linkedin.com - најголемата мрежа на професионалци

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Океј бе, ме потепавте... Можеби ми беше констатацијата.
Може да се најде, ама пред се', тоа зависи од вас и вашата професионалност. Не дека LinkedIn е магична алатка, па ако си го средиш профилот и набилдаш 2.000 контакти одма ќе се потепаат да те контактираат за работа. Ме контактирале и мене неколку пати преку LinkedIn, ама верувам дека доколку немав профил, контактот ќе беше преку друг медиум :)
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
Океј бе, ме потепавте... Можеби ми беше констатацијата.
Може да се најде, ама пред се', тоа зависи од вас и вашата професионалност. Не дека LinkedIn е магична алатка, па ако си го средиш профилот и набилдаш 2.000 контакти одма ќе се потепаат да те контактираат за работа. Ме контактирале и мене неколку пати преку LinkedIn, ама верувам дека доколку немав профил, контактот ќе беше преку друг медиум :)
Сигурно немало да дојдат да те контактират тука на форум ;)
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.011
Поени од реакции
1.267
И јас се имам вработено преку Linkedin. Не е битно колку ти е накитен профилот, битно е колку ги имаш нагласено релавантните вештини зависно од професијата. Ми се повраќа кога ќе видам профили што се повеќе наликуваат на Twitter серење и Future leader.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Може да се деактивира ЛинкедИн профил, или само може да се избрише?
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.089
Поени од реакции
807
За оние кои не знаат, LinkedIn е социјална мрежа за остварување бизнис контакти или според некои дефиниции “поврзува работодавачи и луѓе кои бараат работа“.
Колку од вас ја користат оваа мрежа? Колку успеале да најдат работа преку неа?

Јас ја користам подолг период (не многу активно), и во последниве години многу работи се сменија, луѓе почнаа за Profile pictures да ставаат слики од забави, одмори, кафани, што претходно беше демек недозволиво; објавуваат приватни постови што немаат врска со бизнис, трупаат followers и сл. Конкретно минатава година многу ме додаваат луѓе кои не ги знам, имаат по 5000+ контакти...
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Jas ja koristam u smisla na imam up to date profil, iako ne sum bas aktiven. Voglavnom ja koristam ko "CV" i cesto dobivam poraki za intervjua za rabota iako ne baram rabota lol.

Najnormalno e da se dodavaat lugje koi ne gi znaes. Jas obicno dodavam lugje za koi smetam deka bi imal nesto zaednicko, bi naucil nesto od niv, lugje u profesija koja bi mi zatrebala nekogas itn.

Ete bas pred nekoj den najdov nesto sto mi trebase na rabota bas preku linkedin, bidejki se setiv deka na LI go imam direktorot na firmata sto proizveduva bas ona sto mi trebase u momentot. Mu pisav na linkedin, se slusnavme na tel i problemot resen.

Radi nekoi korisnici sto ne znaat da pravat razlika sto e za Linkedin a sto za FB uste odamna linkedin si lici na fb.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.004
Поени од реакции
57.043

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
681
Поени од реакции
1.701
Momentalnovo rabotno mesto sto go imam go dobiv preku LinkedIn. Head hunter od firmava me kontaktirase od tuka natamy e cekor po cekor. Inaku da steiktno ja koristam za profesionalni rabotni kontakti, ama vo posledno vreme stanyva kalakurnica naski kazano.....
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
Ја имав слушнато претходно, но не сум ја користел. Бев невработен долго време и не можев да најдам работа. Една другарка ми рече да си отворам профил као демек има многу огласи. Отворив профил и почнав да аплицирам и стварно ми се јавија повеќе компании за интервју.
Така да ја препорачувам за сите кои бараат работа и за оние кои сакаат да сменат.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.004
Поени од реакции
57.043
imase nesto, linkedin e obratno od tinder,
zgodni zenski pisuvaat prvi, a maskite samo seen/ignore.
toa valjda bese pretezno za IT sektor, ali ipak, its a start :D
Од ИТ перспектива зборам :D

Он топик. Немам најдено работа преку linkedin, али понудите за работа зачестија, по неколку во месец. Не ги оставам на seen никогаш, тие имаат копи пејст темплејт за понуда, јас имам копи пејст темплејт за одбивање на понудата.
А и да дојде време да барам работа тешко дека преку linkedin би барал.

Инаку при копи пејст најголеми грешки се прават, па се дешавало името да ми го згрешат, во женски род да ми се обратат, па дури и своето име да си го згреши една (ваљда повеќе од еден HR во фирмата имаат што делат исти темплејт) :D
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.095
Поени од реакции
3.464
Јас па цело време мислев ова е dating app. Дојдов на темава повеќе да дознаам, а тоа за бизнис да ти било. :facepalm:
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
730
Поени од реакции
924
Одлична платформа за ИТ секторот.

Моменталната работа преку Linkedin ја најдов и искрено мислам дека е најдобра платформа за најдување работа во ИТ.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.070
Поени од реакции
22.109
linkedin e odlicna biznis/profesionalna platforma. ne ja useruvajte i use pobitno ne prifakajte sekogo pogotvo ne oni sto gledate deka ne znaat da ja koristat.

jas ja koristam poveke za biznis kontakti vo stranstvo i za istrasuvanje na razni pazari. porano imav premium account / sales navigator i ako pravilno se koristi moze da se napravat pari... sto znam niz godinive imam zatvoreno nekolku zdelki, najdeno musterii u korea, polska, indonezija... sega imam samo normalen pristap so pandemijata nekako nemav poveke potreba ali eve redovno sekoj nekolku meseci mi stigaat ponudi za mesec dena bezplaten primium account i slicno... probajte ima dosta luge sto epten seriozno go sfakaat linkedin taka da vredi zamaranjeto ako veke imate cel....

ps. ne e dating app, ne ni probuvajte toa, barajte gi na fb ili druga platforma za toa lol
 

Kajgana Shop

На врв Bottom