Linux или Windows?

Кој оперативен систем е подобар?

  • Windows

    Гласови: 196 69,8%
  • Linux

    Гласови: 85 30,2%

  • Вкупно гласачи
    281
M

Mr.InF3ction

Гостин
@king_slavcho

Па кажи што правиш кога користиш Linux?

Јас пример пуштам линукс да направи update и да ме потсети зошто користам Windows :)
 
Член од
3 мај 2009
Мислења
155
Поени од реакции
57
@king_slavcho

Па кажи што правиш кога користиш Linux?

Јас пример пуштам линукс да направи update и да ме потсети зошто користам Windows :)
највеќе за shell scripting потоа го користам како ftp server и го користам ради тоа шо е побезбеден од Windows. Кога ќе размислам дури ми е боље линуксов него ви виндосов :)
 
Член од
24 септември 2013
Мислења
344
Поени од реакции
315
Jas sum na Linux (Ubuntu) veke godina dena, otkoga go zemav noviot laptop. Nemozev da najdam dobra kopija na Windows, pa rekov aj da go probam ova cudo.
Kompjuterot go koristam samo za internet, sliki, nekoe video... sto bi se reklo za domasni potrebi. Igri ne igram. Za takvo koristenje Ubuntu mi deluva pobrz - instaliran mi e na Celeron 2955U, na startanje i gasenje e pobrz od i5-4210U na Windows 7-orginal licenca koj go imam kako sluzben, vo rabota na internet ne se primetuva nikakva razlika.
Ima mali nedostatoci, znae da zakoci nekogas-no ne pocesto od Windows XP kolku sto kocese, novive Windowsi od 7-ca navaka kako sto mozam da primetam skoro i ne zaglavuvaat. No toa ne mi e skoro nikakov problem.
Veke vo idnina za domasen kompjuter ne planiram da baram pirat Windowsi i Office (osven ako Microsoft pocne besplatno da go dava 10-kata).
Si instaliram se original-free.
 
Последно уредено:

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.418
Поени од реакции
459
Интересно е како се заменија улогите на оперативните системи (бар за мене) со години :)
Порано убунту го сакав поради тоа што навистина ми беше побрз компјутерот од него. Сега, на истиот 4-годишен компјутер му стаив Ubuntu 14.04 LTS и е МНООООГУ (далеку) поспор од Windows 8.1. Зборувам за чисто корисничко искуство out-of-the-box (веднаш кога ќе го инсталираш и користиш). Точно е дека убунту може да се модифицира до немај каде и со тоа да се исклучат многу ефекти, попрост да биде и да работи поефикасно.
Но тоа за Убунту како една од дистрибуциите за линукс..
Еден линукс кој многу ми се свиѓа како работи е Linux Mint - али, јас бидејќи сакам нов софтвер без многу замарања, тоа не ми беше овозможено на Linux Mint. Башка што користам фотошоп и илустратор...

Е сеа, во врска со перформансите мислам дека 8.1 прилично добро го испеглаа во однос на побарувачка и перформанси, како и према Убунту (не сакам да споредувам со други не толку популарни дистроа на Linux) така да мислам дека оваа граница помеѓу убунту и Windows се повеќе се истенчува..
Да не зборам за новиот Windows 10 кој према Linux (За обичниот корисник зборам) е 100 пати побрз, поинтуитивен, подобар и се разбира - е центар на внимание на многу голем број развивачи.
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
Пошто ти си бунтовник без причина :)

Повеќе користам Linux, сум имал шанса да го користам асално, го користам асално и многу повеќе го користам од Windows-oт. Ама пак ми е тиња. Го користам само затоа што морам да го користам за работата што ја работам. Windows-от е далеку по user-friendly. Linux-от со секоја операција ми причинува фрустрации. Мистериозно ми се исклучува Opera-та во сред работа, Firefox-от се закочува, flash анимациите ми ја успоруваат истата машина што на Windows работи перфектно, не можам да работам .NET Framework апликации, не можам да копирам со CTRL+C и пастирам со CTRL+V. Во принцип ниеден shortcut не ми работи ако имам вклучено кирилична поддршка. И тоа не е се, ама ме мрзи да ги пишувам сите недостатоци кои веќе ги имам напишано по другиве теми.


Секако, се ми е up to date, а ова не ми се случува само на мене туку на сите колеги кои своето работно време го поминуваат пцуејќи го Linux-от и копнеејќи за Windows.

Overall, Windows е далеку подобар за „нормални“ корисници.

За рутирање, за хостирање, за домен менаџмент и за други серверски работи (кои не се фураат во графичка околина) - Linux е подобар.

jas pak sakav da go probam linukc poshto mnogu erori i virusi ima windows. Dali e vistina deka linuks nema virusi?[DOUBLEPOST=1471108771][/DOUBLEPOST]
Пошто ти си бунтовник без причина :)

Повеќе користам Linux, сум имал шанса да го користам асално, го користам асално и многу повеќе го користам од Windows-oт. Ама пак ми е тиња. Го користам само затоа што морам да го користам за работата што ја работам. Windows-от е далеку по user-friendly. Linux-от со секоја операција ми причинува фрустрации. Мистериозно ми се исклучува Opera-та во сред работа, Firefox-от се закочува, flash анимациите ми ја успоруваат истата машина што на Windows работи перфектно, не можам да работам .NET Framework апликации, не можам да копирам со CTRL+C и пастирам со CTRL+V. Во принцип ниеден shortcut не ми работи ако имам вклучено кирилична поддршка. И тоа не е се, ама ме мрзи да ги пишувам сите недостатоци кои веќе ги имам напишано по другиве теми.


Секако, се ми е up to date, а ова не ми се случува само на мене туку на сите колеги кои своето работно време го поминуваат пцуејќи го Linux-от и копнеејќи за Windows.

Overall, Windows е далеку подобар за „нормални“ корисници.

За рутирање, за хостирање, за домен менаџмент и за други серверски работи (кои не се фураат во графичка околина) - Linux е подобар.

jas pak sakav da go probam linukc poshto mnogu erori i virusi ima windows. Dali e vistina deka linuks nema virusi?[DOUBLEPOST=1471111289][/DOUBLEPOST]
Е де, демек во Windows најпрво почна да се имплементира таквиот начин на интеракција? Дај прво информирајте се малку пред да пишувате глупости на форумов. :tapp:

Јас лично Linux би избрал. Слободен софтвер, стабилен, брз... ништо не барам повеќе. :)
a kako se instalira linukc jas se obiduvav no nemozam da go instaliram.
 
Последно уредено:

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.397
Поени од реакции
29.417
jas pak sakav da go probam linukc poshto mnogu erori i virusi ima windows. Dali e vistina deka linuks nema virusi?[DOUBLEPOST=1471108771][/DOUBLEPOST]


jas pak sakav da go probam linukc poshto mnogu erori i virusi ima windows. Dali e vistina deka linuks nema virusi?[DOUBLEPOST=1471111289][/DOUBLEPOST]
a kako se instalira linukc jas se obiduvav no nemozam da go instaliram.
Друже, ти штом не можеш да се снајдеш со вируси на Windows (во превод: да си инсталираш антивирус и да користиш здрав разум што да симнуваш/отвораш) - ич нема да се снајдеш со Linux.

Инсталирај си нов Windows, стаи си заштита, апдејтувај ја редовно и тоа е тоа.
 
Член од
28 октомври 2012
Мислења
272
Поени од реакции
39
Друже, ти штом не можеш да се снајдеш со вируси на Windows (во превод: да си инсталираш антивирус и да користиш здрав разум што да симнуваш/отвораш) - ич нема да се снајдеш со Linux.

Инсталирај си нов Windows, стаи си заштита, апдејтувај ја редовно и тоа е тоа.

naprotiv. za da imam mirna glava ke go koristam linuks za net, a windowsot ke go koristam za offline raboti
 
Член од
3 мај 2009
Мислења
155
Поени од реакции
57
naprotiv. za da imam mirna glava ke go koristam linuks za net, a windowsot ke go koristam za offline raboti
Истото ќе ти го пишев и јас - инсталирај си windows нов и стави си аваст антивирус со лиценца 1 година гратис имаш. А за тоа вирусите намали со тоа порничите :pos::pos:
 
Член од
5 август 2016
Мислења
454
Поени од реакции
294
Не ти ни треба друг AV тој од Windows е доволен. Треба само да знаеш да не кликаш насекаде и да не симнуваш кракови од сомнителни сајтови.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.149
Последниве 2 години се навикнав доста да работам на линукс, посебно убунту бидејќи на работа сите машини ни се на тој оперативен систем, најверојатно бидејќи е бесплатен. Пред неколку месеци почнав да работам по малку и со распбери, ама не ми е дозволено многу да го работам. За многу работи линуксот си има свои предности а за многу виндоус. Се е до навиката и потребите, неможе да се избере подобар.
 
На врв Bottom