Land of the Free, или човековите права и слободи во најголемиот светски „извозник на демократија„

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.348
Поени од реакции
31.232
Без долги (и досадни) уводи, туку со практични примери, факти, видео записи и вести, ова е тема за дискутирање на тоа колку и како се почитуваат човековите права во САД.

Одамна имаше потреба од ваква тема, да видиме колку навистина се либерални тие кои на цел свет му ги наметнуваат нормите за демократија и либералност (ви текнува колку нас не критикуваа за „недостаток„ од права на малцинствата).


Како и да е, без многу должење, еве го првиот пример.
Изгледа дека кампирање во САД може да биде опасна работа. Бездомников од видеото подолу, што и да направи, не заслужи ладнокрвно да го убијат. Типот немал огнено оружје, можеле само да го дрмнат со тејзери или во краен случај да му пукаат во ноги.

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.348
Поени од реакции
31.232
Убиството на бездомникот инаку се случило во Алберкурки (Волтер Вајт anyone?). Полицајците од тој град, и воопшто полицијата од Ново Мексико е особено озлогласена во нарушување на човековите права и слободи.


Еве друг пример, исто од сојузната држава Ново Мексико.

Човек го застануваат во рутински автомобилски преглед. И без јасна причина (не нашле ништо, ниту човекот имал криминално досие), го однеле во болница каде повеќе пати му брцале со прсти во анусот, му правеле енема (вулгарно кажано, брцање црево и испирање на дебелото црево со течности), пак со прсти, па пак енема, па го приморале да сер... да дефецира пред нив, па пак сето тоа по ред, па го снимале на ренген, и на крај му направиле колоноскопија (инвазивен зафат кој воопшто не е без ризик).
Еве во целост:
http://www.thedailysheeple.com/man-subjected-to-8-anal-exams-after-routine-traffic-stop_112013
1. Eckert’s abdominal area was x-rayed; no narcotics were found.

2. Doctors then performed an exam of Eckert’s anus with their fingers; no narcotics were found.

3. Doctors performed a second exam of Eckert’s anus with their fingers; no narcotics were found.

4. Doctors penetrated Eckert’s anus to insert an enema. Eckert was forced to defecate in front of doctors and police officers. Eckert watched as doctors searched his stool. No narcotics were found.

5. Doctors penetrated Eckert’s anus to insert an enema a second time. Eckert was forced to defecate in front of doctors and police officers. Eckert watched as doctors searched his stool. No narcotics were found.

6. Doctors penetrated Eckert’s anus to insert an enema a third time. Eckert was forced to defecate in front of doctors and police officers. Eckert watched as doctors searched his stool. No narcotics were found.

7. Doctors then x-rayed Eckert again; no narcotics were found.

8. Doctors prepared Eckert for surgery, sedated him, and then performed a colonoscopy where a scope with a camera was inserted into Eckert’s anus, rectum, colon, and large intestines. No narcotics were found.

Eckert never gave doctors consent to perform any of those procedures; in fact, he protested the entire time.
На крај ги тужел, и добил 1.6 милиони долари отштета.
http://edition.cnn.com/2014/01/16/justice/new-mexico-search-settlement/
Како и да е, многу неправедно е кога некој може на невин човек да направи ваква работа без основан сомнеж.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Некој мораше да настрада поради офтопиците. Го потрошивте кредитот опомени, отсега не се изненадувајте ако после некој “страшно“ смешен пост не можете да се логирате на форумов.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.348
Поени од реакции
31.232
Фала богу што живеам во Македонија!

lol jk
Гледај на светлата страна, Македонија не е земниот рај, ама барем нашиве џандари немаат пракса да ти бутаат прсти во анус кога им е кеиф.
Пази го следниов случај, отворена е истрага против полицаец дури после повеќе од неколку десетици пријавени случаи каде при рутински претреси и без основан сомнеж, им бутал прсти во аналниот отвор на рандом луѓе.

На властите им требало над 25 пријави (којзнае колку непријавени случаи имало), за да воопошто покренат истрага против полицаец. Да, осуден е на две години затвор, ама каде се тука правата на оштетените и колку случаи можеле да бидат спречени ако на време се реагирало...

http://thefreethoughtproject.com/officer-forced-dozens-anal-cavity-searches-fun-2-years-prison/
In one case, a man had gone to check on his aunt’s house in the 3500 block of N. 10th St. When he came outside, his vehicle was surrounded by squad cars. Vagnini put his bare hand down the man’s pants, touched his scrotum and inserted fingers into his anus, the complaint says. When the man pulled away, Vagnini put him in a choke hold that caused him to slobber onto Vagnini’s arm. Vagnini repeatedly told him to “stop resisting” as he pulled back so hard on his neck his feet almost left the ground, the man said. Two other officers held his arms and one put a gun to his head, the complaint says.

Vagnini claimed he found crack cocaine inside the man’s anus, but the man insisted it “was not on him prior to the search,” the complaint says.

“When I got the cuffs on, he patted me down,” he told WISN-12 News. “But he rushed his hand. He rushed his hand up my butt.”

Another complaint describes a man being fingered so forcefully that his anus bled. From JSonline:

In another search, Vagnini conducted a traffic stop near N. 12th and W. Locust streets, the complaint says. Vagnini handcuffed the driver and asked him for “the drugs.” The defendant denied having drugs but actually had hidden drugs inside his anal cavity, according to the complaint.

Vagnini put the suspect in a chokehold from behind, released him and then stuck his gloved hand inside the defendant’s underwear, “shoving his fingers deeply into the defendant’s butt crack and possibly into the defendant’s anus,” the complaint says.

The man was screaming, and as a result of Vagnini’s actions the man was bleeding from the anal area for several days, the complaint says.

And the stories kept coming forward.

Robert Mann, 55, contends that Police Officer Michael Vagnini stopped him as he was walking near N. 31st St. and Atkinson Ave. in June 2011 and without probable cause, pulled down Mann’s pants and put his hand in Mann’s rectum “in an unsafe, unhygienic, and intentionally humiliating fashion.” No drugs were recovered from Mann.

[A] juvenile, identified as K.F., was 15 when he was riding in a friend’s car that was stopped by police on N. 26th St. in December 2011. According to the suit, he was ordered out of the car before Vagnini reached into the teen’s pants, touching his genitalia and his anus while Police Officer Jacob Knight watched.

In July 2009, Chavies Hoskin, 28, was stopped while driving on N. 13th St. Vagnini reached into Hoskin’s pants and pulled a bag of cocaine from Hoskin’s anal area, while Sgt. Jason Mucha and Officer Thomas Maglio watched. Hoskin was charged with the delivery of cocaine. His suit contends that the officers lied in reports, and that Vagnini also falsely testified under oath about how and where he found the cocaine.

The Milwaukee Journal Sentinel analyzed the cases of at least 13 victims as of August 2013.

Keon Canada was pulled over five times during the summer of 2011 and subjected to butt-cheek searches four times, and that officers opened the front of his pants another time. No drugs were found during any of the stops.

A plaintiff identified only as R.P. contends he was twice subjected to improper searches of his anal areas by former officer Michael Vagnini without probable cause, and the during one of stops Vagnini took his watch, despite another officer’s warning “you can’t do that.” R.P. said that when he went to the District Five station immediately following the incident to reclaim his watch and file a complaint, he was denied a complaint form and his watch and warned that police would report him to the FBI.

Someone identified only as M.C.claims he was stopped and illegally searched three times in 24 hours during the summer of 2011. No drugs were found. In December 2011 and January 2012, M.C. contends he was again stopped by Vagnini and other officers and on both occasions was struck in the face by Vagnini before being pulled out of a car, held on the ground and subjected to a forceful penetration of his anus.

The suit lists three stops of Walter Coleman and buttock searches by Vagnini, including one where Vagnini first put on rubber gloves. In most of the cases, victims said Vagnini used his his bare hands or would pull their underwear up tight, as if doing a wedgie, then use the underwear as a shield between his hand and the anal area. The lawsuit says during the gloved incident, Coleman asked Vagnini if he had a search warrant, and the officer laughed.

James Ashford claims he was subjected to six illegal searches over a six month period starting in the summer of 2011. At one point, he, his mother and other relatives met with a District Five lieutenant to complain that Ashford was being harassed. According to the lawsuit, the lieutenant told Ashford he should stay out of certain neighborhoods, and never acknowledged that the officers’ actions, including the warrant-less, public rectal searches, were inappropriate, or that the officers would be investigated. (source)
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Мислам дека добар приказ за америчката демократија се документарците на Мајкл Мур, Bowling for Columbine, Fahrenheit i Sicko... сите од различен аспект го илустрираат америчкиот систем во многу детали. Е сега дискутабилно е зошто ваква пропаганда е дозволена од страна на америчките власти, може како пример да се докаже дека навистина постои демократија и секој има право на мислење (ама мала можност да влијае и да го измени тоа што не чини) или па свесни се дека системот за репресија е воспоставен до тој степен што пропагандната машинерија како се е розево и убаво функционира многу подобро од ваквите "испади" на некои wanna be бунтовници-револуционери кои се потоа исмеавани и омаловажувани секако често и со ad hominem аргументи. Исто така верувам дека тие што се одговорни за креирање на овој систем се свесни за пасивноста на мнозинството од луѓето и веќе не се ни плашат јавно да го изнесат скоро секој детал од нивниот план....

Друга приказна е што се етикетираат оние што малку ќе се заинтересираат за промена на очигледно трулиот систем како конспиративци и неинтелигентни па на тој начин се обесхрабруваат луѓето да истражуваат малку повеќе во тој правец и да се обидат да променат нешто. Нормално ширењето на страв како начин да се одржуваат во потчинета положба е стандардна техника.... нешто слично на стравот со "демонското искушување "што го наметнуваат мејн стрим религиите кај оние што се обидуваат да размислуват со своја глава и да го отфрлат и тој систем за потчинување и ставање на луѓето во подредена положба повторно. Може со последново малку се оддалечив од темата ама мислам дека и тоа е некако поврзано.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.685
Поени од реакции
11.917
Мислам дека добар приказ за америчката демократија се документарците на Мајкл Мур, Bowling for Columbine, Fahrenheit i Sicko... сите од различен аспект го илустрираат америчкиот систем во многу детали. Е сега дискутабилно е зошто ваква пропаганда е дозволена од страна на америчките власти, може како пример да се докаже дека навистина постои демократија и секој има право на мислење (ама мала можност да влијае и да го измени тоа што не чини) или па свесни се дека системот за репресија е воспоставен до тој степен што пропагандната машинерија како се е розево и убаво функционира многу подобро од ваквите "испади" на некои wanna be бунтовници-револуционери кои се потоа исмеавани и омаловажувани секако често и со ad hominem аргументи. Исто така верувам дека тие што се одговорни за креирање на овој систем се свесни за пасивноста на мнозинството од луѓето и веќе не се ни плашат јавно да го изнесат скоро секој детал од нивниот план....

Друга приказна е што се етикетираат оние што малку ќе се заинтересираат за промена на очигледно трулиот систем како конспиративци и неинтелигентни па на тој начин се обесхрабруваат луѓето да истражуваат малку повеќе во тој правец и да се обидат да променат нешто. Нормално ширењето на страв како начин да се одржуваат во потчинета положба е стандардна техника.... нешто слично на стравот со "демонското искушување "што го наметнуваат мејн стрим религиите кај оние што се обидуваат да размислуват со своја глава и да го отфрлат и тој систем за потчинување и ставање на луѓето во подредена положба повторно. Може со последново малку се оддалечив од темата ама мислам дека и тоа е некако поврзано.
Во таканаречената земја на слободните - САД, слободата доаѓа во облик на пари, кои патем доаѓаат во облик на кредити, а секојдневниот американец е премногу глупав за да се запраша од каде доаѓаат тие пари и како се одредува нивната вредност.

Мора да им се признае на американските политичари и на американските банкари, дефинитивно се генијалци во усовршување на било какви техники на измама, Хитлер и Сталин би позеленеле од завист кога би ги виделе со свои очи како ги имаат усовршено и вметнато нацизмот и сталинизмот во таканаречената американска демократија.

На пример, Хитлер ги финансирал изградбите на германските автопати - аутобаните, со позајмени пари, но и со украдени пари - со пари украдени од Евреите и од сите останати луѓе кои нацистите ги гледале како закана за нивниот режим - демократите, социјалистите, комунистите, социјалдемократите и ред други, а секојдневниот Германец воопшто не го интересирало потеклото на парите, се додека завршуваат во неговиот џеб. Денес во САД, секојдневниот американец заработува пари кои се создадени од - ништо. Тоа се пари кои ги печати Администрацијата на Федералните Резерви на САД, кои патем се приватна фирма, односно приватна национална банка на САД, во која приватни банкари, а не демократски избрани претставници на граѓаните на САД, ги донесуваат одлуките. Кога била формирана Администрацијата на Федералните Резерви на САД, објаснувањето за нејзиното создавање било дека е создадена за да спречи кризи во иднина, додека во реалност, истата оваа приватна национална банка на САД, постои токму за да предизвикува кризи со задолжувањата кои ги прави американската влада.

Парите кои се пуштаат во оптег во САД, се пари кои ги печати Администрацијата на Федералните Резерви на САД без никакво покритие, што ги прави истите тие пари буквално безвредни, но владата на САД е таа која се задолжува при пуштањето на истите тие пари во оптег, за да биде гарант за истите тие пари, за да истите тие пари сепак имаат некаква вредност.

Сталин од друга страна, апсел, затворал и убивал милиони невини луѓе под најразни обвиненија за предавство, за саботажа, за обид за убиство на лидерите на државата и на нацијата, а секојдневниот Советски граѓанин бил премногу исплашен или премногу наивен за воопшто да се посомнева дали ваквите обвиненија држат вода или не, бидејќи стравот од шпиони бил насекаде присутен. Но и покрај ваквиот терор, репутацијата на Сталин била чиста како солза во Советскиот Сојуз. Милионите невини жртви на Сталиновата диктатура се до смртта на Сталин верувале дека тој е жртва на шпионите и на саботерите, исто како и нив, и дека лажно се обвинети пред Сталин од страна на истите тие шпиони и саботери, а кутриот Сталин немал друг избор, освен да им верува на лажните докази и на лажните сведочења. Причината за ваквата наивност кај милионите советски граѓани кои биле жртви на сталиновата диктатура, е фактот дека сталинистичката пропагандистичка машинерија работела 24/7 за убедување на советските граѓани за прекрасниот живот во Советскиот Сојуз - рајот на работниците и на селаните, под водство на големиот лидер Јосиф Висарионович Сталин, но истовремено и под закана од шпионите и саботерите.

Кристално истото се случува и денес во САД. И пред терористичките напади на 11 септември 2001, американската влада апсеше и затвораше луѓе без никакви обвиненија, без никакви налози и без никакви оправданија, но после 11 септември 2001 и после усвојувањето на таканаречениот Патриотски Акт, кој беше експресно усвоен во октомври 2001 без речиси никаква дебата при усвојувањето на истиот, американската влада има одврзани раце да апси и да затвора на неограничен временски период кого сака и каде сака на територијата на САД, под оправдание дека се сомнева во терористички намери од страна на истата таа личност која ја апсат без никаков налог и без никакво конкретно обвинение. Претседателот на САД има право дури и да издаде извршна наредба за погубување на било која личност која не живее на територијата на САД, бидејќи надвор од територијата на САД не важат американските закони. А како што знаеме веќе година дена, американската влада шпионира и прислушкува кого сака, а реакцијата на секојдневниот американец е - или не го/ја интересира, или го оправдува како антитерористичко и антикриминално дејствување. Чисто колку за споредба, пред само 40 години, 37-от претседател на САД, Ричард Никсон, беше присилен да си поднесе оставка или да се соочи со импичмент, само бидејќи прислушкувал 1 (ЕДЕН) хотел - хотелот Вотергејт во Вашингтон, додека денешниот, 44-от претседател на САД, Барак Хусеин Обама, прислушкува цели држави и цели нации, а реакција од секојдневниот американец речиси и да нема. Денес, 40 години подоцна, за секојдневниот американец незаконското прислушкување не само што не е скандалозно, срамно и заслужно за изгласување на недоверба на цела една американска федерална влада, туку е сосема во ред, што говори повеќе од доволно колку се образовани и информирани денешните американци.

Затоа тука се американските медиуми, за да ја продаваат приказната за тоа каква сериозна закана претставува тероризмот во таканаречената држава на слободните и за тоа колку е важно да се спречи тероризмот по секоја цена бидејќи не смеат да се повторат терористички напади како терористичките напади на ужасниот 11 септември 2001.

Секојдневниот американец е премногу глупав за да го разбере ова, а дури и да се посомнева, тука е телевизијата за да го разубеди. Бизнисот со медиуми е една од најбогатите индустрии на измама која постои во САД и во светот, така што и Хитлер и Сталин не само што би позеленеле од завист, туку и би почнале да си ги трескаат главите од ѕид прашувајќи се како на нив не им текнало со пари да ги купат медиумите, а со тоа по автоматизам и со пари да ја задушат вистината.

Задушувањето на вистината со пари е главниот фактор кој придонесува секоја наредна генерација на американци да бидат нови рекордери од областа на глупавоста и идиотизмот, а со таква младина, можеби американската држава не мора да се грижи за сопствената иднина, но светот и тоа како само мора да се запраша дали на вакви луѓе треба да им се довери мисијата да ги шират слободата и демократијата низ светот.
 
Последно уредено:
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Во таканаречената земја на слободните - САД, слободата доаѓа во облик на пари, кои патем доаѓаат во облик на кредити, а секојдневниот американец е премногу глупав за да се запраша од каде доаѓаат тие пари и како се одредува нивната вредност.

Мора да им се признае на американските политичари и на американските банкари, дефинитивно се генијалци во усовршување на било какви техники на измама, Хитлер и Сталин би позеленеле од завист кога би ги виделе со свои очи како ги имаат усовршено и вметнато нацизмот и сталинизмот во таканаречената американска демократија.

На пример, Хитлер ги финансирал изградбите на германските автопати - аутобаните, со позајмени пари, но и со украдени пари - со пари украдени од Евреите и од сите останати луѓе кои нацистите ги гледале како закана за нивниот режим - демократите, социјалистите, комунистите, социјалдемократите и ред други, а секојдневниот Германец воопшто не го интересирало потеклото на парите, се додека завршуваат во неговиот џеб. Денес во САД, секојдневниот американец заработува пари кои се создадени од - ништо. Тоа се пари кои ги печати Администрацијата на Федералните Резерви на САД, кои патем се приватна фирма, односно приватна национална банка на САД, во која приватни банкари, а не демократски избрани претставници на граѓаните на САД, ги донесуваат одлуките. Кога била формирана Администрацијата на Федералните Резерви на САД, објаснувањето за нејзиното создавање било дека е создадена за да спречи кризи во иднина, додека во реалност, истата оваа приватна национална банка на САД, постои токму за да предизвикува кризи со задолжувањата кои ги прави американската влада.

Парите кои се пуштаат во оптег во САД, се пари кои ги печати Администрацијата на Федералните Резерви на САД без никакво покритие, што ги прави истите тие пари буквално безвредни, но владата на САД е таа која се задолжува при пуштањето на истите тие пари во оптег, за да биде гарант за истите тие пари, за да истите тие пари сепак имаат некаква вредност.

Сталин од друга страна, апсел, затворал и убивал милиони невини луѓе под најразни обвиненија за предавство, за саботажа, за обид за убиство на лидерите на државата и на нацијата, а секојдневниот Советски граѓанин бил премногу исплашен или премногу наивен за воопшто да се посомнева дали ваквите обвиненија држат вода или не, бидејќи стравот од шпиони бил насекаде присутен. Но и покрај ваквиот терор, репутацијата на Сталин била чиста како солза во Советскиот Сојуз. Милионите невини жртви на Сталиновата диктатура се до смртта на Сталин верувале дека тој е жртва на шпионите и на саботерите, исто како и нив, и дека лажно се обвинети пред Сталин од страна на истите тие шпиони и саботери, а кутриот Сталин немал друг избор, освен да им верува на лажните докази и на лажните сведочења. Причината за ваквата наивност кај милионите советски граѓани кои биле жртви на сталиновата диктатура, е фактот дека сталинистичката пропагандистичка машинерија работела 24/7 за убедување на советските граѓани за прекрасниот живот во Советскиот Сојуз - рајот на работниците и на селаните, под водство на големиот лидер Јосиф Висарионович Сталин, но истовремено и под закана од шпионите и саботерите.

Кристално истото се случува и денес во САД. И пред терористичките напади на 11 септември 2001, американската влада апсеше и затвораше луѓе без никакви обвиненија, без никакви налози и без никакви оправданија, но после 11 септември 2001 и после усвојувањето на таканаречениот Патриотски Акт, кој беше експресно усвоен во октомври 2001 без речиси никаква дебата при усвојувањето на истиот, американската влада има одврзани раце да апси и да затвора на неограничен временски период кого сака и каде сака на територијата на САД, под оправдание дека се сомнева во терористички намери од страна на истата таа личност која ја апсат без никаков налог и без никакво конкретно обвинение. Претседателот на САД има право дури и да издаде извршна наредба за погубување на било која личност која не живее на територијата на САД, бидејќи надвор од територијата на САД не важат американските закони. А како што знаеме веќе година дена, американската влада шпионира и прислушкува кого сака, а реакцијата на секојдневниот американец е - или не го/ја интересира, или го оправдува како антитерористичко и антикриминално дејствување. Чисто колку за споредба, пред само 40 години, 37-от претседател на САД, Ричард Никсон, беше присилен да си поднесе оставка или да се соочи со импичмент, само бидејќи прислушкувал 1 (ЕДЕН) хотел - хотелот Вотергејт во Вашингтон, додека денешниот, 44-от претседател на САД, Барак Хусеин Обама, прислушкува цели држави и цели нации, а реакција од секојдневниот американец речиси и да нема. Денес, 40 години подоцна, за секојдневниот американец незаконското прислушкување не само што не е скандалозно, срамно и заслужно за изгласување на недоверба на цела една американска федерална влада, туку е сосема во ред, што говори повеќе од доволно колку се образовани и информирани денешните американци.

Затоа тука се американските медиуми, за да ја продаваат приказната за тоа каква сериозна закана претставува тероризмот во таканаречената држава на слободните и за тоа колку е важно да се спречи тероризмот по секоја цена бидејќи не смеат да се повторат терористички напади како терористичките напади на ужасниот 11 септември 2001.

Секојдневниот американец е премногу глупав за да го разбере ова, а дури и да се посомнева, тука е телевизијата за да го разубеди. Бизнисот со медиуми е една од најбогатите индустрии на измама која постои во САД и во светот, така што и Хитлер и Сталин не само што би позеленеле од завист, туку и би почнале да си ги трескаат главите од ѕид прашувајќи се како на нив не им текнало со пари да ги купат медиумите, а со тоа по автоматизам и со пари да ја задушат вистината.

Задушувањето на вистината со пари е главниот фактор кој придонесува секоја наредна генерација на американци да бидат нови рекордери од областа на глупавоста и идиотизмот, а со таква младина, можеби американската држава не мора да се грижи за сопствената иднина, но светот и тоа како само мора да се запраша дали на вакви луѓе треба да им се довери мисијата да ги шират слободата и демократијата низ светот.
Vistina od A do Sh, znaci pottpolno se soglasuvam, iako za mnogumina postov moze da lisi na prikazna i nevistina, no toa se fakti uspesno krieni dolgi godini, se nadevam deka konecno vistinata pocnuva da isplivuva na videlina nasekade po celiot svet.
Vo kontekst na postov bi dodal deka sekoj sto saka da doznae poveke, da gi pogledne slednive dokumentarci: "Obama deception" "Fall of the Republic" "Zeitgeist.Addendum" "Zeitgeist"
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Еве и од мене пост за еден Американише специјалитет
Нараквица - Ankle monitor
http://en.wikipedia.org/wiki/Ankle_monitor

Ја ставаат на сомнителни граѓани за да ден и ноќ ги следат
Америка веќе не е земја на слободата каква ја замислија Џеферсон, Вашингтон, Френклин, Ла Фајет, Том Пеин
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.348
Поени од реакции
31.232
Се направија интересни неколку поенти, кои сакам да ги коментирам.

И пред терористичките напади на 11 септември 2001, американската влада апсеше и затвораше луѓе без никакви обвиненија, без никакви налози и без никакви оправданија, но после 11 септември 2001 и после усвојувањето на таканаречениот Патриотски Акт, кој беше експресно усвоен во октомври 2001 без речиси никаква дебата при усвојувањето на истиот, американската влада има одврзани раце да апси и да затвора на неограничен временски период кого сака и каде сака на територијата на САД, под оправдание дека се сомнева во терористички намери од страна на истата таа личност која ја апсат без никаков налог и без никакво конкретно обвинение. Претседателот на САД има право дури и да издаде извршна наредба за погубување на било која личност која не живее на територијата на САД, бидејќи надвор од територијата на САД не важат американските закони.
Ова малку е познато на пошироката јавност. Треба да знаат сите дека од моментот на стапнување во САД, нивните власти можат да направат ама баш што сакаат со вас, и никакви права и меѓународни конвенции не ги засегаат... или нивните закони земаат преседан, или па воопшто не се потписници на голем дел меѓународни конвенции за човекови права.


А како што знаеме веќе година дена, американската влада шпионира и прислушкува кого сака, а реакцијата на секојдневниот американец е - или не го/ја интересира, или го оправдува како антитерористичко и антикриминално дејствување. Чисто колку за споредба, пред само 40 години, 37-от претседател на САД, Ричард Никсон, беше присилен да си поднесе оставка или да се соочи со импичмент, само бидејќи прислушкувал 1 (ЕДЕН) хотел - хотелот Вотергејт во Вашингтон, додека денешниот, 44-от претседател на САД, Барак Хусеин Обама, прислушкува цели држави и цели нации, а реакција од секојдневниот американец речиси и да нема. Денес, 40 години подоцна, за секојдневниот американец незаконското прислушкување не само што не е скандалозно, срамно и заслужно за изгласување на недоверба на цела една американска федерална влада, туку е сосема во ред, што говори повеќе од доволно колку се образовани и информирани денешните американци.
Да, но би сакал да посочам да не се залажуваме дека кај нас и во светот работите се многу подобри од аспект на информираноста. Од тој аспект во цел свет луѓето станаа како Американците (што е дел од планот за NWO).


Секојдневниот американец е премногу глупав за да го разбере ова, а дури и да се посомнева, тука е телевизијата за да го разубеди. Бизнисот со медиуми е една од најбогатите индустрии на измама која постои во САД и во светот, така што и Хитлер и Сталин не само што би позеленеле од завист, туку и би почнале да си ги трескаат главите од ѕид прашувајќи се како на нив не им текнало со пари да ги купат медиумите, а со тоа по автоматизам и со пари да ја задушат вистината.

Задушувањето на вистината со пари е главниот фактор кој придонесува секоја наредна генерација на американци да бидат нови рекордери од областа на глупавоста и идиотизмот, а со таква младина, можеби американската држава не мора да се грижи за сопствената иднина, но светот и тоа како само мора да се запраша дали на вакви луѓе треба да им се довери мисијата да ги шират слободата и демократијата низ светот.
Денес социјалниот инжинериг е една од наупотребуваните алатки на САД. Тоа не постоело во таков облик во времето на Сталин, а потоа и на Хитлер, затоа што медиумите не биле сеприсутни како денес.
Инаку интересно е што ги споменуваш Хитлер и Сталин, затоа што и двајцата на власт дошле со помош на истите луѓе за кои пишуваш, а кои стојат зад банката на федерални резерви на САД... и ја управуваат САД, а се стремат да го управуваат и цел свет (што делумно и им успева).


Друга приказна е што се етикетираат оние што малку ќе се заинтересираат за промена на очигледно трулиот систем како конспиративци и неинтелигентни па на тој начин се обесхрабруваат луѓето да истражуваат малку повеќе во тој правец и да се обидат да променат нешто. Нормално ширењето на страв како начин да се одржуваат во потчинета положба е стандардна техника...
Ова се случува не само активно и насочено кон поистакнатите противници во јавноста, туку се случува и суптилно и секојдневно, со разните облици на „култура„ која ни ја извезуваат преку нивните филмови, музика, и слично.
Дури и вестите од најзадртите пропагандни владини медиуми на САД, како ЦНН си имаат публика низ светот, па и кај нас. Имаш легија од луѓе низ светот што се зомбифицирани од ваквата пропаганда, еве и на форумов имаш такви... врапци.

Инаку таквите како Мајкл Мур, кои се дрзнуваат да ги покажат работите какви што навистина се, и тие таквите puppetmaster-ите не ги дираат затоа што се апсолутно сигурни во нивниот апарат на социјален инжинеринг: просечниот Американец најверојатно никогаш нема ни да ги погледни Муровите документарци. Дури и да се случи тоа, шансите да го изгледа филмот до крај се мали, а шансите да ја разбере пораката уште помали. Плус, секогаш се тука секојдневните (контролирани) медиуми за да ја насочат работата „на колосек„.
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
647
Поени од реакции
1.184
И?

Чаре?

Не тролам, сериозно прашувам. Сето што е овде напишано, со мали претерувања, е горе долу вистина. И што со нашето сознание?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.685
Поени од реакции
11.917
И?

Чаре?

Не тролам, сериозно прашувам. Сето што е овде напишано, со мали претерувања, е горе долу вистина. И што со нашето сознание?
Многу едноставно.

Треба да им кажеме на американците да се освестат и да почнат да се однесуваат како секоја друга нормална и здрава нација, или да се оттргнеме од нив, слично како што сме оттргнати од Русија.

За да им покажеме и докажеме на дело на американците дека сме сериозни во нашите барања да се освестат, треба да ги повикаме и нашите соседи да ни се придружат во заедничко испраќање на пораката која американците мораат да ја примат и сериозно да ја земат во предвид.

Во спротивно, доколку работите продолжат по ваков терк, прашање на време ќе биде додека да ваквата комбинација на нацизам и сталинизам стигне и кај нас, бидејќи таквите режими се како болести, или ќе продолжат да заразуваат други здрави држави и нации, или ќе бидат уништени до темел.

Но ајде кажи им го ова на нашите политичари и на политичарите од соседството.

Сите се или будали или битанги на платните списоци на западот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.348
Поени од реакции
31.232
И?

Чаре?

Не тролам, сериозно прашувам. Сето што е овде напишано, со мали претерувања, е горе долу вистина. И што со нашето сознание?
Што е твоето мислење?


По мене прва работа се свесноста и знаењето.
Не можат така лесно да те манипулираат ако знаеш што се случува окулу тебе, и во непосредната околина но и во целиот свет.
Држењето на американската, но и светската популација во мрак, тоа е нивното најјако оружје.

Да почнеме од тоа, па ќе видиме како ќе одат работите.
Тоа е мојот став. Да се стремиме кон поголема едукација и свесност на рајата.
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
647
Поени од реакции
1.184
Многу едноставно.

Треба да им кажеме на американците да се освестат и да почнат да се однесуваат како секоја друга нормална и здрава нација, или да се оттргнеме од нив, слично како што сме оттргнати од Русија.

За да им покажеме и докажеме на дело на американците дека сме сериозни во нашите барања да се освестат, треба да ги повикаме и нашите соседи да ни се придружат во заедничко испраќање на пораката која американците мораат да ја примат и сериозно да ја земат во предвид.

Во спротивно, доколку работите продолжат по ваков терк, прашање на време ќе биде додека да ваквата комбинација на нацизам и сталинизам стигне и кај нас, бидејќи таквите режими се како болести, или ќе продолжат да заразуваат други здрави држави и нации, или ќе бидат уништени до темел.

Но ајде кажи им го ова на нашите политичари и на политичарите од соседството.

Сите се или будали или битанги на платните списоци на западот.
Што под разбираш под ние и под американците?
Мислиш дека нашите политичари можат да им акажат на американските политичари да бидат подобри луѓе? :) Или народот на Македонија треба да им каже на американците да се освестат?[DOUBLEPOST=1399893139][/DOUBLEPOST]
Што е твоето мислење?


По мене прва работа се свесноста и знаењето.
Не можат така лесно да те манипулираат ако знаеш што се случува окулу тебе, и во непосредната околина но и во целиот свет.
Држењето на американската, но и светската популација во мрак, тоа е нивното најјако оружје.

Да почнеме од тоа, па ќе видиме како ќе одат работите.
Тоа е мојот став. Да се стремиме кон поголема едукација и свесност на рајата.
Моето мислење е на линија на твоето, но можеме нашите мислења да си ги напикаме таму каде што сме најдебели. Сите овие информации кои ти овде го постираше се достапни и во Америка, но на никој не му е гајле. Како што вели Карлин, американците се willfully ignorant. Го имаа Карлин како пророк на новото време, го игнорираа и го сметаа за забавувач.

Имаат еден куп блогери, теоретичари, мислители, кои го кажуваат истото, но едноставно се игнорирани.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.348
Поени од реакции
31.232
Имаат еден куп блогери, теоретичари, мислители, кои го кажуваат истото, но едноставно се игнорирани.
Следното прашање е зошто е тоа така?

Одгворот е во социјалниот инжинеринг.
Маркетингот им е јак, и суптилен. На сите нивоа го има, од таму каде веднаш упаѓа во очи, па до таму каде е вешто затскриен во разноразни филмови, и што се не што ширум светот го извезуваат како „култура„.

Има луѓе што се свесни, ете и Карлин го спомна ама и многу други, но тоа што засега го нема е: критична маса на тие што се свесни. Затоа не е безполезно разговарањето на оваа тема, со блиски, со познати и со непознати... па еве и на интернет форуми.

За воља на вистината, и со сета должна почит кон Карлин, тоа што пред се беше stand up комедијант е и причината зошто не го разбираат озбилно... иако кажува многу паметни работи.
Во негова чест: http://www.youtube.com/watch?v=6_zwB6GLpo4
 

Kajgana Shop

На врв Bottom