LCD телевизори

Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
како и да е крај краева што и да е 99 посто от електрониката што ја поседуваш дома е "made in china" според мое мислење колку долго ке издржи зависи от тоа како го користиш одржаваш!!
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Имав случаи каде братучед ми зема 3 пати ST телевизор.
Првиот го донесе дома и фабрички нов не работеше.
Вториот му се расипа после 2 месеци. Изгаси и не залапи повеќе
Третиот му се расипа после 6 месеци. Се рестартираше нонстоп

Андроидот му беше одвратен, врска си нема тој и ништо неможе да се симне. Подобро уште 2-3000 денари некој филипс, хитачи или куарт нека се земе отколку ST.

Заклучок вакво ѓубре и без пари да е не би го земал.
Има разлика од Кинески производ до кинески производ.
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
http://niko.com.mk/p/tv-tesla-tv42s306bf-42/
http://niko.com.mk/p/tv-tesla-43-s43d302b2/
ме интересира какви се FHD или UHD никаде не пишува?!?!?[DOUBLEPOST=1511302610][/DOUBLEPOST]
Имав случаи каде братучед ми зема 3 пати ST телевизор.
Првиот го донесе дома и фабрички нов не работеше.
Вториот му се расипа после 2 месеци. Изгаси и не залапи повеќе
Третиот му се расипа после 6 месеци. Се рестартираше нонстоп

Андроидот му беше одвратен, врска си нема тој и ништо неможе да се симне. Подобро уште 2-3000 денари некој филипс, хитачи или куарт нека се земе отколку ST.

Заклучок вакво ѓубре и без пари да е не би го земал.
Има разлика од Кинески производ до кинески производ.
колку што знам филипс се произведува во Холандија,хитачи незнам а куартот во Полска??
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
http://niko.com.mk/p/tv-tesla-tv42s306bf-42/
http://niko.com.mk/p/tv-tesla-43-s43d302b2/
ме интересира какви се FHD или UHD никаде не пишува?!?!?[DOUBLEPOST=1511302610][/DOUBLEPOST]
колку што знам филипс се произведува во Холандија,хитачи незнам а куартот во Полска??
Philips izleguva od poveke fabriki, hitachi go pravi vestel.Turcija a od pred nekoe vreme i quart e od Turcija
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
колку што знам филипс се произведува во Холандија,хитачи незнам а куартот во Полска??
Да де Paolo Italy се произведува во Италија а Fuego во Шпанија. Quart беше Швајцарски последно колку шо слушнав. Hitachi самото име ти кажува дека е Јапонски и то е то. Нема збор тука. Само Quadro од кај беше све да му ебам. Да не знај некој ?
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да де Paolo Italy се произведува во Италија а Fuego во Шпанија. Quart беше Швајцарски последно колку шо шлушнав. Hitachi самото име ти кажува дека е Јапонски и то е то. Нема збор тука. Само Quadro од кај беше све да му ебам. Да не знај некој ?
Не ме држи за збор ама како да имам читано дека и тие се од Шпанија, некој попаметен нека пише ако грешам.
 

Limbo

maybe an alien
Член од
26 декември 2007
Мислења
831
Поени од реакции
1.457
„Quart“ e само brand name што го користи АМЦ на генерички производи (веројатно нарачани од Кина).
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Да де Paolo Italy се произведува во Италија а Fuego во Шпанија. Quart беше Швајцарски последно колку шо слушнав. Hitachi самото име ти кажува дека е Јапонски и то е то. Нема збор тука. Само Quadro од кај беше све да му ебам. Да не знај некој ?
Quadro beshe svhicarski. Imavme doma 2 komada duadro CRT TV. I dobri se pokazaa. Vtoriot uste rabote so nezaslabnat ekran. Hitachi imeto e japonsko, za TV-a brendot e otkupen od Vestel kako i poveke drugi brendove.
„Quart“ e само brand name што го користи АМЦ на генерички производи (веројатно нарачани од Кина).
Na IT forum imase nogu dlga tema za AMC. Quart e hiljadu posto od kina i toa od Ч, Џ , Ш klasa.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Quadro беше INEM Хрватска и Quadro од Швајцарија, а сега мислам дека се само на Хрватска. Ама и пак се произведуваат во Кина. Демек овие двајца сопственици биле нешто во роднинска врска. Имаше муабети и дека на вакви производи ставале Горење налепници.
Јасно дека е дека сите се од Кина и Ш класа. За тие пари и не се очекува нешто подобро.
Земи пет камиона секаква роба и бирај име.

ST - Сетек
Quart - АМЦ http://www.quartelectronics.com/

Решиле да излезат од подрумот и глобално да се пробијат. :)

Screenshot_1.png

Подобро платете си дупло отколку вакви ѓубриња, ама големи сте и си знаете. :D
На ФБ гледам реклама Quart и Sharp со 5 години гаранција. 5 години да гледам на ваков тв и плус повеќе ќе е на сервис. Дај уште 50-100 евра и имаш LG, ама сиромавиот и скржавиот плаќаат дупло. :toe:
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
СТ го прават во Кина а Quart е сега на Вестел во Турција го прават за АМЦ, па и со гордост од АМЦ истакнуваат дека е со европско порекло, тој и не се покажа лош (за цената) а и 5 години гаранција има.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Па даде за АМЦ. Идат со шлепер во Турција и си нарачуваат со нивно име. На Али може јас да си нарачам ваков ТВ и да ми го склопат и пратат со име Порнич и само тоа ќе гледам на него.

Е таа 5 годишна гаранција сите ве привлекува. И Самсунг некогаш имаат промоција 5 години гаранција на сите модели.
Иначе јас попрво ќе скратам од некои други луксузи и ќе платам дупло повеќе пари за некој со 24 месеци гаранција и ќе гледам ТВ и филмови на LG, Sony, Samsung, отколку 60 месеци на ѓубре.

Сеа некој ќе пише "Што му фали??? Еве јас го имам еден месец и има убава слика и паметен е. Плус во Турција се произведува, а не во Кина.

Секој си знае колкав му е буџетот и каков му е критериумот за квалитет на слика, ама да не пишувам што се прават за тие таквите ТВ да ви цркнат после 5 години(некои и порано) ако ги пуштите на најјако и ги користат повозрасни лица со послаб слух.


Sent from my Xiaomi Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Извини, сум заспала, да за нив зборев ама еве поупатени ни објаснија. :D

Додека сум на темава, за телевизор и компјутер вреди да се заштеди и да се купи нешто поквалитетно, поготово за првото, бидејќи се потребни и бидејќи не се тоа смоки па да ги купуваш секој ден. Сега не велам сите од 200,000 да имаме ама СТ, МТ и ваквиве роби од АМЦ ни со стап не се допираат. LG нема промашај колку што гледам за цена/опции. На татко ми пациент зел нешто такво СТ од Сетек мислам не ме фаќајте за збор, рикнал звучникот после две недели и пред врата им го оставил :icon_lol:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.179
Извини, сум заспала, да за нив зборев ама еве поупатени ни објаснија. :D
Мајтап праев бе :)
И едни упатени остај. Quadro швајцарски :facepalm:. Незнам дали ти имам кажано ама на времето држев РТВ сервис и можам само да ти кажам дека во него нема ни едно штравче швајцарско. Нити едно.
Типично кинеско :гомце: внатре е машината. Брендот дали им е купен или измислен не навлегувам ама Quadro e швајцарски колу што сега Hitachi е јапонски.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
142
Поени од реакции
60
Quart не е така лош ако треба само за да работи,има солидна гаранција и е 1000 пати поквалитетен од St, но сликата е слаба споредена со брендовите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom