LCD телевизори

Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
Дечки ми треба помош од некој што ги прати област на ТВ па да даде мислење совет што е подобро, се мислам помеѓу:
- Philips 65PUS9435
- Samsung QLED QE65Q80T
Двата се иста цена, иста големина како што може да се види. Самсунгот имав можност да го видам во живо одлична слика и брзо реагираше на команди.
Од друга страна Philips-от неможам да го најдам никаде изложен во продавница (не збориме за македонија) и немам никакви информации од прва рака за него. Погледнав друг модел (би требало да е послаб според ознаката PHILIPS 65PUS7805/12) и беше страшно спор кога ќе му дадеш команда.

Предности на Philips-от (тој што го гледам серија 9435) според мене е вградениот soundbar што иде со него, тоа амбилајтот искрено ако можам да го згасам би го згасил не ме прифлекува воопшто.

Значи битно ми е кој вади подобра слика, според рецензии или лично искуство. И нормално брзина на реакција не сакам да окапам 5-6 секунди за да ми реагира ТВ на команда
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.358
Поени од реакции
509
Имам Favorit 32 инчен телевизор. Дали некој знае како се прави апдејт на јутуб и други апликации?
Не отвара јутуб стои замрзнат.
е па ќе мрзне нормално, фрижидер е


Шала на страна, претпоставувам дека доколу не најдеш информација на веб страната на производителот, тешко дека на друго место ќе најдеш. Еден Самсунг чим ги "мрзне" апликациите на постарите модели, што очекуваш за марки како Фаворит.
 
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95

Некое мислење за телевизорот бидејќи досега не сум имал Фуего и незнам каква фирма е.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622

Некое мислење за телевизорот бидејќи досега не сум имал Фуего и незнам каква фирма е.
Како телевизор за слика ке ти врши солидно работа.Е сега не очекувај чуда од смарт опциите.Чичко ми и другар имаат и се задоволни.Со оглед на цената добри се.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Фуего-то во Рустикaнa има издржано 2 шампионски титули на Вардар + пласман на Македонија на ЕУРО, мавано е, лупано е, прскано со што не од алкохол, гајле нема :D
 
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Како телевизор за слика ке ти врши солидно работа.Е сега не очекувај чуда од смарт опциите.Чичко ми и другар имаат и се задоволни.Со оглед на цената добри се.
Значи за у спална соба је добар.
 
Член од
5 ноември 2020
Мислења
109
Поени од реакции
298
Знае ли некој дали сеуште имаат во продажба од тие Фуегото 5300 цена шо беа ?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.195
Поени од реакции
3.578
Vcera nabaven Tesla 43'' inci android9 od A1(za kaj starite),bidejki imavme golem budzet od 22k(tv16k,) a i imavme i nemavme potreba od nov Tv, za prostorijata ovoj e i pregolem,za povozrasni lujge,denes od 08 sabajle eve 22h cel den se zanimavame so nego ova/ona app, itn vo globala odlicen brz smart Tv,edinstveno negativno sro nee 4k i nema obicen 3.5mm audio izlez,ima samo optika,dr.see ok istestiran na iptv nekolku casa,youtube,i netflix. Top.!
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Kazete predlog tv min. 65inch. 5m imam distanca do televizorot. Ne mi e potrebno android bidejki imam android box i pretezno mi e za gledanje tv preku telekom sum. Bidejki imam foma samsung lg i sony, preferiram samsung i dali e golema razlia pomegu 7 i 8 serija.
Те поздравувам.
Види дали ова страна ќе ти помогне.






Во овој момент, лично не би купил ништо под QLED - Q70, знам дека е скап, ама не знаев до која цена би идел.

 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
Те поздравувам.
Види дали ова страна ќе ти помогне.




Kazete predlog tv min. 65inch. 5m imam distanca do televizorot. Ne mi e potrebno android bidejki imam android box i pretezno mi e za gledanje tv preku telekom sum. Bidejki imam foma samsung lg i sony, preferiram samsung i dali e golema razlia pomegu 7 i 8 serija.
Јас минатата недела купив Самсунг Q80T, сликата му е одлична, звукот е исто така доста добар (без соундбар). Се одлучив за него зашто софтверот споредено со андроид ТВ беше многу побрз, неколку други што ги видов со андроид разликата во извршување на команди беше во секунди што е многу за ТВ
Ако можеш да го земеш топло препорачувам
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Јас минатата недела купив Самсунг Q80T, сликата му е одлична, звукот е исто така доста добар (без соундбар). Се одлучив за него зашто софтверот споредено со андроид ТВ беше многу побрз, неколку други што ги видов со андроид разликата во извршување на команди беше во секунди што е многу за ТВ
Ако можеш да го земеш топло препорачувам


Кога би можеле да ги платиме, OLED на LG би бил миј избор.
Меѓутоа SAMSUNG со QLED барем од 70 нагоре не се лош избор. Во последно време и HISENSE го вметнуваат во посакувани модели.
Си направил добар избор. Подобар е од NANOCEL моделите на LG.
Пред некој месец близок роднина купи NANOCEL LG 901
И тоа е убав модел, беше, гледам заменет е со нов 903.
И тој е убав, се решија поради добрa осветленост - full array , цена ...... И тој не е лош.
Но во рецензиите и споредбите
QLED од модел 70 нагоре, за нијанса пониско го оценуваа.
За жал на нас, обични купувачи, сите екрани треба да се калибрираат професионално. Само така можат да постигнат " фабрички квалитет".



 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.279
Поени од реакции
4.687
Кога би можеле да ги платиме, OLED на LG би бил миј избор.
Меѓутоа SAMSUNG со QLED барем од 70 нагоре не се лош избор. Во последно време и HISENSE го вметнуваат во посакувани модели.
Си направил добар избор. Подобар е од NANOCEL моделите на LG.
Пред некој месец близок роднина купи NANOCEL LG 901
И тоа е убав модел, беше, гледам заменет е со нов 903.
И тој е убав, се решија поради добрa осветленост - full array , цена ...... И тој не е лош.
Но во рецензиите и споредбите
QLED од модел 70 нагоре, за нијанса пониско го оценуваа.
За жал на нас, обични купувачи, сите екрани треба да се калибрираат професионално. Само така можат да постигнат " фабрички квалитет".



И јас сакав ОЛЕД, ама разликата во цена мислам дека не беше исплатлива.
Јас Q80T 65“ го земав 12990сек (намален од 19990сек), додека ЛГ 55“ ОЛЕД ЦХ верзијата беше 14990.
Да беа двата 55“ сигурно ќе земев ОЛЕД ама да платам повеќе и да добијам помал ТВ не фала.
Сепак нема да приметам некоја голема разлика додека гледам фудбал :)
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
И јас сакав ОЛЕД, ама разликата во цена мислам дека не беше исплатлива.
Јас Q80T 65“ го земав 12990сек (намален од 19990сек), додека ЛГ 55“ ОЛЕД ЦХ верзијата беше 14990.
Да беа двата 55“ сигурно ќе земев ОЛЕД ама да платам повеќе и да добијам помал ТВ не фала.
Сепак нема да приметам некоја голема разлика додека гледам фудбал :)

Верно си е и твоето. Многу зависи што повеќе планираш да гледаш.
Јас сеуште гледам на ПЛАЗМА ТВ од 2006-та Панасоник. Кога ги споредувам , мене ОЛЕД ми е најблиску до ПЛАЗМА.
Ама Q80 си е многу добар.
Со здравје да си гледаш. Има на " тубе" за калибрации доста видеа.
Подеси си како ти е најдобро за око и амбиент каде ќе гледаш.
Се убаво
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
И јас сакав ОЛЕД, ама разликата во цена мислам дека не беше исплатлива.
Јас Q80T 65“ го земав 12990сек (намален од 19990сек), додека ЛГ 55“ ОЛЕД ЦХ верзијата беше 14990.
Да беа двата 55“ сигурно ќе земев ОЛЕД ама да платам повеќе и да добијам помал ТВ не фала.
Сепак нема да приметам некоја голема разлика додека гледам фудбал :)

Да не заборавиш да си ја сликаш фискалната. Ми рекоа дека брзо избледувале, вака ќе ја имаш , ако затреба.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Мислење за
Samsung UE50TU7022KXXH
во споредба со
PHILIPS 50PUS8505
Повеќе разлика околу квалитет на сликата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom