Linux или Windows?

Кој оперативен систем е подобар?

  • Windows

    Гласови: 196 69,8%
  • Linux

    Гласови: 85 30,2%

  • Вкупно гласачи
    281

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.129
Гласав за Виндоус само поради компактибилноста.А ако комјутерот сакате да го користите за едноставни работи како сурфајне на нет,слушајне музика, гледајне филмови, играјне флеш игри догаш линукс е доволно добар бидејки никогаш нема да ви се сруши компјутерот поради некоја малциозна програма.И да БЕСПЛАТЕН Е.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
348
Поени од реакции
81
Според мене зависи за што користиш, тоа ќе ти биде подобро. Бидејќи играм игри, мене ми е подобро Windows, а линукс е подобро зошто има бесплатна замена на програми.
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
Далеку подобар е Windowsot. Можеби линукс нуди замена со бесплатни програми и слично но тоа не ме спречува да си користам windows. Еднаш го имам пробано но се каам. На едночасовно користење мораше да го рестартирам поради тоа што едноставно "замрзнуваше". Тоа највеќе ме разочара но сепак требаше да се проба. :icon_mrgr:
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.129
Далеку подобар е Windowsot. Можеби линукс нуди замена со бесплатни програми и слично но тоа не ме спречува да си користам windows. Еднаш го имам пробано но се каам. На едночасовно користење мораше да го рестартирам поради тоа што едноставно "замрзнуваше". Тоа највеќе ме разочара но сепак требаше да се проба. :icon_mrgr:
А Видоусот не „замрзнува“ а?
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
Секако дека замрзнува, ама да не претерам дека го користам околу 12 саата без да замрзне, а линуксчето за еден саат. Така да има разлика.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
А Видоусот не „замрзнува“ а?
Како не замрзнува, тоа е одма BSOD.
Инаку Window е срање од верзија 7 бидејќи виста не сум користел. Сум го користел за работа бидејќи сум програмер на кој му треба лесно менување повеќе повеќе програми истовремено (бросер, Adobe Reader, IDE-то итн) и бидејќи овие програми што ги користам ги користам интензивно со голема меморија. дојдов до заклучок дека 7-цата не подржува мултитаскинг т.е замрзнува при менување на програмите а понекогаш и тастатурата и глушецот не се поштедени од мислењето на Windows. Можете и дома да го проверите ова, ќе си отворите неколку програми со минимум 200-300 МБ рам да ви зимаат, и фокус на едната, по 2-3 минути фокус на другата итн
Не велам дека Window е лош, ама после Xp-то тешко да ќе можат да го надминат без диктаторство
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.129
Иако Linux е посигурен гласам за Windows :D
Секако дека замрзнува, ама да не претерам дека го користам околу 12 саата без да замрзне, а линуксчето за еден саат. Така да има разлика.
Оперативните системи „замрзнуваат“ поради пренатрупаноста со процеси.Кога ке се случи такво нешто Видоус 7 те известува да го запреш процесот кој ти го „замрзнал“ компјутерот и за 10секунди се решава проблемот(во некои случаи компјутерот нема да реагира подолго врема па најдобр решние би било рестарт).
А ако Линукс си користел по училиштата имај на ум дека на еден сервер се приклучуваатдо 7 компјутери.Па ништо не е чудно нереагирањето на компјутерот ако вклучиш повеќе процеси.
Главна преднос на Линук е тоа што е Open Source а за Виндоус ке си платиш или ке бараш нелегални начини.
Севкупно земено Виндоус е далеку подобар ОС од Линукс пред се поради компактабилноста.
 
Член од
13 мај 2009
Мислења
687
Поени од реакции
283
Оперативните системи „замрзнуваат“ поради пренатрупаноста со процеси.Кога ке се случи такво нешто Видоус 7 те известува да го запреш процесот кој ти го „замрзнал“ компјутерот и за 10секунди се решава проблемот(во некои случаи компјутерот нема да реагира подолго врема па најдобр решние би било рестарт).
А ако Линукс си користел по училиштата имај на ум дека на еден сервер се приклучуваатдо 7 компјутери.Па ништо не е чудно нереагирањето на компјутерот ако вклучиш повеќе процеси.
Главна преднос на Линук е тоа што е Open Source а за Виндоус ке си платиш или ке бараш нелегални начини.
Севкупно земено Виндоус е далеку подобар ОС од Линукс пред се поради компактабилноста.
Линукс го имав и дома неколку месеци ама ете тоа беше причината за uninstal. А за џамот секако дека има нелегални начини и каде каде е по компактибилен. :)
 
A

Auditore

Гостин
Гласам за Виндоус, во домашна употреба никад не сум користел Линкус пред се затоа што многу програми не се компатибилни на него, а и тие што се те вадат од такт после одредено работење на нив, ова го велам затоа што работам на училиште со нив и рили сакс.
 

Belle

A Jedi
Член од
12 април 2009
Мислења
1.006
Поени од реакции
552
А што некој да не плаќа за Виндоус? :cautious:
Иначе за него гласам
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Барем да образложите зошто тој и тој оперативен систем е подобар поиздржани коментари.. Да не биде празна слама.
 

ferdzo(hacker) :)

Македонче
Член од
19 април 2013
Мислења
115
Поени од реакции
14
Гласав за линукс а не дека е нешто многу подобар од виндовс или обратно јас го имам дуал бут и Убунту користам за веб сервер ко ќе ми треба и за девелопирање е полесен од винодовс а виндовс сурфање гледање филмој и играње игри .
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Двата си имаат свои предности. :)
Мене Линуксот ми е примарен од причини што е побрз, побезбеден и терминалот ми е многу едноставен за употреба, оптимизација на задачи и општо навигација низ фајлсистемот.
Windows користам само за гејминг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom