linkedin.com - најголемата мрежа на професионалци

Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Зошто би купил некој профил? :)
На Facebook fake профили или фан страници ќе разберам, ама LinkedIn? :rolleyes:
Можи сака да се вработи на убо место, па му треба CV :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.400
Поени од реакции
4.884
Легендата вели дека некој некогаш се вработил благодарение на ЛинкедИн...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Мн луѓе се вработиле благодарејќи на Линкедин. Во последно време и нашиве компании се освестија па почнаа мн да ја користат(ок тука уште само за ИТ луѓе функционира), активни се и голем дел од нив секојдневно контактираат потенцијални кандидати.


Дечки колку од вас ја користат мрежава?
Дали има навистина „фајде“ од тоа што сте активни?
Други мислења за темава?

И кога сме веќе на тема.. што мислите.. дали би „иделе“ и по колку тоа би иделе да се продаваат ЛинкедИн профили? (созреани, со 500+ пријатели и слично).
Е сега назад на прашањето дали некој би купил ЛинкедИн профил е смешно стварно не гледам логика во тоа целта ти да се продадеш преку мрежава а не акаунтот зашто имал доста следбеници.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Легендата вели дека некој некогаш се вработил благодарение на ЛинкедИн...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Не е легенда, само македонија е назад 100 години.
Во странство (и тука само кај странски фирми), особено IT сектор летаат џоб оферс по линкдин.

Дечки колку од вас ја користат мрежава?
Дали има навистина „фајде“ од тоа што сте активни?
Други мислења за темава?

И кога сме веќе на тема.. што мислите.. дали би „иделе“ и по колку тоа би иделе да се продаваат ЛинкедИн профили? (созреани, со 500+ пријатели и слично).
Направи си нов профил и гради го.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.681
Поени од реакции
4.420
Легендата вели дека некој некогаш се вработил благодарение на ЛинкедИн...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Реално убава ствар е Линкед-инот ако не друго за виртуелно CV од друга страна пак, сите социјални мрежи се губење време и фокус.
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
143
Поени од реакции
42
Легендата вели дека некој некогаш се вработил благодарение на ЛинкедИн...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Јас се вработив благодарение на LinkedIn надвор од Македонија (Работам во IT сферата).
Повеќе пати сум бил контактиран за различни позиции од страна на фирми и регрутери.

Многу е битно да имате што подетален LinkedIn профил, со што повеќе информации и објаснувања околу работната позиција која што ја имате и сте ја имале во минатотот.

Реално убава ствар е Линкед-инот ако не друго за виртуелно CV од друга страна пак, сите социјални мрежи се губење време и фокус.
Воопшто не е губење време и фокус, баш напротив многу малку време се троши на LinkedIn.
Се што треба е да си го средиш профилот и потоа не мора да си воопшто активен.
Јас дневно поминувам се на се 5 минути на LinkedIn.

Кога некој ме контактира добивам порака на e-mail, кога сакам да разгледам што се нуди на пазарот имам Jobs опција која што ми ги дава сите огласи кои што се активни околу мене во моментот.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Легендата вели дека некој некогаш се вработил благодарение на ЛинкедИн...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Чекај малку, незнам за шо индустрија збораш ама ЛинкедИн за ИТ и то како брка работа за вработвање.
Има премногу ѓубре во последно време али... далеку од тоа дека е презаситен како ФБ.

Од друга страна, братов шо прашва за да купи ЛинкедИн профил, можи ќе го вработват директор во државно, па сака да си купи 10тина години искуство.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Фала на мислењата дечки.
Вака да се разбереме не сакам јас да купам профил, си имам веќе свој со 500+, све фулл цаком-паком.. и чат-пат добивам по некој инвајт...

Е сеа зашо прашав за купување.. е затоа шо размислував да правам, градам и ги продавам јас истите тие ЛИ профили, исто како шо се праве со ФБ... па еве, сакав да слушнам мислење од вас што имате да кажате за тоа.
Ама штета, што вашите мислења не се ич слични со оние на дечките од BHW :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Фала на мислењата дечки.
Вака да се разбереме не сакам јас да купам профил, си имам веќе свој со 500+, све фулл цаком-паком.. и чат-пат добивам по некој инвајт...

Е сеа зашо прашав за купување.. е затоа шо размислував да правам, градам и ги продавам јас истите тие ЛИ профили, исто како шо се праве со ФБ... па еве, сакав да слушнам мислење од вас што имате да кажате за тоа.
Ама штета, што вашите мислења не се ич слични со оние на дечките од BHW :)
Шо градиш жити се
Праиш профил и аднуваш куп луѓе шо не ти се релевантни на кругот?
Зашто некој би платил за тоа и зашто би користел туѓ профил со мењано име и глупости?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Фала на мислењата дечки.
Вака да се разбереме не сакам јас да купам профил, си имам веќе свој со 500+, све фулл цаком-паком.. и чат-пат добивам по некој инвајт...

Е сеа зашо прашав за купување.. е затоа шо размислував да правам, градам и ги продавам јас истите тие ЛИ профили, исто како шо се праве со ФБ... па еве, сакав да слушнам мислење од вас што имате да кажате за тоа.
Ама штета, што вашите мислења не се ич слични со оние на дечките од BHW :)
Тотално не ја сфаќаш поентата на линкед ин. Такви ко тебе што мислат дека линкед ин е ФБ само ја уништуваат платфората без врска
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Тотално не ја сфаќаш поентата на линкед ин. Такви ко тебе што мислат дека линкед ин е ФБ само ја уништуваат платфората без врска
LinkedIn е доволно јака да ако стане проблем ова со фејк акаунти и продажба ќе јадат банови сите така да.
Доволно е да се направи да мораш да врзеш телефонски број со акаунтот за да креираш профил и ќе ги снема повеќето фејкови.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
233
Шо знам. Мене увек ми била како спам мрежа. Те замара со работи као, „Честитај му роденден на некој од твоите пријатели“. Нели Фејсбук е за ова. На Линкед Ин мислам само луѓе од ИТ сферата можат да се посреќат.

Само ко ќе видиш и не е толку битна мрежата/сајтот за барање работа, се додека ги исполнуваш барања на работодавецот.

Тоа дека ќе имаш 500+ пријатели, што мења?!
Или она со вештини што ти ги плескаат по произволен избор. Немаш поима од пример програмирање CSS 3, ти лепат значка за CSS 3, мислам, ват д фак!!

Плус, добив покани да пробам Премиум Линкед Ин неколку пати од самиот Линкед Ин, за беспари. Шо дека!? :D
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
3.505
Дечки колку од вас ја користат мрежава?
Дали има навистина „фајде“ од тоа што сте активни?
Други мислења за темава?

И кога сме веќе на тема.. што мислите.. дали би „иделе“ и по колку тоа би иделе да се продаваат ЛинкедИн профили? (созреани, со 500+ пријатели и слично).
Ako dojde do tocka na linkedin da baras lead generation treba seriozno da si go preispitas modelot. Linkedin ima mnogu slab engagement za da ti se vrati investicijata.

FB sozreani profili so aktivirana kreditna kartica idat standard, 100-150 evra
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.652
Поени од реакции
11.877
Легендата вели дека некој некогаш се вработил благодарение на ЛинкедИн...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
И во некои случаи се покажала како чиста вистина, како во мојот случај на пример.

Еден од моите поранешни работодавачи ме контактираше преку ЛинкедИн, и се случи баш спротивното од онаа народната "барај работа, бидејќи работата нема да те бара тебе".

Типот од прекуокеанска држава ме контактира за да ме информира дека ќе отвора канцеларија во Скопје и ме прашува дали би бил заинтересиран за да му помогнам во набавката на компјутерите и опремата за канцеларијата. Ниту го знам, ниту имаме заеднички познаници/пријатели/колеги, ниту некој ми го препорачал на мене, ниту некој ме препорачал мене на него, баш се случи тоа работата да те бара тебе, наместо ти нејзе.

Како и да е, од самиот почеток беше планирано да потрае максимум половина година додека да ја опреми канцеларијата и да го вработи потребниот персонал, се на се`, работниот ангажман траеше 4 месеци.

Читнав сега пред некој месец дека ја затворил канцеларијата, па дури и еден од вработените го зел со него во странство за да продолжи да работи за него.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom