малцинство во регионот (освон во некои села) и немаше некоја разлика во односот. Но горди се што сиве векови го задржаа идентитетот и си го негуваат. И према други словенски народи сепак чувствуваат поврзаност осетув ко спомнував дека сум од Македонија. Иначе тоа дали имаат некоја поврзаност со Србите не знам не сум историчар али ни еден не спомнал такво нешто. И во науката има дисукусии околу тоа. И на крај и да имале исти корени после 1000 и кусур години во разни делови во Европа таа поврзаност и ја снема затоа што двата народи имаат сосема друга историја и развој.

Ако ве интересира уште нешто слободни прашајте.
Mnogu interesen narod se tie , ratoboren , dobro se razbiram od nivanata istorija ama ete nivnata kultura ne mi e pojaka strana , me interesirase religijata? Dali se cisti katolici , kakvi se nivnite crkvi i obicai?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Najkasno do 100 god. Od novata era




Mnogu interesen narod se tie , ratoboren , dobro se razbiram od nivanata istorija ama ete nivnata kultura ne mi e pojaka strana , me interesirase religijata? Dali se cisti katolici , kakvi se nivnite crkvi i obicai?
Поделени се по вера. Сорбите во Горна Лусиција претежно се католици а тие во Долна Лузиција се протестанти. Интересно е што претежно си ја задржаа верата и во времето на ДДР, која беше строго против религијата со резултат што денес во источна Германија поќето луѓе се атеисти. Но кај Сорбите верата до некаде е дел од идентитетот па си го задржаа посебно што и во Богослужбите го користат и го користеа нивниот словенски јазик. Не ми се посебни верски обичаи познати само Велигден многу го слават и посебно вапцањето на јајцата е голема традиција има изложби и се користат разни техники. Секоја година во Шлајфе има разни манифестации околу Велигден, вреди да се види.





http://www.sorbisches-kulturzentrum.de/home.html
 
Член од
3 март 2017
Мислења
63
Поени од реакции
31
Поделени се по вера. Сорбите во Горна Лусиција претежно се католици а тие во Долна Лузиција се протестанти. Интересно е што претежно си ја задржаа верата и во времето на ДДР, која беше строго против религијата со резултат што денес во источна Германија поќето луѓе се атеисти. Но кај Сорбите верата до некаде е дел од идентитетот па си го задржаа посебно што и во Богослужбите го користат и го користеа нивниот словенски јазик. Не ми се посебни верски обичаи познати само Велигден многу го слават и посебно вапцањето на јајцата е голема традиција има изложби и се користат разни техники. Секоја година во Шлајфе има разни манифестации околу Велигден, вреди да се види.





http://www.sorbisches-kulturzentrum.de/home.html
Interesen narod , prekrasna kuktura , moram nekogas da odam da gi posetam!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom