La Liga Santander 2016/2023

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Два "гола" од линија спасија Пике и Рамос, пар зицери имаа и Барса ми текнува на она на Алба и она на крај за влакно голот поништен.
Садржајно беше класиково, али не се споредува со оние на времето. Углавном со бод и двата тима изглеа се задоволни
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
715
Поени од реакции
1.520
Istata strategija na zizu ala liverpul lani. Slika i prilika, visoko postavena formacija so man marking ,a koga nema koj da primi topka rogni ja napred na dobrite defanzivni skokaci na real. Jas ne znam,ova barca gi kosta liga sampioni veke 3 faking godini. I posle 3 godini nema idea genijalecot na klupa deka pri takva formacija treba bekovite visoko nazad i vo sirina a sredinata sto ponapred ,nesto sto sekoj najblesav tim od primera go ima usovrseno do detal, ama ne i valverdeto a.k.a genijalecot. Retardirana rabota, najseriozno. Uste e misterija kako nema dosega popieno korpa.
Kasemiro iskina vecrva,sekoja cest. Real klasika, nametna tempo i se isfucka vo zavrsnicata. Da go poravat ovoj element ke kotiraat godinava visoko.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.792
Поени од реакции
24.056
Може да жали Реал што не ги зема сите 3 поени натпреваров. Али се испостави тоа што е проблем за нив низ текот на целата сезона, кога не му иде на Бензема нема кој гол да даде. Со Роналдо, утакмицава ќе беше решена уште во прво полувреме. Одбраната одлична, не памтам Класико каде Барса завршила со два шута во рамките на голот (шутот на Меси кога Рамос ја изби од пред гол линија и шутот на Де Јонг), на средина ги издоминираа. Валверде стварно не ми е јасен, кога не беше во можност да го игра Бускетс мораше да стартува со Видал. Одма се виде цврстина во средината кај Барса кога влезе он. Де Јонг е предобар, али едноставно премека беше средината со него, Ракитич и Роберто, секој можен физички дуел го изгубија.

Судијата нема да го коментирам, се изгуби малце со жолтите картони. Од три прекршока на Барса имаше дадено 3 жолти картони. Во првото полувреме можеби имаше пенал за Реал, требаше барем да гледа ВАР ако ништо друго.
@Sawyer88 еве ти ги Марка и АС на кои се повикуваше викендов кога викаше дека се изјасниле дека не требало да има пенал за Сосиедад.

 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.598
Поени од реакции
5.102
Istata strategija na zizu ala liverpul lani. Slika i prilika, visoko postavena formacija so man marking ,a koga nema koj da primi topka rogni ja napred na dobrite defanzivni skokaci na real. Jas ne znam,ova barca gi kosta liga sampioni veke 3 faking godini. I posle 3 godini nema idea genijalecot na klupa deka pri takva formacija treba bekovite visoko nazad i vo sirina a sredinata sto ponapred ,nesto sto sekoj najblesav tim od primera go ima usovrseno do detal, ama ne i valverdeto a.k.a genijalecot. Retardirana rabota, najseriozno. Uste e misterija kako nema dosega popieno korpa.
Kasemiro iskina vecrva,sekoja cest. Real klasika, nametna tempo i se isfucka vo zavrsnicata. Da go poravat ovoj element ke kotiraat godinava visoko.
Баш се фуцкаат пред гол. Нападот ни е моментално едина слаба точка. Али добро е полека крпиме дупки сезонава, од ланската дно сезона прво средината ни беше проблем, па одбраната супер смешна и сеа останува завршницата да се опраи у тимов и ќе бидеме конкурентни.

А Барса значи помизерна не сум ја глеал од кога памтам со Ривалдо и остали па навака. Сврзаа некои победи уназад 90% ради Меси и тоа е, килава игра, спори, безидејни. Меси два паса дае од нигде денес и тоа им беше се од креативност. Плус дома, плус у "воена" атмосфера од публиката и протести и се, ама џабе.
Сепак Чави и Иниеста поставија превисок лимит...
 
Член од
13 септември 2015
Мислења
1.000
Поени од реакции
2.249
Најмртво дерби што сум го гледал во животов...Ни мотивација,ни тензија ,ни борба ,ни голови.Барса и Реал никад не биле олку слаби
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.554
Поени од реакции
13.885
Istata strategija na zizu ala liverpul lani. Slika i prilika, visoko postavena formacija so man marking ,a koga nema koj da primi topka rogni ja napred na dobrite defanzivni skokaci na real. Jas ne znam,ova barca gi kosta liga sampioni veke 3 faking godini. I posle 3 godini nema idea genijalecot na klupa deka pri takva formacija treba bekovite visoko nazad i vo sirina a sredinata sto ponapred ,nesto sto sekoj najblesav tim od primera go ima usovrseno do detal, ama ne i valverdeto a.k.a genijalecot. Retardirana rabota, najseriozno. Uste e misterija kako nema dosega popieno korpa.
Kasemiro iskina vecrva,sekoja cest. Real klasika, nametna tempo i se isfucka vo zavrsnicata. Da go poravat ovoj element ke kotiraat godinava visoko.
На сите ни е јасно тоа, покрај ваков Меси нормален тренер ќе се изназемаше ЛШ. Но, од друга страна валверде има потполна поддршка од страна на играчите, вклучително и Меси, така да овие бламови се целосно заслужени.

Нападот на Реал се состоеше од Иско, Бензема и Бејл ало, светлосни години позади Меси, Суарез, Гризман, епска незналица треба да си при ваков напад да не успееш да направиш ништо.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.792
Поени од реакции
24.056
@MiteReal се извинувам за претходниот пост. На прв поглед не ми се видоа мене како пенали. За влечењето за дрес можеби и ќе разберам зашто не свирна пенал, али за крампоните директно на бут стварно не ми е јасно зашто не гледаше ВАР.
Има право Рамос, ќе пратат писменце сеа до федерација, можеби ќе има некоја одлука и во корист на нас сезонава. :toe:


Не му ја одрале на Варан многу ногата..

 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.034
Поени од реакции
106.827
Grizman bese kamen denes, kako od bandera se odbivaa topkite od nego. Dobro izigra Real, retko koga nekoj ja nadigruva Barsa na Kampot. Da igrase nekoj poasalen fudbaler mesto onoj golferon verojatno i ke pobedea denes. I ne, ne velam deka e los fudbaler Bejl nego deka e skroz mrtov momentalno i deka treba da si odi od Real sto poskoro.
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.749
Поени од реакции
8.829
Grizman bese kamen denes, kako od bandera se odbivaa topkite od nego. Dobro izigra Real, retko koga nekoj ja nadigruva Barsa na Kampot. Da igrase nekoj poasalen fudbaler mesto onoj golferon verojatno i ke pobedea denes. I ne, ne velam deka e los fudbaler Bejl nego deka e skroz mrtov momentalno i deka treba da si odi od Real sto poskoro.
Добро играше голферот бе,не беше толку лош..можеби ќе звучи глупо и смешно ова што ќе го кажам ама мислам дека најголем проблем беше Валверде на теренот за Реал..под проблем мислам на тоа што не дадоа гол бидејќи дечкото си изигра одлично и имаше неколку обиди од далеку но едноставно не е офанзивно орјентиран и во неколку контри,полуконтри каде ги отвораа 3 на 3 или 4 на 3 , за секунда доцнеше и си играше наједноставен пас до најблискиот..замисли на негова ситуација да се погодеа некој од Родриго,Виничиус,Модрич или Асенсио..некој што е малце побрз или со повеќе осет за пас во нападот...вака скоро сите контри и полуконтри Валверде му ги повлече и сите останаа недовршени..

Да не се разбериме погрешно,дечкото си изигра топ и беше одличен во глобала.

Иначе не знам дали еден од Реал Мадрид изигра лошо..сите во глобала беа добри ..се гледа дека Зидан повторно ги скоцкал и делуваат организирано..се надевам дека ќе се врати Хазард и ќе влезат појако во вториот дел од сезоната.
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Значи ќе играш вон свои можности, трчаш маркираш и одеднаш оној Меси одејќи со еден пас ќе ја префрли средината и ќе создаде стопроцентна шанса...
Стандарна акција Меси до Алба и 7 пати испадна Карвахал...

Секогаш кога Меси прима топка на средина и го бара Алба со поглед ваква ми беше реакцијата.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.792
Поени од реакции
24.056
Добро играше голферот бе,не беше толку лош..можеби ќе звучи глупо и смешно ова што ќе го кажам ама мислам дека најголем проблем беше Валверде на теренот за Реал..под проблем мислам на тоа што не дадоа гол бидејќи дечкото си изигра одлично и имаше неколку обиди од далеку но едноставно не е офанзивно орјентиран и во неколку контри,полуконтри каде ги отвораа 3 на 3 или 4 на 3 , за секунда доцнеше и си играше наједноставен пас до најблискиот..замисли на негова ситуација да се погодеа некој од Родриго,Виничиус,Модрич или Асенсио..некој што е малце побрз или со повеќе осет за пас во нападот...вака скоро сите контри и полуконтри Валверде му ги повлече и сите останаа недовршени..

Да не се разбериме погрешно,дечкото си изигра топ и беше одличен во глобала.

Иначе не знам дали еден од Реал Мадрид изигра лошо..сите во глобала беа добри ..се гледа дека Зидан повторно ги скоцкал и делуваат организирано..се надевам дека ќе се врати Хазард и ќе влезат појако во вториот дел од сезоната.
Во право си, али рачунај дека не му е тоа работа на него, повеќе е задолжен за дефанзивните задачи. Тоа што знае да повлече контра и да изнесе добро топка е само бонус кој што мислам дека со тек на време ќе го подобри и ќе го усоврши. Поготово завршниот пас, зашто се гледа дека има добра техника. Рака на срце и малце исплашен влезе на натпреваров што е и разбирливо за 21 годишен играч и прво Ел Класико.

Е сеа рачунај, да не беше он и на негово место да играше било кој од тие што ги наброја, со оставен сам Касемиро против цела средина на Барса и Меси колку лесно ќе стигаа Барса до шеснаесетник и колку лесно ќе ствараа шанси за гол. Освен 3-4 одлични потези на Меси, друго апсолитно ништо не покажаа натпреваров.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom