LETNI TERASI

Член од
24 септември 2011
Мислења
15
Поени од реакции
0
Imam deloven objekt vo centarat na gradot.Daden e pod naem i se koristi kako picerija.Pred objektot (cie pripagja na opstinata) e dodadeno nov del koji se koristi kako letna terasa i se plakja komunlna taksa.Koga vikame letna terasa mislam na aluminium od tri strani i sendvich paneli za krov ,ne najlon.
Sega sakam da go izdadam na firma so se zanimava so tekstil ,kako butik.Mi rekoa deka ne mozam da ja koristam letnata terasa posto nema da e vo ugostitelstvo,i ke moram da ja rusam da se povlecam edno 10m nazad ,a site okolu mene ke si ostanat napred,so toa mojot deloven prostor e po ne atraktiven a i diskriminiran.
Dali nekoj znae nesto poveke pravno vo vrska so toa koj se moze da koristi i kako da bide napraven objekt na opstinsko mesto pred svoj deloven prostor ili kade mozam poveke da se informiram.Pozz.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Тешко дека ќе може да користиш државен имот за трговска дејност а тој да е заграден и во склоп на објектот/квадратурта што е твоја. За трговија државно земјиште даваат само за отворен излог/тезги/сталажи пример за пиљари и такви работи.

Прашај си некои адвокати но најверојатно ќе треба да го тргниш цел недвижен инвентар од типот на тврда неподвижна градба ако навистина сакаш дуќанот да е бутик а не кафич/кафана.

Друго нешто... има кафичи кои само шанкот и WC-то им е во објектот а сите маси им се во „летната“ заградена тараса на плоштад... ај ако не цел тој простор да биде бутик, салон за мебел, салон за коли или слично... Државен имот се дава само на угостителски дејности...
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Си размислил да го дигнеш на кат објектот или два? За поубаво Скопје прашувам. Позз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom