La Liga Santander 19/20

Шампион?


  • Вкупно гласачи
    97
  • Гласањето е завршено на .
Член од
14 април 2012
Мислења
23.385
Поени од реакции
35.793
Готово два дриблинга и боље е од 99% од лигава.

Него за сликава 21 век Ла Лига. Добро е 10:6 мислев полошо е :D
Депор лигава како ја освоиле свака им час
Депортиво беше екипа за почит тоа време, го истресоа Милан на времето со 4-0 у ЛШ, откако ја изгубијата првата у Милано со 4-1, и мислам дека беше најголем пресврт се до Барса-ПСЖ. Страшна екипа беа. Луке, Тристан, Валерон.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
5.826
Поени од реакции
11.155
Депортиво беше екипа за почит тоа време, го истресоа Милан на времето со 4-0 у ЛШ, откако ја изгубијата првата у Милано со 4-1, и мислам дека беше најголем пресврт се до Барса-ПСЖ. Страшна екипа беа. Луке, Тристан, Валерон.
Главниот го заборави, Рој Макај решеташе мрежи заедно со Диего Тристан. :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
78.151
Поени од реакции
164.831
Не се два дриблинга, 4 гола и 3 асистенции на 5 натпревари ако не се лажам, дел од нив против Реал и Јувентус.
Рано е сеуште ама не треба да имаш високо познавање да видиш дека Феликс е оган играч.
Да речиме дека Винициус е далеку подобар од Жоао треба да ги имаш згрешено апчињата од сабајле или во случајот на Еду да си на тешка хемија :)
Автоматски споено мислење:

Видете го Дембеле спиел по аеродроми дури го чекал својот лет за да оди на одмор, на ликот му констатираа повреда и ќе биди аут 5 недели најмалце, интересно е шо уште на натпреварот се пожалил на болки и не се појавил на медицински преглед.
Е вака се станува играч, наместо да одмара и да биди фит на време тој на одмор ќе одел Сенегал хаха, истото и со Суарез, која распашана банда се собрани во Барселона, а Валверде не смее да зуцни, кај и да е ќе прочитаме и дека ќотек добил пд играчите :)
А ако не смееш да тренираш додека си повреден? Има разлика од повреда до повреда. За Суарез не знам што било и не навлагам.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
2.964
Поени од реакции
1.628
А ако не смееш да тренираш додека си повреден? Има разлика од повреда до повреда. За Суарез не знам што било и не навлагам.
Не не, постот се изразуваше за недисциплината на Дембеле, дека не се појавил на преглед и дури другиот ден му била констатирана повредата, за патувањето демантирал агентот негов наводно гласините дека заминал за Сенегал не биле точни, кај мајка му во Рен заминал.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.062
Поени од реакции
1.975
Депортиво беше екипа за почит тоа време, го истресоа Милан на времето со 4-0 у ЛШ, откако ја изгубијата првата у Милано со 4-1, и мислам дека беше најголем пресврт се до Барса-ПСЖ. Страшна екипа беа. Луке, Тристан, Валерон.
Не сум сигурен колку од овие играчи што ги наброја играа сезоната кога освоија шпанско, ипак од таа титула до дуелот со Милан во ЛШ поминаа 4 години, сигурно имало доста промени во играчкиот кадар. Имаа и еден, мислам Уругваец беше, Валтер Пандијани, огин ирач им беше :) исто имаа и еден играч што цела кариера ја помина во Депортиво, клупска легенда од типот на Џерард/Тоти, Хуан Фран мислам дека се викаше.
Инаку таа сезона кога освоија они шпанско беше историска во ЛШ затоа што прв пат 3 клуба од иста земја се пласираа во полуфинале ЛШ (Реал, Валенсија, Барса), а после и финалето Реал-Валенсија беше прво финале на клубови од иста земја. Во таква конкуренција овие им земаа титула дома. Пекол-лига беше шпанското тогаш, Валенсија го играше убедливо најдопадливиот фудбал во Европа, нешто налик на Дортмунд на Клоп, само што овие беа и уште подобри и извадија повеќе играчи од нив, штета што не стигнаа до европска титула во тие две финалиња.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
29.333
Поени од реакции
34.170
Јунајтед редовно си играше со Депортиво на почеток на 2000ти во ЛШ, баш кога почнував поинтензивно да пратам фудбал. Знам Бекам му стегна еврогол на Молина на една утакмица, а на друга мислам дека си ја скрши ногата.

Од Шпанска лига Валенсија ја обожавав тогаш, Аимар посебно.

Инчае сега ми текна дека иам пишано и за златните години на Депортиво, па на кој му се чита, бујрум. :D
 
Последно уредено:

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
5.826
Поени од реакции
11.155
Мене ме интересира дали @Colt Willcox како нивни стар фан сеуште ги прати. Памтам доста по активен беше порано кога беа Депортиво прва лига и кога си го шљакаа 13 години по ред дома Реал. :D
 
Член од
14 април 2012
Мислења
23.385
Поени од реакции
35.793
Не сум сигурен колку од овие играчи што ги наброја играа сезоната кога освоија шпанско, ипак од таа титула до дуелот со Милан во ЛШ поминаа 4 години, сигурно имало доста промени во играчкиот кадар. Имаа и еден, мислам Уругваец беше, Валтер Пандијани, огин ирач им беше :) исто имаа и еден играч што цела кариера ја помина во Депортиво, клупска легенда од типот на Џерард/Тоти, Хуан Фран мислам дека се викаше.
Инаку таа сезона кога освоија они шпанско беше историска во ЛШ затоа што прв пат 3 клуба од иста земја се пласираа во полуфинале ЛШ (Реал, Валенсија, Барса), а после и финалето Реал-Валенсија беше прво финале на клубови од иста земја. Во таква конкуренција овие им земаа титула дома. Пекол-лига беше шпанското тогаш, Валенсија го играше убедливо најдопадливиот фудбал во Европа, нешто налик на Дортмунд на Клоп, само што овие беа и уште подобри и извадија повеќе играчи од нив, штета што не стигнаа до европска титула во тие две финалиња.
Во право си, ги имам измешано годините. Првенството им е од 2000-та, а утакмицава била 2004-та.
Јунајтед редовно си играше со Депортиво на почеток на 2000ти во ЛШ, баш кога почнував поинтензивно да пратам фудбал. Знам Бекам му стегна еврогол на Молина на една утакмица, а на друга мислам дека си ја скрши ногата.

Од Шпанска лига Валенсија ја обожавав тогаш, Аимар посебно.

Инчае сега ми текна дека иам пишано и за златните години на Депортиво, па на кој му се чита, бујрум. :D
Мислам дека прво му искршија нога, па дојде евро голот.
 

Colt Willcox

Љамче-Бутин Фанс
Член од
27 ноември 2007
Мислења
26.239
Поени од реакции
43.203
Мене ме интересира дали @Colt Willcox како нивни стар фан сеуште ги прати. Памтам доста по активен беше порано кога беа Депортиво прва лига и кога си го шљакаа 13 години по ред дома Реал. :D
Активен сум, ги гледам цело време. Само не пишувам веќе на форумов. Си имаме интернационален форум на кој сум активен секојдневно.
Минатава сезона избега прва лига за влакно, па годинава беа продадени скоро сите појаки играчи. Тимот никогаш послаб, анонимуси играчи, со огромен долг кој тешко дека ќе се покрие ако тимот не се врати во Примера. Тешки времиња и излезот не е на повидок.
Автоматски споено мислење:

Во право си, ги имам измешано годините. Првенството им е од 2000-та, а утакмицава била 2004-та.


Мислам дека прво му искршија нога, па дојде евро голот.
Грешка си.
Депортиво два пати го тепаше Манчестер во група, во годините кога Бартез дриблаше и примаше лесни голови. Се паднаа после во нокаут фаза и Манчестер тепаше два пати. Тогаш даде Бекам гол. На реваншот Душер го искина, му скрши нога. Во Аргентина го прогласија за херој, бидејќи Аргентина и Англија беа во иста група на СП 2002.
Бекам се врати баш за таа утакмица и ја реши со гол од пенал.
Автоматски споено мислење:

Не сум сигурен колку од овие играчи што ги наброја играа сезоната кога освоија шпанско, ипак од таа титула до дуелот со Милан во ЛШ поминаа 4 години, сигурно имало доста промени во играчкиот кадар. Имаа и еден, мислам Уругваец беше, Валтер Пандијани, огин ирач им беше :) исто имаа и еден играч што цела кариера ја помина во Депортиво, клупска легенда од типот на Џерард/Тоти, Хуан Фран мислам дека се викаше.
Пандијани дојде откако ја освоија титилата.
Покрај Фран тука се и други легенди на клубот како Валерон, ветераните Донато и Мауро Силва кој стана дедо додека уште беше активен фудбалер, Нуредин Најбет, Џалмиња и секако Мануел Пабло кој остана во клубот до крајот на кариерата и се уште е тука како помошник. Валерон се врати да ја доврши кариерата во Лас Палмас. Како видни играчи од тој период можр да ги вброиме и Консеисао, Капдевиља, Молина, Сонго, Луке, Тристан и Пандијани во нападот заедно со Рој Макај, Серхио, Виктор итн.

Да се напомене и освоениот куп сред Мадрид против Реал, на денот на 100 годишнината на Реал.
 
Последно уредено:
Член од
21 јули 2018
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.710
Каков играч беше Луке се сеќавам..дробеше..и Валенсија колку силни беа то време :place:...реално ако размислите тие екипи за то време беа на денешно ниво на Атлетико Мадрид по квалитет..само што Реал и Барса не беа толку доминантни квалитативно па затоа можеа и по некоја титула да освојат..иначе со rise-oт на Барселона после Роналдињо и Меси,и доаѓањето на Роналдо во Реал zz му се случи на останатите екипи...иако Валенсија беше едно време силна со Виља,Мата,Силва и Хуан Пабло сепак 15-20 бода зад големата двојка..Барселона под Гвардиола го крена нивото на квалитет за две нивоа погоре.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.062
Поени од реакции
1.975
Пандијани дојде откако ја освоија титилата.
Покрај Фран тука се и други легенди на клубот како Валерон, ветераните Донато и Мауро Силва кој стана дедо додека уште беше активен фудбалер, Нуредин Најбет, Џалмиња и секако Мануел Пабло кој остана во клубот до крајот на кариерата и се уште е тука како помошник. Валерон се врати да ја доврши кариерата во Лас Палмас. Како видни играчи од тој период можр да ги вброиме и Консеисао, Капдевиља, Молина, Сонго, Луке, Тристан и Пандијани во нападот заедно со Рој Макај, Серхио, Виктор итн.

Да се напомене и освоениот куп сред Мадрид против Реал, на денот на 100 годишнината на Реал.
Џалмиња :ROFLMAO:, тотално сум заборавил на ликов, добар играч беше. Педро Паулета си заборавил да го спомнеш. :)
 
Член од
28 март 2015
Мислења
3.359
Поени од реакции
5.806
Ортега нели знае дека ги поседува Депортиво? Човекот може да ја купи цела Ла Лига, а клубот му се распаѓа во втора лига.
 
На врв Bottom