La Liga Santander 18/19

Дискусија во форумот 'Фудбал' започната од Atso, 31 јули 2016.

?

Шампион?

Анкетата е затворена 30 август 2018.
 1. Реал

  17,5%
 2. Барса

  40,2%
 3. Чоло

  30,9%
 4. Севиља

  3,1%
 5. Валенсија

  8,2%
 1. Atso

  Atso

  Член од:
  25 мај 2010
  Мислења:
  3.063
  Допаѓања:
  6.220
  Август 19 започнува новата сезона во ЛаЛига, а Барселона е бранител на трофејот, дали после две сезони ЛаЛига ќе има нов шампион се надевам дека ќе дознаеме дури во последното коло (21/Мај/2017)
  [​IMG]
  Откако искочи информација дека Баскиската банка (ББВА) повеќе нема да биде спонзор, имаше најави дека ЛаЛига ќе го добие новиот спонзор/суфикс Мазда, Тебас преварантот искочи со изјави дека ЛаЛига е доволно јака финансиски и нема потреба од спонзори, за пред недела дена да потпише спонзорски договор (послаб од оној со ББВА) со Сантандер (уште една Баскиска банка) :D, иначе Сегунда од следната сезона ќе го носи името ЛаЛига2 (колку глупо.... :confused:)

  За следната сезона помалите тимови конечно успеаа да се “изборат“ за поголемо парче од колачот.
  [​IMG]

  сепак за да успеат да ги задржат овие цифри и за следната сезона, мора да се погрижат да имаат барем 70% посетеност на својот стадион (можеби грешам за процентот ама таков услов постои)

  Сезоната ќе ја отворат реформината Малага и Осасуна на Росаледа. Малага со Хуанде Рамос кого навивачите на ЛаЛига долго го чекаа да се врати во Шпанија и новите крила Кеко и Џони (за мене омилените од помалите клубови) како и новите напаѓачи Сандро и Мичел Сантос. Кога сме кај Малага и Ла Росаледа по теркот на Валенсија, па Севиља го офарбаа стадионот во нивните бои (Ла Росаледа и порано си беше плава ама излитено плава :)).
  [​IMG]

  Осасуна после две сезони се враќа во ЛаЛига, лани беа 6то пласирани во Сегунда ама совладуваќи ги Химанстик и Жирона во плеј-офот обезбедија место во елитата. Исто така Баскискиот Алавес е уште еден повратник после многу години. Додека малиот мадридски клуб Леганес за прв пат ќе игра во ЛаЛига, нивната приказна и стадион потсетуваат на Еибар.

  останатите дуели во првото коло:
  [​IMG]
  целиот распоред за сезоната го има на овој линк:
  http://cdn1.sefutbol.com/sites/default/files/pdf/calendario/calendario_1_2016-17_TW_GP.pdf

  20те тренери што ќе ја започнат новата сезона:
  [​IMG]

  ќе видиме колку од нив ќе останат до крај, зошто во ЛаЛига брзо паѓаат “глави“ :)

  а ова е новиот/редизајниран трофеј што ќе го подигне новиот шампион
  [​IMG]

  околу трансферите реално ме мрзи да пишувам :) (да оставам и место за дискусија, јбг да не се збори за новата фризура на Меси)
  само ќе кажам дека летниов трансфер период во ЛаЛига ме потсетува на Серија А :D (секој од секого купува)
   
  На MacedoniaTimeless, Roy Fokker, blanco и уште 16 други им се допаѓа ова.
 2. Форца Осасуна :roker: :uzi:
   
  На Stefan-kobe му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Божино

  Божино 4815162342

  Член од:
  27 јуни 2007
  Мислења:
  8.114
  Допаѓања:
  11.871
  Не ни бега годинава.
   
 4. ALoTt

  ALoTt Македонец од Џорче

  Член од:
  8 јуни 2011
  Мислења:
  2.497
  Допаѓања:
  2.762
  Jaс во Шпанско сум за зелените од Севиља.

  Real Betis Balompié :icon_lol:;)
   
 5. Iceboy

  Iceboy Porque somos LOS MEJORES

  Член од:
  23 октомври 2008
  Мислења:
  17.249
  Допаѓања:
  17.909
  Ами одиме на хет-трик ај.
   
  На Fastforza, Oleksandr, Професор.Балтазар и уште 3 други им се допаѓа ова.
 6. Del Boy

  Del Boy

  Член од:
  28 септември 2012
  Мислења:
  6.978
  Допаѓања:
  14.254
  Со засилената клупа , очекувам лаганица да биде. Само уште 1 напаѓач ни треба и да го сефтосаме новиот модел на трофеј. :D
   
  На DejV' му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  28.202
  Допаѓања:
  60.995
  Сакате Паласио да ви го дадеме?
   
  На Сладоледџија му/ѝ се допаѓа ова.
 8. NeymarJunior

  NeymarJunior

  Член од:
  29 април 2015
  Мислења:
  1.861
  Допаѓања:
  1.371
  Одкако не се реализираа Гамеиро и Вието, Енрике го сакал Манџата за замена на Суарез :drk:
  Колку само ќе гриза кога ќе го пуштат еј, трча као луд, плус ни фали играч за прекини.
  Ништо чудно да се оствари трансферов, боље замена на МСН одколку на Игуаин. :D
  Се споменува цифра од околу 18 милиони.
   
 9. Stefan-kobe

  Stefan-kobe

  Член од:
  23 август 2010
  Мислења:
  28.202
  Допаѓања:
  60.995
  Кур ќе накршите со него.
   
  На Castiel, Џони Вајсмилер и Iceboy им се допаѓа ова.
 10. Ернесто ЧЕ Гевара

  Ернесто ЧЕ Гевара Hasta La Victoria Siempre

  Член од:
  21 јуни 2010
  Мислења:
  11.384
  Допаѓања:
  15.050
  Сашко Пандев е поевтин, нема потреба од Манџукич.
  --- Споено дупло мислење, 3 август 2016 ---
  Иначе, Вието постигна гол на дебито за Севиља, во пријателска против Гранада.

  И да, енглезите се попалија дека ги собрале најјаките тренери во ПЛ, јајца отекоа со тоа.
  Од ова што го гледам на сликата во првиот пост со тренерите, факт е дека и Ла Лига оваа сезона ќе има многу квалитетни тренерски имиња. Горе-доле истите од лани се, само 5 екипи ги сменија тренерите од крајот на претходната сезона до сега и може да се каже дека (скоро) сите тие назначија подобри тренерски имиња од претходните, со кои се збогуваа.

  И шо е ова на сликата, Сампаоли како некој мафијаш од GTA, уопште не си личи?!?
   
  Последно уредено: 3 август 2016
 11. Васил МКД

  Васил МКД Jesus

  Член од:
  20 ноември 2009
  Мислења:
  7.947
  Допаѓања:
  7.218
  Една од најгнасните екипи од Ла Лига се врати. :D За Реал сигурно едно од потешките гостувања со нивните гнаси од навивачи.
  Иако h2h да гледаш биле демолирани во повеќе наврати имаат доста бодови земано во последните 4 сезони во лигата.
  Се надевам после сезонава експресно ќе си се вратат во Сегунда.

  btw Реал лагано до титула сезонава.
   
  На Џонтра Волта му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Ернесто ЧЕ Гевара

  Ернесто ЧЕ Гевара Hasta La Victoria Siempre

  Член од:
  21 јуни 2010
  Мислења:
  11.384
  Допаѓања:
  15.050
  Аууу, Раул Гарсија во дрес на Осасуна, дупла опасност :D
   
  На Васил МКД и Џонтра Волта им се допаѓа ова.
 13. Као се викаше стадинот нивни?

  Пеколна екипа на домашен терен, исто као да играш на Хасанбег против Фортуна. :uzi:
  Башка со Раул Гарсија кинеа тогаш :pistoldz:

  Ама сеа се слаби ваљда нема да бидат ко порано.
   
  На Васил МКД му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Џони Вајсмилер

  Џони Вајсмилер Don't share my food

  Член од:
  15 февруари 2010
  Мислења:
  15.488
  Допаѓања:
  15.500
  Теренот права ораница му беше..сега веројатно уште таков му е..кога играше Барселона или Реал Мадрид кај нив се сеќавам два паса неможеа да сврзат од целиот терен што беше дупка до дупка....па и плус овие напалени до коска и клоцаа како ненормални.
   
 15. Del Boy

  Del Boy

  Член од:
  28 септември 2012
  Мислења:
  6.978
  Допаѓања:
  14.254
  Завршија 6то место во Сегунда , успејаа преку бараж да се пласират. Тешки гостувања се маме им ебам , и они и овие терористите Реал Сосиедад. Барса ако не се лажам нема победа во Сосиедад од 2007.
   
  На Iceboy, Васил МКД и ElNinho им се допаѓа ова.

Сподели преку: