Laravel PHP Framework

Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Има ли некој што работи со Laravel на форумов? Јас почнав да го учам пред некои си 5-6 дена и можам да кажам дека е екстра фрејмворк, ама инсталацијата на Homestead е нешто толку шугаво и лошо изведено, страшна работа. Од 3 компјутери, само на еден успеав да ја наместам и да ми функционира 100%.

Ме интересираат мислења, дали е доволно добар и флексибилен Laravel и сл? :)
 
S

StormRage

Гостин
Laravel не е лош, но искрено не е ни којзнае колку добар. Искрено според мене е подобро да одиш на некој помалку „мејнстрим“ фрејмворк или директно ванила PHP. Од се досега што сум пробал дефинитивно би го издвоил PhalconPHP поради лудиот core кој работи во позадина и невидената брзина.
Е сега недостаток на Phalcon е тоа што нема многу многу функции туку има голем дел кој треба и сам да го напишеш, ама тоа е супер ако ти е за учење :)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.964
Јас би му препорачал на секој што сака да се вработи на интеренет како програмер обавезно да го научи Laravel.
Голем број тимови на интерент обавезно користат некој framework, а Laravel во последно време е број 1.
Фирмите што вработуваат на интернет обавезно се стандардизираат, дури и кога се работи за Wordpress, не се заебаваат и најчесто работат со framework тема, како Genesis на пример.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
A ваше мислење за Zend framework, каков е во споредба со моментално најбараниот Laravel?
danke
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
22
Поени од реакции
5
Овие backend frameworks користете ги само за API, бидејќи не ми се допаѓаат перформансите на целосен сајт во backend framework. Подобро користете React, Vue или Angular со firebase(имате брз и одличен фулстек сајт без API)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.596
Поени од реакции
18.018
Овие backend frameworks користете ги само за API, бидејќи не ми се допаѓаат перформансите на целосен сајт во backend framework. Подобро користете React, Vue или Angular со firebase(имате брз и одличен фулстек сајт без API)
Па ако ти имаш толку трафик кон сајтот што у прашање ги доведува перформансите, сигурно имаш и многу податоци. Зошто би користел firebase кој е исклучиво cloud сервис и имаш сториџ лимит мислам, а и се плаќа во однос на сториџ и број на конекции? Зошто не монго? Што ако ти треба релациона база?

За мало сајтче, да.

Не мораш ларавел, можеш и свој оптимизиран фрејмворк да напраиш.
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
22
Поени од реакции
5
zmej gorjanin јас кажувам од лична перспектива. Се согласувам дека и монгото е добро, кое некогаш го користам, но фајрбејз го сакам бидејќи има многу опции и е добро за вежбање.

 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
408
Поени од реакции
15
Laravel е топ ко саат работи а баска има и голема заедноца да ти помогнат сега на работам сум на Yii фрејмворк и тиња невидена е
 

Kajgana Shop

На врв Bottom