Lužički Srbi : Diskusija

Дискусија во форумот 'Историја' започната од Jovan Bubeski, 27 јуни 2018.

 1. Jovan Bubeski

  Jovan Bubeski

  Член од:
  3 март 2017
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  11
  Dobar den na site , razgleduvajki ja grupava naidov na ovaa tema , no se raboti za postovi pred barem 10 godini ako ne i poveke , pa mislev deka ke bide najdobro da zapocnam nova tema za tie koi se zainteresirani okulu ova , Luzickite Srbi se spored mene mnogu interesen narod pa si pomisliv deka bi bilo dobro da otvoram vakva tema za da (dokolku vie bi sakale) da gi predstavite svoite mislenja i teoriji , pogore spomenav deka Luzickite Srbi se mnogu interesen narod , imeno po nekoi teoriji i logiki tie se geneticki predci na Bosancite, Hrvatite i Crnogorcite pa i na del od Slovenite koji vo 7miot vek dosle vo Makedonija i tie se najbliski so Srbite i se smetaat za ist narod , imeno Luzickite Srbi se nastanati koga Slovenskoto pleme se podelilo na dva dela toest dvata brata Dervan i Svevlad go podelile plemeto i go povele na dva razlicni pravci (vo period na selenjeto na Slovenite) tie se spomnuvaat i vo knigata po Mak. Jazik za 6to odd kako grupacija na zapadno-Slovenski jazici , i za nivnata istorija se znae mnogu malku , poznato e deka formirale drzava vo 7miot vek i deka taa drzava potpolno propaga na pocetok na 10tiot vek. Tolku od mene
   
 2. пунтер

  пунтер

  Член од:
  21 март 2011
  Мислења:
  2.247
  Допаѓања:
  1.196
  ова ти доаѓа нешто како антички срби, јас па мислев дека србите се дошлаци на балканов.
   
 3. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  24.538
  Допаѓања:
  28.982
  Во западната подгрупа на групата словенски јазици влегуваат и Полскиот, Чешкиот, Словачкиот...
   
 4. GG-BG

  GG-BG

  Член од:
  4 октомври 2017
  Мислења:
  103
  Допаѓања:
  89
  Лозицките серби немат ништо обшто со балканските срби.
  Тие се дојденци от север, североизток.
  Прво, вистинското старо на регионот е Лозица или Лозница(од лоза).
  На полски става Лужице, на германски Лаузиц.
  Второ, јазикот е мешавина мегу старополски и старочешки. Далеко е од србскиот јазик.
  Трето, обичаите и носиите се сосем различни.
  Тие се нарекуваат лозицки(лозницки) сЕрби и велат дека немат ништо обшто со балканските си соименици.
  Четв'рто, името на балканските срби иде от "сервус", както и словени иде от "склавус".
   
 5. Jovan Bubeski

  Jovan Bubeski

  Член од:
  3 март 2017
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  11
  Ne e baš taka , se raboti za 600 god. Od novata era i vo nikoj slucaj ne e antičko

  Se razbira deka se , vo niti eden moment jas toa ne go negirav

  Imaat itoa kako , tie na pocetokot bile edno isto pleme so koe vladeele dvajca Knezovi , tie knezovi ja podelile zemjata i se razdvoile , točnosta na ovaa teza ja imaš i na Wikipedia prevedena na poveke jazici

  Jazikot im e vo najmala raka germaniziran zatoa sto poveke vekovi nemale kontakt so Srbite

  Običaite i nosiite im se pomesani so onie na najbliskite narodi okulu niv , a za ona vtorono ne si voopsto vo pravo , tie zborot Serbi go koristat i za sebe i za Srbite na balkanot , toest edno ime za dvata narodi , a kako dokaz deka tie vistinski se smetaat za Srbi se zivotot i delata na Henrij Zejler , Paul Strum i ostanatite , oa duri i vo himnata se pee deka Luzickata zemja e raj na SRPSKITE predci
   
  На елемер му/ѝ се допаѓа ова.
 6. GG-BG

  GG-BG

  Член од:
  4 октомври 2017
  Мислења:
  103
  Допаѓања:
  89
  Дој нешто линкови да ги видиме тие Зајлер и Штрум, да прочетаме.......
   
 7. Jovan Bubeski

  Jovan Bubeski

  Член од:
  3 март 2017
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  11
  Henrij Zeljer:

  Eng: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Handrij_Zejler

  Srb: https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Handrij_Zejler

  Paul Strum:

  Eng: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Pavle_Jurišić_Šturm

  Srb: https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Павле_Јуришић_Штурм


  Nemase prevod na Mak pa morav da se poslusam so drugi jazici
   
 8. Igorcemk

  Igorcemk Македонија

  Член од:
  17 јануари 2008
  Мислења:
  8.356
  Допаѓања:
  9.463
  Пошто сум живеел во тој регион каде Лужичките Срби или Sorben / Sorbi како што се нарекуваат можам малце да кажам за нив. Се работи за Словенски народ кој нема врска со Балканските Срби иако на интернет на некои србски страни се спомнува некоја поврзаност. Тоа поред мене е поради сличното име. Сорбите денес се признаено малцинство во Германија и во нивните региони има двојазичност. Сум се чудел колку сличности има со Македонскиот односно како Македонец солидни разбирав. Поделени се во Горна и Долна Лузиција, регион во Германија во покраините Саксонија и Бранденбург. Териториата денес им е од прилика меѓу Герлиц на југ до Котбус на Север и Бауцен на запад. Посебно во селата се негува уште традицијата и се учи јазикот. Во селото Schleife / Slepo / Шлајфе се гради ново големи школо каде ќе се учи јазикот. И јазикот не им е еден туку има горно и долно Лужички иако се доста слични. Овој народ во вековите беше под притисок на асимилација и Германците до некаде успеа во тоа иако од времето на ДДР до денес имаат добри малцински права но ете и тие што се декларираат Сорби нормално си знаат и Германски и све. Имаат нивни радија, тв, весници и добиваат финансиска помош од државата. За жал Сорбите живеат во регион во кој има многу јаглен и поради тоа многу села беа срушени за да се прошири копот. Тоа дополнително придонесе тој народ да биде протеран од нивните села. Си имаат и знаме:

  [​IMG]

  Како народ добро се држат и си ја негуваат традицијата посебно за Велигден во селото Шлајфе има популарни манифестации.

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На елемер, ZooGraf, stratUs и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. Jovan Bubeski

  Jovan Bubeski

  Член од:
  3 март 2017
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  11
  Priatele blagodaram za informaciive , veruvam deka prekrasno si pominuval tamu bidrjki tie se gostoprimiv narod , podolgo vreme ja istrazuvam nivnata kultura, prekrasen narod , no sepak so edno nema da se soglasam

  Sorbi = Srbi ;)
   
 10. пунтер

  пунтер

  Член од:
  21 март 2011
  Мислења:
  2.247
  Допаѓања:
  1.196
  коментарот повеќе ми беше иронија, али во секој случај, што сакаш да кажеш се работи за 600 години? имаш ли престава колку се 600 години ? што подразбираш под античко?
   
  Последно уредено: 29 јуни 2018
 11. Igorcemk

  Igorcemk Македонија

  Член од:
  17 јануари 2008
  Мислења:
  8.356
  Допаѓања:
  9.463
  Одлично поминав али сепак на крај Сорбите се малцинство во регионот (освон во некои села) и немаше некоја разлика во односот. Но горди се што сиве векови го задржаа идентитетот и си го негуваат. И према други словенски народи сепак чувствуваат поврзаност осетув ко спомнував дека сум од Македонија. Иначе тоа дали имаат некоја поврзаност со Србите не знам не сум историчар али ни еден не спомнал такво нешто. И во науката има дисукусии околу тоа. И на крај и да имале исти корени после 1000 и кусур години во разни делови во Европа таа поврзаност и ја снема затоа што двата народи имаат сосема друга историја и развој.

  Ако ве интересира уште нешто слободни прашајте.
   
 12. Jovan Bubeski

  Jovan Bubeski

  Член од:
  3 март 2017
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  11
  Najkasno do 100 god. Od novata era


  Mnogu interesen narod se tie , ratoboren , dobro se razbiram od nivanata istorija ama ete nivnata kultura ne mi e pojaka strana , me interesirase religijata? Dali se cisti katolici , kakvi se nivnite crkvi i obicai?
   
  На Igorcemk му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Igorcemk

  Igorcemk Македонија

  Член од:
  17 јануари 2008
  Мислења:
  8.356
  Допаѓања:
  9.463
  Поделени се по вера. Сорбите во Горна Лусиција претежно се католици а тие во Долна Лузиција се протестанти. Интересно е што претежно си ја задржаа верата и во времето на ДДР, која беше строго против религијата со резултат што денес во источна Германија поќето луѓе се атеисти. Но кај Сорбите верата до некаде е дел од идентитетот па си го задржаа посебно што и во Богослужбите го користат и го користеа нивниот словенски јазик. Не ми се посебни верски обичаи познати само Велигден многу го слават и посебно вапцањето на јајцата е голема традиција има изложби и се користат разни техники. Секоја година во Шлајфе има разни манифестации околу Велигден, вреди да се види.

  [​IMG]

  [​IMG]

  http://www.sorbisches-kulturzentrum.de/home.html
   
 14. Jovan Bubeski

  Jovan Bubeski

  Член од:
  3 март 2017
  Мислења:
  30
  Допаѓања:
  11
  Interesen narod , prekrasna kuktura , moram nekogas da odam da gi posetam!
   
  На Igorcemk му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: