Legion

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.345
1. Зашто Legion нема тема
2. Зашто Ти не отвориш
3. Зашто ме мрзи, а и го препуштам тоа на некој од стрип гиковиве нарочито од марвел универзумов, односно x men универзумот, кој е и подобро запознаен со овој Дејвид Хелер.

Серијава момци ... и девојки, Обавезно, мислам дека полека си се гура у мои топ 3 омилени серии, прво, не е нешто што до сега сте го гледале, а се однесува на Марвел или DC универзумот, ако мислите дека е типична акција и приказна за стрип јунак, сте се заебале гадно, уникатно е во секој можен поглед, глумата е фантастична ,сценариото исто, режијата феноменална, приказната си тера на еден необичен начин, ко филм на Дејвид Линч да глеаш, ама не до тој степен мајндфак за да го искршите мониторот, или телевизорот .... незнам ни што друго да кажам за да ви доловам колку е епска серијава.
Не памтам кога последен пат вака пријатно сум бил изненаден, не дека имав некои очекувања, башка FOX, плус не ни знаев дека e дел од x men универзумот, па тоа може е и една од главните причини зашто има ваков wow ефект бар до сега, тотално се соси со Се што сум изгледал од марвел и диси универзумот, дали се филмови во прашање или серии, така да ова ќе им се допадне и на оние кои во принцип мразат таков тип на филмови, или серии, или па им е доено преку глава работи кои се повтараат константно и се тера шаблонски.

И сериозно, нека отвори некој тема ако може, си заслужува серијава посебно место каде што ќе може да се дискутира за неа.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.649
Поени од реакции
1.538
Еден член напиша да се отвори тема за оваа одлична серија, па ете да отворам ако некој нема пред мене отворено, од шо ме мрзи да пишувам долго отварање само ќе ја постирам рецензијата на серијата па потоа вие си отворите дискусија. Ако не ве мрзи може и да ја преведете рецензијата или барем последниот параграф.

RECENZIJA: LEGION — SJAJNA AUTORSKA VIZIJA TEŠKOG I SLABO POZNATOG MARVELOVOG STRIP “JUNAKA”
AUTOR FARGA I FX STVORILI SU AMBICIOZNU I KRAJNJE NEKONVENCIONALNU SERIJU KOJA NEĆE BITI ZA SVAKOGA.

Nisam siguran kako točno opisati novu FX-ovu seriju s Marvelovim dresingom, Legion. Na strukturalnom nivou to je djelo koje na prvi pogled ne osjeća potrebu za šašavim, modernim temeljima stvaranja serije poput forme i priče; tradicionalne građe epizoda, tijeka vremena i pripovijedanja. O, ne. Kako bi se otarasio tradicije, Legion miješa ideje pamćenja, uspomena, snova, ali i stvarnih događaja kroz sasvim nekonvencionalan i nelinearan razvoj radnje. U Legionu, bar u početku, gledatelj nikad nije sasvim siguran o kojem se dijelu slagalice sada radi; radnja je nepredvidljiva, a naslovni lik je nepouzdan. Dodajmo tome da je glavni “junak” mentalni bolesnik, institucionalizirani pacijent (*) i imamo jednu od najzanimljivijih i najneobičnijih serija na televiziji.

*sredinom prve epizode David Haller na jedan od upita svojih tamničara o stanju u “ludnici” hladnokrvno odgovara “It’s a mental hospital, you know. People have issues.”

Problemi mentalnog zdravlja nisu novina u svijetu televizijske fikcije, You’re The Worst je odličan primjer kako se “humoristična serija” s time uhvatila u koštac, a čak se i Peter Berg izravno pozabavio temom u kratkotrajnoj ABC-jevoj seriji, Wonderland. Ono što Legion odvaja od ostatka je sasvim drugačiji pristup sadržaju, a i činjenica da tehnički dolazi iz svijeta stripova. Da, stripovi imaju bolesnike koji se oblače u šišmiše zbog trauma iz djetinjstva, ali gotovo nijedan nije na razini Davida Hallera.


Legion se prvi put pojavljuje 1985. u New Mutantsima autora Chrisa Claremonta i Billa Sienkiewicza. Kroz godine se sporadično pojavljivao u raznim arcovima, osobno sam ga upoznao kroz relativno novi X-Men: Legacy. David Haller nikad nije bio jako popularan dio Marvelove riznice superheroja, ali zaslužan je recimo za cijeli “Age of Apocalypse” kada se vratio u prošlost kako bi ubio Magneta i time razjebao timeline. Peter David ga čak nije htio upotrijebiti u jednom od klasičnih X-Men/X-Force teamupova zbog činjenice da je potpuno lud. Legion je jedna vrsta antijunaka, nikad dovoljno stabilan da bi mogao sudjelovati u jednakoj mjeri s ostalim, popularnijim junacima, i nikad dovoljno poznat da bi se probio u mainstream.

Marvelove priče s Legionom su teške, zamršene i neobične. Kako drugačije opisati strip junaka koji se može podičiti s oko 50 različitih osobnosti, od kojih je nacistički doktor jedna, a dinosaur sa satom umjesto glave druga.

Priča u seriji se vrti oko Davida Hallera (Dan Stevens), paranoidnog šizofreničara koji svoje vrijeme provodi u mentalnoj instituciji u nekakvom odvojenom svemiru Marvelovih X-Mena. David cijeli život osjeća kako mu nisu sve daske na broju, ali uz pomoć lijekova i terapije uspijeva izgurati dan. Davida muče halucinacije stvorenja sa žutim očima, sjećanje ga ne služi, a traume muče. Jednog dana u instituciju dolazi Syd (Rachel Keller) i David se zaljubljuje. Syd ima vlastitih problema, ali zaljubljuje se i ona u njega. David i Syd pobjegnu, ali David je poseban, možda čak i najjači mutant na svijetu, i sada ga lovi tajna Vladina divizija. Poznavanje X-Mena nije potrebno, ali ne odmaže.

U detaljniju radnju ne bih ulazio iz više razloga: 1. pogledajte barem pilot, 2. već ste pogledali pilot, 3. kratki sadržaj je najgluplji dio svake lektire. Autor serije je Noah Hawley, svima najpoznatiji kao tvorac jedne od najboljih serija unatrag zadnjih 5-6 godina, Fargo, ali i slabije poznate, ali ništa manje fascinantne atipične detektivske serije, The Unusuals. Amber Tamblyn i Jeremy Renner su prije sad-već-dosta godina zajedno glumili u zanimljivom hibridu drame i komedije, seriji koja nažalost nije preživjela do druge sezone. Hawley je kasnije imao nešto slabiji pokušaj, My Generation, konceptualno zanimljivu, ali na koncu otrcanu i sladunjavu mockumentary dramicu, koja je otkazana nakon dvije epizode.

Svijet koji je stvorio u Legionu je drugačiji od svega trenutno na televiziji; ovo je fascinantan pogled u svijet mentalne bolesti kroz prizmu superherojske serije koja pršti od stila u svakom kadru. Iako drugi likovi Davidu govore kako on nije bolestan već samo poseban – to i nije baš posve potvrđeno. Legion neće biti za svačije oči, ali ako vas osvoji – nećete moći prestati razmišljati o seriji.

Nakon tri epizode teško je bilo što zaključiti. Možemo i vi i ja ovdje trkeljati o simbolizmu imena Syd Barret, kadrovima u kojima se stvorenje prešetava iza likova, tko i što je stvarno, zašto nismo vidjeli stopala kada je Syd ušla Davidu u sobu i tako dalje, i tako dalje. Ništa od toga nije pretjerano bitno sada, a i kako je kolega jednom davno napisao: “Imam neku ludu teoriju da se dobra serija može vidjeti u prvih 5 minuta. Ako je to istina, ovo će biti legendarno.”
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Ја глеав првата серија, ми беше океј малце generic психијатрија муабет на почеток веч видено, и после тоа на крај fight сцените коа бегаа умрев од смеење. Втора епизода не ќе да ја глеам.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.649
Поени од реакции
1.538
Ja pratam onaka po edna epizoda sekoj cetvrtok i OK e sega ne e nesto posebno,master piece ama se gleda neakako ke go vidime zavrsetokot na sezonata, a posle Legion doaga Fargo 3 Season na FX taka da imaat dobra postava za ovaa prolet, taa serija poveke ja iscekuvam #realno.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.649
Поени од реакции
1.538
Ја изгледав 6тата епизода денеска и оваа серија има толку WTF моменти, само кој ги пишува овие епизоди, каков ум има човекот па да осмислува ваков заплет, да не знам дека е Марвел на почетокот нема ни да ми текне дека може да е од тој универзум (така не има научено филмскиот дел на Екс Мен и Авенџерси), како е се замрсено и како се одмотува.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.345
Брејјј како ја скоцкаа 7мава епизода :cuc::cuc::cuc:, истераа и дел ко нем филм што мене лично ми беше епик, денес прв пат дознавам за тоа кој всушност е Shadow King ака Амал Фарук во икс мен универзумот, а сега читав повеќе за мутантов, он е причината зашто Professor X ги формира икс мен, фактички бил неговиот прв непријател и лош мутант со кој се соочил.
Ова може беше една од најдобрите епизоди во серијалов, гледам дека супер помина и на критикава, за режија и глума нема веќе потреба муабет да се прави, све си беше на место и нема утка тука, само претходната епизода што беше филер, бар според мене али со последната епизода се вратија со стил. Во секој случај добро возење се удри неколку епизоди во мозокот на Дејвид али редно беше конечно да се излезе од истиот, очекувам епско финале и да видиме во која насока ќе се движи серијата во втора сезона.

У право се повеќе критичари на нетов, дека серијава се води по еден нов legion-style кој до сега не е виден во серијали за супер херои, без разлика дали станува збор за серија или филм.
Не дека поставува некој нов стандард зашто реално тешко дека за некој друг комик херој може да се тера на ваков начин и стил што серијава на некој начин ја прави уникатна и посебна. Fox во случајов апла ја погодија, на мое големо изненадување, и се надевам нема да ја усерат серијава зашто има потенцијал да стане култна, со тек на време.

p.s.

абе у пичку матер :drk::drk::drk::drk::drk:
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.503
Поени од реакции
33.652
Au predobra!

Mi bese na pauza bidejki mislev ja skinaa Aubrey Plaza (koja patem :drk::drk::drk:) uste u prva epizoda.
Ama serijava e premnogu unikatna, od nacin na raskazuvanje, do vizuelnost, do sve.
Fucking acid trip.

Ogromna preporaka!

Zavrsi prva sezona nekna.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Одлична серија у пм, последните две епизоди беа врв. Сепак нема многу фанови серијава, тешка е за гледање ептен.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Сфе да им ебам на Амазон што го упропастиле квалитетот на сликата од третава епизода.
Сфе.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
upload_2018-5-3_17-55-16.png

Ајјј какви ѕверови!!! Не previously, apparently :D Полн погодок за серијава.

Иначе искинаа вторава сезона, прејака е. Кинематографија, музика, сет дизајн, камера, продакшн дизајн или како да се викаат сите овие работи.
Премногу се храбри, премногу. Користат нешта што ретко се користат и го прават тоа неверојатно. Сериозно мислам дека се пред времето.

Во четврта епизода имаше една сцена кај шо камерата како да се нишаше на љуљашка лево-десно.. совршено направено во напнатата сцена.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom