LCD телевизори

Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
ednoto se vika kontrast a drugoto backlight i prilicno sum siguren deka se podesuvaat , e sega otkako otidoa argumentite vo voda kazi mi ozbilno zosto gi mrazis samsung
Ова не беше упатено до мене, ама сепак да ти кажам дека поздинскотосветлување или backlight кај lcd tv дури и кога треба да ти се презентира црна боја си останува вклучено и заради тоа lcd телевизорите не можат да произведат права црна боја, отприлика ја презентираат како темно сива.
Затоа според мене ако сакаш да ги гледаш аналогните канали подобро и ако телевизорот го користиш повеќе за филмови а не како монитор за компјутер или за некои конзоли, подобро земи си плазма.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Добро .. но и ЛЦД-ата имаат свои лоши страни...имаат кристали кои изумираат и после одредено време ви се појавуваат црни точки... Катодна цевка си е катодна цевка...можи има побавен пренос но сепак на стариот компјутер бев навикнат да мавам на мониторот кога ке ми закочеше ПЦто или ке ме убиеја на Кантет ... па сега ми е скратена таа можност со ЛЦД-то :(
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Катодна цевка си е катодна цевка...можи има побавен пренос но сепак на стариот компјутер бев навикнат да мавам на мониторот кога ке ми закочеше ПЦто или ке ме убиеја на Кантет ... па сега ми е скратена таа можност со ЛЦД-то :(
За оваа работа психијатар, а не CRT монитор!:pos2:
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Другар вчера тури Тотал Тиви и коначно ја доби посакуваната слика на Бравиа 39"
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
189
Поени од реакции
4
dali nekoj znae koja e razlikata na "LH" i "LF" seriite na lcd televizori na LG?
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
LF мислам дека се постара генерација од LH.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
21
Поени од реакции
1
Здраво ме интересира за Sony KDL32S5500
32" (81см) HD Ready BRAVIA LCD телевизор со BRAVIA ENGINE 2
добар или не?
има ист full HD ama 12000 поскапо??

 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Здраво ме интересира за Sony KDL32S5500
32" (81см) HD Ready BRAVIA LCD телевизор со BRAVIA ENGINE 2
добар или не?
има ист full HD ama 12000 поскапо??

Мислам дека не ти вреди. За истите пари можеш да земеш некој 40 инчи од ЛЏ или Самсунг. :)
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
31
Поени од реакции
0
Со мојот лцд лг лх 2000 што го земав благодарение на советите од овде и од други форуми можам да гледам бум тв бидејќи има мпег 4 двбт тјунер,и тоа без никакви проблеми.дигиталната слика ја фаќам на обична антена и стварно е супер.меѓутоа овие од оне почнаа полека да ги кодираат повеќето канали а ние веќе плека се навлековме на бум тв.Сега планирам да ги земеме тие ресивиерите што ги даваат во промо периодот до нова година,само не знам како тоа би функционирало .Се надевам дека нема да има проблем.Фактички ја каналите ги фаќам и така ама не можам да ги гледам затоа што се кодирани.А и ме нервира со 2 даљински да се расправам,башка едно и од сателитската...
 
Член од
26 април 2008
Мислења
154
Поени од реакции
5
http://www.technomarket.bg/mk/product_detail.php?product_id=09052012

http://www.technomarket.bg/mk/product_detail.php?product_id=09052891

Ги читав и предходните ваши мислења, и сакам да ве прашам што мислите за овие два модели и кој е подобро да се земе
mojot glas odi za ovoj http://www.technomarket.bg/mk/product_detail.php?product_id=09051444
poradi maliot lag vo igri , dobar black level i e podobar od lg lh 3000
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Преска си земав ваков телевизор од Нептун за екстра цена:) Во каталогот му ги утнале карактеристиките, од тој што е сличен на него со дупло повисока цена ги напишале :wink:
Што мислите? 36000 ме фати 42" LCD со FullHD. Екстра слика вади кога пуштив филмче, али на кабелскана е мизерија...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom