Land of the Free, или човековите права и слободи во најголемиот светски „извозник на демократија„

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
18.252
Поени од реакции
23.711
Во врска со случувањата во Орегон, ’мурика, еве едно убаво и издржано излагање кое е аргументирано со многу факти. Еве ви убава можност да се информирате за тоа што всушност се случува таму:

 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.080
Поени од реакции
10.749
Делумно е точна споредбата.

Пол Пот бил на власт од 1975 до 1979 година - едно 19 години после 1956 година.

Истото важи и за Мао Це Тунг, кој дошол на власт во 1949 година - едно 14 години после 1935 година, а неговиот терор и неговите чистки познати како Културната Револуција, биле спроведувани од 1966 се до смртта на Мао Це Тунг во 1976 година. Вистинската бројка на жртви на Културната Револуција е минимум 2 пати поголема од 20 милиони, некои веруваат дека точната бројка достигнува дури и неверојатни 60 милиони жртви.

Тие 13 милиони луѓе кои Адолф Хитлер и нацистите ги истребиле, биле претежно жители на други држави кои Нацистичка Германија ги окупирала - претежно на Полска и на Советскиот Сојуз, а не жители на Германија.

А се останато е точно - невооружените мажи, жени и деца никогаш не се спротивставуваат на вооружените злосторници кои по природа се луѓе кои не ги почитуваат законите и човековите слободи и права.

Одличен современ пример за ова е Чикаго, град кој се гордее со своите закони кои во целост забрануваат продажба, дистрибуција и употреба на огнено оружје на цивилното население во Чикаго. Но и покрај ваквите строги и ригорозни забрани, Чикаго ја ужива неславната репутација на најкриминален град во САД со најголем број на убиства од огнено оружје.

Изгледа криминалците во Чикаго не се запознаени со тамошните закони кои забрануваат продажба, дистрибуција и употреба на огнено оружје на цивилното население во тој град. Или како и сите останати криминалци, не ги интересира што вели законот, бидејќи по природа се луѓе кои го прекршуваат законот.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.080
Поени од реакции
10.749
Во земјата на слободните и најголемиот светски "извозник на демократија", се подготвува продолжување на уште една од таканаречените слободи, поконкретно на слободата на шпионирање која ја уживаат американските разузнавачки агенции, а особено озлогласената агенција за национална безбедност НСА.

Важноста на американскиот закон за набљудување на странски држави FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act), усвоен во 2008 година и продолжен во 2012 година, истекува на крајот на 2017 година.

Но бидејќи овој закон се покажа и докажа како доста ефикасна и ефективна алатка за шпионирање на американската агенција за национална безбедност НСА - која се повикува на истиот овој закон не само за да го оправда своето шпионирање надвор од САД, туку и за да го оправда своето шпионирање на територијата на САД - американскиот Конгрес се подготвува да одобри продолжување на овој озлогласен закон, така што истиот ќе остане на сила и после 2017 година.

За разлика од досегашната пракса на американските законодавци, која налага сослушувања на правниците, невладините организации кои се залагаат за заштита на граѓанските слободи и права, како и на сите граѓани на САД кои сакаат да учествуваат во дебатата за продолжување на закон чија што важност е при крај, овој пат американскиот Конгрес донесе одлука дебатата за продолжување на законот FISA да се одржи зад затворени врати и без сослушувања на индивидуални граѓани на САД.

Продолжувањето на FISA законот е повеќе од сигурно, ако не и загарантирано, но барем овој пат земјата на слободните и најголемиот светски "извозник на демократија", воопшто не се ни обидува да глуми демократија, а уште помалку па слобода на јавна дебата за закон кој на хартија важи за сите.

http://www.tomshardware.com/news/fisa-section-702-secret-hearings,31083.html

EFF, Others Ask That FISA Section 702 Surveillance Hearings Not Be Held In Secret

By Lucian Armasu January 28, 2016 11:45 AM - Source: EFFThe FISA Amendments Act passed in 2008 and renewed in 2012 will expire next year, in 2017. Congress is now working on a renewal, but according to the EFF, the members of Congress in charge of drafting the bill are not holding open hearings so they can hear the opinion of the public or civil liberties groups.

The House Judiciary Committee will hold a “members-only” meeting as soon as next week to discuss Section 702 of the FISA law, which the NSA uses to enable programs such as PRISM and to gobble up all the Internet data by tapping into the cables of telecom companies.

So far, there hasn’t been any serious debate about FISA surveillance, even as we go into the third post-Snowden revelations year. The discussion about surveillance has usually been around the “bulk collection” of phone metadata. Although that type of surveillance has been limited slightly with the passing of the USA Freedom Act, it didn’t go far enough to ensure the NSA’s mass surveillance capabilities for phone calls are strictly limited.

However, the bigger problem is that people use phones less and less for voice communication, and they are increasingly communicating over the Internet. Plus, in the future nearly all communications will be done over the Internet, whether it’s texting or voice calling. This makes phone mass surveillance less of a problem and Internet mass surveillance a much bigger issue.

That’s why the next FISA law renewal will need to be debated at least as much as the USA Freedom Act was, instead of being passed in a hurry and almost in secret the way it happened a few days before Christmas in 2012. The current FISA Reauthorization Act will last until December 31, 2017.

The EFF joined with 24 other civil liberties, human rights and transparency organizations in sending an open letter to the House Judiciary Leaders, asking to hold open hearings and debates for the new FISA Amendments Act bill, especially the Section 702, which is the one giving the NSA many of its mass surveillance powers.

Here is the text of the letter in full:

Dear Chairman Goodlatte and Ranking Member Conyers,

The undersigned organizations appreciate the promise you made during the debates on USA Freedom to hold hearings on Section 702 of the Foreign Intelligence Surveillance Act. We believe that robust congressional oversight of the implementation of this statute, which is used to acquire the communications of Americans and people around the world alike without a warrant, is critical. We were surprised when we recently learned that you may soon hold a hearing in a classified format, outside of public view. Doing so for the entirety of the hearing neither fully satisfies the promise to hold hearings nor permits the public debate that this nation deserves. Rather, it continues the excessive secrecy that has contributed to the surveillance abuses we have seen in recent years and to their adverse effects upon both our civil liberties and economic growth.

All congressional proceedings should be conducted in accordance with this country’s highest principles of transparency and openness. Indeed, no committee should ever hold a classified hearing or briefing, when it can hold all or part of the hearing as an open, unclassified session. The Intelligence, Armed Services, and the Judiciary Committees of both chambers have been able to hold open hearings on matters of national security, deferring only those questions that require classified answers into a closed hearing. This judicious use of closed sessions meets the dual purposes of providing robust oversight and protecting national security.

In the case of Section 702 implementation oversight, a completely closed hearing is unnecessary to provide members with an adequate understanding of how the law is currently implemented by the executive branch and whether that exceeds Congress' original intent.

As you know, when the FISA Amendments Act was written, the deliberations happened largely in open session. Subsequently, executive branch officials have testified about the act in open session on at least six occasions1 since it was written.

The Privacy and Civil Liberties Oversight Board has published an unclassified report on the implementation of the statute. The government has itself declassified numerous relevant documents, including legal analyses and judicial interpretations. And, following the Snowden disclosures, the Senate Judiciary Committee held several public hearings on NSA surveillance programs, which included discussion of Section 702.

In today's global communications environment, disclosures of information about how Section 702 operates have confirmed the validity of many of the public’s and civil society's concerns that this statute implicates the privacy rights of millions of people in the US and around the world who communicate with friends and colleagues abroad, including human rights activists who rely on secure communications for their safety. The way Section 702 is utilized also affects journalists who interact with confidential sources to report on issues in the public interest, and criminal defendants whose prosecutions may involve the use of evidence derived from intelligence surveillance.

In all of these circumstances and many more, it is up to Congress to ensure that the Administration is not violating the rule of law and the rights we all hold dear.

We urge you to change the designation of your upcoming session on Section 702 to “open,” consistent with Congress's constitutional oversight role, long standing congressional practice, and principles of transparency and justice. To the extent that the committee goes forward with the closed hearing, we urge you to fulfill your prior commitment by promptly holding public hearings, which include representation and engagement of privacy, civil liberties, and human rights organizations.

...

Sincerely,

Access Now

American-Arab Anti-Discrimination Committee (ADC)

American Civil Liberties Union

American Library Association

Amnesty International USA

Brennan Center for Justice

Californians Aware

Center for Democracy &Technology

Constitutional Alliance

The Constitution Project

Cyber Privacy Project

Electronic Frontier Foundation

Electronic Privacy Information Center (EPIC)

Essential Information

Free Press Action Fund

Government Accountability Project

Human Rights Watch

National Coalition Against Censorship

National Security Archive

New America’s Open Technology Institute

Niskanen Center

OpenTheGovernment.org

Project On Government Oversight

Reporters Committee for Freedom of the Press

Restore The Fourth

R Street Institute


Lucian Armasu is a Contributing Writer for Tom's Hardware. You can follow him at @lucian_armasu.
 
Последно уредено:

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
А што ако овде имаме речиси сите оружје по дома дека тоа ке не спаси доколку владата сака да не ликвидира... Овде полицијата не иде коо во МК ајде тропај на врата да дојдеш на разговор или пак спектакуларни апсења небаре мислиш ова е Холивуд, а без ниеден испукан куршум.... Имаше случај во еден ресторан некој дилал Мет, случај за кој се заинтересирал И ФБИ. Убациле човек кој се вработил у ресторанот, собрал се податоци што се потребни и за неколку дена Раид на куката му направиле, дилеров живеел со уште неколку цимери, џандариве сите ги застрелале... Друга работа, секојдневно слушаме на медиумиве како некој офицер застрелал некој црнец, хиспаник...тоа што имале оружје не ги спасило
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.080
Поени од реакции
10.749
А што ако овде имаме речиси сите оружје по дома дека тоа ке не спаси доколку владата сака да не ликвидира... Овде полицијата не иде коо во МК ајде тропај на врата да дојдеш на разговор или пак спектакуларни апсења небаре мислиш ова е Холивуд, а без ниеден испукан куршум.... Имаше случај во еден ресторан некој дилал Мет, случај за кој се заинтересирал И ФБИ. Убациле човек кој се вработил у ресторанот, собрал се податоци што се потребни и за неколку дена Раид на куката му направиле, дилеров живеел со уште неколку цимери, џандариве сите ги застрелале... Друга работа, секојдневно слушаме на медиумиве како некој офицер застрелал некој црнец, хиспаник...тоа што имале оружје не ги спасило
Прочитај за Кливен Банди и одбраната која ја организираше заедно со неговата милиција на вооружени ранчери во Невада во 2014 година кога американската влада се подготвуваше да ги протера од земјиште за кое сеуште водат имотно-правен спор.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bundy_standoff

Или уште подобро, изгледај по некој видео клип на Интернет, па види ги големите момци од ФБИ како фаќаат џаде со нивните оклопни возила и хеликоптери, наспроти група од вооружени фармери кои стојат во место.

Тоа се вика самоодбрана, а не некој дилер или криминалец со досие кој не успеал да им избега на властите.

Не можеш да споредуваш криминалци со загрозени етнички групи.
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Прочитај за Кливен Банди и одбраната која ја организираше заедно со неговата милиција на вооружени ранчери во Невада во 2014 година кога американската влада се подготвуваше да ги протера од земјиште за кое сеуште водат имотно-правен спор.

https://en.wikipedia.org/wiki/Bundy_standoff

Или уште подобро, изгледај по некој видео клип на Интернет, па види ги големите момци од ФБИ како фаќаат џаде со нивните оклопни возила и хеликоптери, наспроти група од вооружени фармери кои стојат во место.

Тоа се вика самоодбрана, а не некој дилер или криминалец со досие кој не успеал да им избега на властите.

Не можеш да споредуваш криминалци со загрозени етнички групи.
Јас сум ги видел момците од ФБИ, мн знам колку се спремни, на свој грб имам осетено ни крив ни дужен.... Инаку овие приказни за одбраната , или пак овој случајот во Орегон што беше, властите не сакаа да ја ескалирааат работата, затоа и чекаа 26 дена на мирна разврска
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
18.252
Поени од реакции
23.711
А што ако овде имаме речиси сите оружје по дома дека тоа ке не спаси доколку владата сака да не ликвидира... Овде полицијата не иде коо во МК ајде тропај на врата да дојдеш на разговор или пак спектакуларни апсења небаре мислиш ова е Холивуд, а без ниеден испукан куршум.... Имаше случај во еден ресторан некој дилал Мет, случај за кој се заинтересирал И ФБИ. Убациле човек кој се вработил у ресторанот, собрал се податоци што се потребни и за неколку дена Раид на куката му направиле, дилеров живеел со уште неколку цимери, џандариве сите ги застрелале... Друга работа, секојдневно слушаме на медиумиве како некој офицер застрелал некој црнец, хиспаник...тоа што имале оружје не ги спасило
Поентата и не толку дека оружје е потребно за бунт против власта, иако ако дојде до тоа зошто да не? Да имаше народот оружје во 2001вата, на протестите после предавството во Арачиново - охохо брале, сега се ќе беше поинаку, после добриот линч на лошите луѓе што ни ја продадоа државата.

Но нејсе. Да повторам примарната намена на оружјето не е за бунт против власта. Примарната намена е за самоодбрана.
Нормално, ќе треба да се сменат и законите за луѓето да можат се бранат - а не како сега, со глупоста „употреба пропорционална сила„ со која смееш да се браниш само со такво оружје какво што користи напаѓачот кој ти влегол кај тебе дома.[DOUBLEPOST=1454309935][/DOUBLEPOST]
случајот во Орегон што беше, властите не сакаа да ја ескалирааат работата, затоа и чекаа 26 дена на мирна разврска
Целата работа е што федералците ќе ги исполнеа своите намери за одзимање на имотот (говедата) - ако народот не се дигнеше на бунт. Точно е дека не сакаа судири со народот, но ако луѓето ќутеа сите ќе го јадеа поединачно и ќе им се наметнеа нови такси и давачка, и имотот ќе им го одземеа на некеои. Вака, кога видоа колку е сатот - властите се повлекоа.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.080
Поени од реакции
10.749
Јас сум ги видел момците од ФБИ, мн знам колку се спремни, на свој грб имам осетено ни крив ни дужен.... Инаку овие приказни за одбраната , или пак овој случајот во Орегон што беше, властите не сакаа да ја ескалирааат работата, затоа и чекаа 26 дена на мирна разврска
Ти не си бил вооружен, а сигурно и не си организирал сопствена цивилна милиција за самоодбрана - што патем, е едно од основните граѓански слободи и права согласно со Уставот на САД.

Сакаше да кажеш во Невада, бидејќи таму се случија тие 26 дена во април 2014 и мај 2014 исполнети со неизвесност, по што федералците од ФБИ си фатија џаде со нивните хермелини и хеликоптери, откако им стана јасно дека си имаат работа со организирана милиција за самоодбрана, вооружена до заби и одлучна да не остапи ни милиметар.

Во Орегон пред недела дена се случи неуспешен обид за присилно протерување на цивилната милицијата за самоодбрана организирана од Амон Банди, синот на Кливен Банди, од страна на федералците од ФБИ.

Но во случајот со цивилната милиција за самоодбрана на Амон Банди во Орегон, фамилијата Хамонд која тие ја бранеа, отворено и јавно изјави дека ниту побарале помош од нив, ниту Амон Банди и неговата цивилна милиција за самоодбрана се легални и легитимни претставници на фамилијата Хамонд.

Причината поради која неуспешниот обид за протерување на цивилната милиција за самоодбрана на Амон Банди воопшто беше забележана од страна на медиумите, беше убиството на еден од припадниците на истата таа цивилна милиција за самоодбрана, кој беше убиен од страна на федералците, а ниту пружаше отпор кон нив, ниту претставуваше закана врз јавниот ред и мир.

За ова допрва ќе има истрага, но како и вообичаено, повеќе од сигурно е дека ќе биде заташкано убиството на тој припадник на цивилната милиција за самоодбрана на Амон Банди.

Во спротивно - кога убиениот би бил црнец или латиноамериканец или муслиман, сега сигурно ќе имаше немири во Орегон, како што ги имаше во Флорида поради убиството на малолетниот црнец со криминално досие Трејвон Мартин во самоодбрана од страна на Џорџ Зимерман во 2013 година, и во Балтимор во 2015 поради смртта во притвор на 25 годишниот Фреди Греј - уште еден црнец со криминално досие, кој почина од природна смрт, но наводно бил претепан од страна на полицијата додека бил во притвор - типично за американското "политички коректно" општество, во кое малцинствата се третираат како загрозени видови, а мнозинството како злосторнички агресори.

Но затоа, од друга страна, кога белец американски граѓанин, како 31 ипол годишната Катрин Стајнл од Калифорнија, која беше ладнокрвно убиена од страна на нелегален имигрант во јули 2015, кој не само што веќе имал криминално досие, туку и бил депортиран надвор од САД дури 5 (ПЕТ) пати, речиси ниту еден од поголемите американски медиуми не објави ништо за нејзиното убиство.

Е па, покојната Катрин Стајнл беше бела, а не црнкиња или латиноамериканка или муслиманка, а истовремено беше граѓанин на САД, а не нелегален имигрант како нејзиниот убиец, ниту пак имаше криминално досие како нејзиниот убиец или како Трејвон Мартин и Фреди Греј, па затоа немаше ни протести ни немири во Калифорнија поради нејзиното убиство, а осомничениот убиец не е обвинет за ладнокрвно убиство, туку за убиство без предумисла - или со други зборови кажано, обвинет е дека по грешка, а не свесно и намерно, убил некого со оружје кое нелегално го поседувал - што ти е "политичка коректност", појаки и поголеми човекови слободи и права - здравје.

Повеќе од сигурно е дека нема да има ни во Орегон протести и/или немири поради убиството на тој припадник на цивилната милиција за самоодбрана на Амон Банди, од страна на федералците од ФБИ.

Интересно, нешто слично трпиме и ние тука на Балканот, а особено во Македонија, каде што едно исклучително малцинство ужива многу поголеми права и привилегии наспроти македонското мнозинство, за кое дискриминацијата е секојдневна реалност, а човековите слободи и права се мисловни именки.
 
Последно уредено:

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Ти не си бил вооружен, а сигурно и не си организирал сопствена цивилна милиција за самоодбрана - што патем, е едно од основните граѓански слободи и права согласно со Уставот на САД.

Сакаше да кажеш во Невада, бидејќи таму се случија тие 26 дена во април 2014 и мај 2014 исполнети со неизвесност, по што федералците од ФБИ си фатија џаде со нивните хермелини и хеликоптери, откако им стана јасно дека си имаат работа со организирана милиција за самоодбрана, вооружена до заби и одлучна да не остапи ни милиметар.

Во Орегон пред недела дена се случи неуспешен обид за присилно протерување на цивилната милицијата за самоодбрана организирана од Амон Банди, синот на Кливен Банди, од страна на федералците од ФБИ.

Но во случајот со цивилната милиција за самоодбрана на Амон Банди во Орегон, фамилијата Хамонд која тие ја бранеа, отворено и јавно изјави дека ниту побарале помош од нив, ниту Амон Банди и неговата цивилна милиција за самоодбрана се легални и легитимни претставници на фамилијата Хамонд.

Причината поради која неуспешниот обид за протерување на цивилната милиција за самоодбрана на Амон Банди воопшто беше забележана од страна на медиумите, беше убиството на еден од припадниците на истата таа цивилна милиција за самоодбрана, кој беше убиен од страна на федералците, а ниту пружаше отпор кон нив, ниту претставуваше закана врз јавниот ред и мир.

За ова допрва ќе има истрага, но како и вообичаено, повеќе од сигурно е дека ќе биде заташкано убиството на тој припадник на цивилната милиција за самоодбрана на Амон Банди.

Во спротивно - кога убиениот би бил црнец или латиноамериканец или муслиман, сега сигурно ќе имаше немири во Орегон, како што ги имаше во Флорида поради убиството на малолетниот црнец со криминално досие Трејвон Мартин во самоодбрана од страна на Џорџ Зимерман во 2013 година, и во Балтимор во 2015 поради смртта во притвор на 25 годишниот Фреди Греј - уште еден црнец со криминално досие, кој почина од природна смрт, но наводно бил претепан од страна на полицијата додека бил во притвор - типично за американското "политички коректно" општество, во кое малцинствата се третираат како загрозени видови, а мнозинството како злосторнички агресори.

Но затоа, од друга страна, кога белец американски граѓанин, како 31 ипол годишната Катрин Стајнл од Калифорнија, која беше ладнокрвно убиена од страна на нелегален имигрант во јули 2015, кој не само што веќе имал криминално досие, туку и бил депортиран надвор од САД дури 5 (ПЕТ) пати, речиси ниту еден од поголемите американски медиуми не објави ништо за нејзиното убиство.

Е па, покојната Катрин Стајнл беше бела, а не црнкиња или латиноамериканка или муслиманка, а истовремено беше граѓанин на САД, а не нелегален имигрант како нејзиниот убиец, ниту пак имаше криминално досие како нејзиниот убиец или како Трејвон Мартин и Фреди Греј, па затоа немаше ни протести ни немири во Калифорнија поради нејзиното убиство, а осомничениот убиец не е обвинет за ладнокрвно убиство, туку за убиство без предумисла - или со други зборови кажано, обвинет е дека по грешка, а не свесно и намерно, убил некого со оружје кое нелегално го поседувал - што ти е "политичка коректност", појаки и поголеми човекови слободи и права - здравје.

Повеќе од сигурно е дека нема да има ни во Орегон протести и/или немири поради убиството на тој припадник на цивилната милиција за самоодбрана на Амон Банди, од страна на федералците од ФБИ.

Интересно, нешто слично трпиме и ние тука на Балканот, а особено во Македонија, каде што едно исклучително малцинство ужива многу поголеми права и привилегии наспроти македонското мнозинство, за кое дискриминацијата е секојдневна реалност, а човековите слободи и права се мисловни именки.
Твојов пост се темели на твој личен bias

Прво Споредбата на Македонија со Америка, односно со Албанците во Македонија со црнците и мексиканците во УС немаат никаква допирна точка.
Викаш дека убиството во Фергусон било во самоодбрана, затоа што малиот имаал криминално досие .......... хмммм некако не држи вода, исто како што нема смисла за случајот каде стејт трупер застрела црнец затоа што овој бегаше за да не плати сообракајна казна...или случајот кога двајца бели џандари убија црнец невооружен и му ставија пиштол во рака за да испадне демек бил вооружен...и мал милион други случаи кои можеш да ги видиш на јутјуб кои се секојдневие.

Е сега контра на ова тврдиш дека човекот БЕЛЕЦ од бандата на Банди бил НЕВИН....Пази богати, зашто невин, зашто е бел??? Да дојдат некоја група од Мариово во Битола и да завземат државни објекти, ти прв со право ке побараш МВР да го реши проблемот и да воведе ред и уставен поредок.
Не ги оправдувам федералците што го застрелаа,ама сепак повеке ми има смисла да застрелале припадник на вооружена формација, отколку некоја ситна багра која не сака да плати казна за брзо возење...
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.080
Поени од реакции
10.749
Твојов пост се темели на твој личен bias

Прво Споредбата на Македонија со Америка, односно со Албанците во Македонија со црнците и мексиканците во УС немаат никаква допирна точка.
Викаш дека убиството во Фергусон било во самоодбрана, затоа што малиот имаал криминално досие .......... хмммм некако не држи вода, исто како што нема смисла за случајот каде стејт трупер застрела црнец затоа што овој бегаше за да не плати сообракајна казна...или случајот кога двајца бели џандари убија црнец невооружен и му ставија пиштол во рака за да испадне демек бил вооружен...и мал милион други случаи кои можеш да ги видиш на јутјуб кои се секојдневие.

Е сега контра на ова тврдиш дека човекот БЕЛЕЦ од бандата на Банди бил НЕВИН....Пази богати, зашто невин, зашто е бел??? Да дојдат некоја група од Мариово во Битола и да завземат државни објекти, ти прв со право ке побараш МВР да го реши проблемот и да воведе ред и уставен поредок.
Не ги оправдувам федералците што го застрелаа,ама сепак повеке ми има смисла да застрелале припадник на вооружена формација, отколку некоја ситна багра која не сака да плати казна за брзо возење...
За убиството на Трејвон Мартин во Фергусон имаше судење и судската порота пресуди дека осомничениот за убиството - Џорџ Зимерман - пукал во самоодбрана. Случајот е затворен.

Случаите кои јас ги спомнав се конкретни случаи каде што ги имаш фактите црно на бело, а јас во ниту еден момент не негирав дека има наместени случаи. Но во случаите кои јас ги спомнав, има конкретни докази дека убиениот Трејвон Мартин и наводно убиениот Фреди Греј, биле луѓе со криминално досие и одеднаш од никаде, ете ти протести и немири.

А кога нелегален имигрант - кој дури 5 (ПЕТ) пати бил депортиран надвор од САД, убива невооружена жена во Калифорнија, ни п од протести, ни н од немири. Јас само спомнав колку се симптоматични наводниот бес и незадоволство на малцинствата, наспроти молкот на мнозинството, а мислам дека истото важи и за Македонија.

За сите останати коментари твои, па, доста делуваат на твој пристрасен став, исто како што и ти коментираш за мојот наводно пристрасен став. Како размислуваш ти - е твоја работа, како размислувам јас - е моја работа.
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
За убиството на Трејвон Мартин во Фергусон имаше судење и судската порота пресуди дека осомничениот за убиството - Џорџ Зимерман - пукал во самоодбрана. Случајот е затворен.

Случаите кои јас ги спомнав се конкретни случаи каде што ги имаш фактите црно на бело, а јас во ниту еден момент не негирав дека има наместени случаи. Но во случаите кои јас ги спомнав, има конкретни докази дека убиениот Трејвон Мартин и наводно убиениот Фреди Греј, биле луѓе со криминално досие и одеднаш од никаде, ете ти протести и немири.

А кога нелегален имигрант - кој дури 5 (ПЕТ) пати бил депортиран надвор од САД, убива невооружена жена во Калифорнија, ни п од протести, ни н од немири. Јас само спомнав колку се симптоматични наводниот бес и незадоволство на малцинствата, наспроти молкот на мнозинството, а мислам дека истото важи и за Македонија.

За сите останати коментари твои, па, доста делуваат на твој пристрасен став, исто како што и ти коментираш за мојот наводно пристрасен став. Како размислуваш ти - е твоја работа, како размислувам јас - е моја работа.
Јас сум белец во Америка, се чувствувам како припадник на Белата раса, што значи ако сум пристрасен во случајов , тогаш би требало да ги напагам афро американците и хиспаниксите. Ти може да споменуваш неколку случаи,судот решил вака и онака,ама истите тие амерички судови досудија дека прскањето со пестициди врз населени места во Кали е ОК, се додека народ не се поббуни. Јас зборам од моето досегашно искуство овде, од тоа што секојдневно го гледам околу мене, можам мал милион примери да набројам за третманот на Црнците и Латиносите во сите сфери на општеството...
И за крај, интересен ти е редот каде што се повикуваш на тоа дека е ОК да бидат застрелани бидејки имале криминални досиеа. Како тоа им дава за право на џандарите да стрелаат некого??? Каков е тој закон, Северно Корејски???

Ова ти е пример од секојдневието 

Kajgana Shop

На врв Bottom