La Liga Santander 2016/2023

Статус
Затворена за нови мислења.

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Плус Пјати и Фејгули си заминаа исто..целиот тим го распродадоа.
 
Член од
14 август 2016
Мислења
16
Поени од реакции
18
Проблемот со екипи од овој ранг како Валенсија, Севиља па и Виљареал е што не можат да најдат соодветна замена за играчите што ги губат на трансфер пазарот. Едноставно не се доволно финансиски моќни да парираат на поголемите клубови, и затоа му е тешко да го задржат квалитетот што го имале.
Типичен пример е Севиља. Блеснаа лани во Лига Европа, стигнаа до финале во купот, и таман кога очекуваш оваа година да го направат тој исчекор во Лига на Шампиони и да се придружат на Атлетико, Барса и Реал тие останаа без Гамеиро, Криховијак, Банега и Коке. Тројца од овие 4ца се главни за успехот на екипата лани. Играчите што ги донесоа се помалку квалитетни играчи од овие наведениве. Истото важи за Андре Гомеш (Валенсија) и Бејли (Виљареал). Затоа ваквите клубови имаат само епизодна улога во Лига на Шампиони и се далеку од Барса, Реал и Атлетико во домашното првенство.
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
Виљареал не изгуби ништо со Бејли. Многу добро одиграја на трансфер пазарот. Го вратија Черишев, Бакамбу му остана исто така и Гаспар + со неколку добри засулувања. Голем минус му е тренерот, ќе беше лудило да се вратеше Пелегрини!

Кога сме кај Валенсија... Во денешно време нема проблем околу конкуренцијата од другите клубови околу купување на играчи. Ако имаш пари нудиш и добиваш, овие не купија играч од посрани 10-20 милиони евра а наводно имаат богат чајниз како инвеститор. Еден Еспањол подобро тргуваше летово од нив...

Првенче за Пато
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2016
Мислења
16
Поени од реакции
18
Во право си за Валенсија, не само за тоа дека имаат богат газда туку и ланската сезона им беше потоп. Ако некој требаше да биди активен на трансфер пазарот летово тоа беа тие.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Има фантази за Ла Лига да се направи некаде бе момци?

Sent from my Lenovo A5500-F using Tapatalk
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
Нa Вaленсијa лaнскиoт ФФП беше 113М зa плaти и гo испoлнијa мaксимaлнo, oвaa сезoнa пaднa нa 90 пoрaди неигрaње ЛШ. Пoрaди тoa мoрaше дa прoдaвaaт и не се вo мoжнoст дa трoшaт дa не бидaт сaнкциoнирaни, рецимo зa Мaриo беше дoгoвoрен трaнсфер aмa бидејќи уште се вo минус oд oкoлу 10М, oн дoјде нa пoзaјмицa. Се oчекувa Диегo Алвес дa си зaмине (Севиљa или Бaрсa), Абден и/или Мустaфи.. Луис Албертo дa дoјде и некoј(мoже и двaјцa) oд Албиoл, Шaр, Сиднеи, Гaрaј.
Мoже дa се кaже декa е лoш трaнсфер рoк, aмa мене ми се свиѓa штo пoвтoрнo имa шпaнскa кoлoнијa вo Вaленсијa.
Инaче:
Нaни > Фег
Медрaн > Дaнилo
Мoнтoјa > Бaрaгaн
Мaриo Суaрез > Фуегo
Луис Албертo > Пиaти (не е гoтoв трaнсферoт)
>>Негредo, зoштo е кaмен
И сaмo Андре е гoлемaтa зaгубa.
Дa се пaметни дa гo дoнесaт Oливер местo негo кoј е пред трaнсфер вo Пoртo (15м).
Рoдригo и Енцo aкo гo пoдигнaт нoвoтo нa игрa, не гледaм зoштo Вaленсијa би билa пoлoшa oд лaни[DOUBLEPOST=1471616207][/DOUBLEPOST]Мoј тип:
Пaкo немa дa успее дa ги уигрa, дoбивa нoгa нa пoлусезoнa, дoaѓa Мaрселињo и пoчнувa еднa нoвa ерa.
:D:D
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Осасуна уште во првава утакмица покажува дека ќе биде тврда екипа за играње и нема да е лесно против нив. Ништо не изиграа, еднаш нападнаа и гол дадоа.

Хуанпи стрелецот на првиот гол сезонава во Шпанија.
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
Ми се свиѓa нoвиoв грaфички прикaз.
 

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.108
Поени од реакции
20.945
Двете најмизерни екипи ја отворија сезоната, бе. Малага и Осасуна, да ти ебам копачите.
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
6.358
Севиљa сo вaкoв пристaп ништo не прaи, мн се oтвoрени
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Штета шо ватерполо финалето се игра во исто време, утакмицана е хаос.
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
А јас малер СК3ка не фаќам три утакмици ми пропаднаја ко три години од живот.:popce:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.256
Одбрана, што ли беше тоа? - A "La Liga" novel.


Иначе како бе ви се свиѓа новава графика? мене ептен ми е тапа и досадна..
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Одбрана, што ли беше тоа? - A "La Liga" novel.


Иначе како бе ви се свиѓа новава графика? мене ептен ми е тапа и досадна..
Мене ми е боља, барем поголема е, не очи да ти истечат ако седиш подалеку додека видиш минути и резултат.
Плус имаат некои движења на фудбалери што ги пуштаат после головите, имаат некои подобрувања.
Англиската ич не ми се свиѓа, баш и со другариве зборевме, старата беше некако класика, оваа со сите реклами шо се појавуваат ми е некако мееех...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom