Koj Linux?

  • Креатор на темата Elipsis
  • Време на започнување

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Ја инсталирав Mandriva завчера, и топ е. Само ме интересира дали има emulator за .exe фајлови да отвара, некој ми збореше дека има таков емулатор.
Wine...

И, да.. знам дека Wine не е емулатор... цепидлаки... немора да реплицирате одма :||:
 
Член од
31 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
38
сакам да ставам Линукс,не ми треба за игри,воа ноа.. :)
гледав некаде дека го фалеа open suse?
Кој е најдобар да го инсталирам? :)
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
сакам да ставам Линукс,не ми треба за игри,воа ноа.. :)
гледав некаде дека го фалеа open suse?
Кој е најдобар да го инсталирам? :)
Ако мене ме прашуваш ондак би ти кажал Ubuntu (кога сме кај Ubuntu, сега за 5-6 дена ќе излезе најновата верзија, Ubuntu 8.10), исто така што имам гледано табели на најкористени Linux дистрибуции, убедливо води Ubuntu, а и според многумина Ubuntu е најидеалната дистрибуција за почетници.

За квалитетот на openSUSE ќе оставам да каже некој поискусен, али сепак мислам дека нема нешто посебно околу тоа прашање (Кој е најдобар), тоа си е твоја лична желба, кој највеќе ти лежи тој да си го инсталираш :)
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
Дечки кога веќе прајте муабет за линукс ај да ве прашам нешто, по средниве школи на компјутерите шо ни ги ставија имат linux ubuntu и сеа како е можно следново преку торент да спуштат со брзина од 60-70кб во секунда а преку firefox или кој било друг прелистувач да сурфа со брзина значително помала(по пола сат се чека google отвори) можда и во бајти таа брзина мојт да се рачунат :tapp:
Ај ако некој знајт шо е фрката ако имат фрка нека кажит??? :D:helou:
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Дечки кога веќе прајте муабет за линукс ај да ве прашам нешто, по средниве школи на компјутерите шо ни ги ставија имат linux ubuntu и сеа како е можно следново преку торент да спуштат со брзина од 60-70кб во секунда а преку firefox или кој било друг прелистувач да сурфа со брзина значително помала(по пола сат се чека google отвори) можда и во бајти таа брзина мојт да се рачунат :tapp:
Ај ако некој знајт шо е фрката ако имат фрка нека кажит??? :D:helou:
Хмм... ако добро те разбрав работава е дека нетот по школите бил премногу спор. За тоа прашање јас би одговорил (не сум најсигурен) на еден рутер во исто време сурфаат повеќе корисници и со самото тоа се намалува брзината на нетот.
Е сега незнам дали и во тој случај е порани тоа, али знам дека еден другар дома има на еден рутер ставено 4 компјутери и кога сите истовремено копаат низ нетот брзината ненормално опаднува.
Еве и јас сум на Linux и за разлика од Windows многу побрзо се одвиваат сите работи, немам никаков проблем ни со брзината на нетот, ни со брзината на самиот компјутер.
 
Член од
31 август 2008
Мислења
501
Поени од реакции
38
Јас како што знам на школо има Linux Edubuntu :)
и нормално дека ке симнува со таа брзина,оти сите цурфаат на нет.. :)
јас седам на сервер,и ми отвара доволно брзо .... а инаку кај другите компјутери се чека по 2-3 секунди max за да отворис страна..
пробај да ја boostiras мозилата.. :) би требало да отвора побрзо страни..
:helou:
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
Хмм... ако добро те разбрав работава е дека нетот по школите бил премногу спор. За тоа прашање јас би одговорил (не сум најсигурен) на еден рутер во исто време сурфаат повеќе корисници и со самото тоа се намалува брзината на нетот.
Е сега незнам дали и во тој случај е порани тоа, али знам дека еден другар дома има на еден рутер ставено 4 компјутери и кога сите истовремено копаат низ нетот брзината ненормално опаднува.
Еве и јас сум на Linux и за разлика од Windows многу побрзо се одвиваат сите работи, немам никаков проблем ни со брзината на нетот, ни со брзината на самиот компјутер.
Јас како што знам на школо има Linux Edubuntu :)
и нормално дека ке симнува со таа брзина,оти сите цурфаат на нет.. :)
јас седам на сервер,и ми отвара доволно брзо .... а инаку кај другите компјутери се чека по 2-3 секунди max за да отворис страна..
пробај да ја boostiras мозилата.. :) би требало да отвора побрзо страни..
:helou:
Не сте ме разбрале. Значи нетот каков е таков е ако спушташ преку торент нешто, нештото(на пример филм) го спушта со брзина од 60-70 килобајти во секунда(шо е супер и воопшто не е лошо), ама доколку не спушташ ништо и интернетот(погонот на цела конекција) го користиш само за сурфање треба да чекаш на пр. 15 минути минимум за да отвори Кајгана(без разлика дали седиш на главен ком. или на една од работните единици).

Е сеа ако некој знае зошто е тоа така, зошто кога спушта спушта со нормална брзина а кога сурфаш, сурфа како трактор бавно нека кажит? :helou:
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
пиши

во конзола и пастирај го тука.

Исто зависи многу и од рутерот што марка е.

Кога сурфаш, со секој клик одиш на различна адреса, а со тоа го оптоваруваш процесорот.
Кога симнуваш, процесорот не се оптеретува.
 
B

Blacks

Гостин
Ме интересира дали е можно да ти се зголеми брзината на нетот со Убунтуто... Дома макс download брзина од ISP-то ми е 60 кб/с. Кога го ставив Убунтуто дигаше до 100кб/с. Дали е некој баг или ??
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ме интересира дали е можно да ти се зголеми брзината на нетот со Убунтуто... Дома макс download брзина од ISP-то ми е 60 кб/с. Кога го ставив Убунтуто дигаше до 100кб/с. Дали е некој баг или ??
Има многу фактори кои би можеле да влијаат на брзината на интернетот, али има два пресудни, а тие се твојот провајдер и серверот со кој се поврзуваш.

Значи во деталите спаѓаат работи како што се МСН-то, процесите, прелистувачот, вирусите, дрангулиите кои се на сајтот кој го посетуваш, конфигурацијата на компјутерот и слично, а оние „побитните“ фактори се услугите и сервисите од твојот провајдер односно серверот со кој се поврзуваш.

Пример ако си на телекабел, и ако серверот е преоптеретен (ако моментално 90% од корисниците на телекабел се онлајн) тогаш тебе би ти бил драстично побавен нетот (пример ако си на телекабел во 5h сабајле нетот достигнува и до 850-900kb/s, а преку ден едвај 30kb/s).

Исто така играат улога DNS серверите... доколку серверот е со што помал пинг тогаш ти би имал побрз интернет.

Во твојов случај не би можело да се дефинира точно што влијаело на брзината, ама сепак мислам дека малце влијание има оперативниот систем со брзината на нетот (да стануваше збор за оперативен систем без GUI тогаш можда тој би имал влијание за тоа, ама вака...).
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
228
Поени од реакции
26
da tocno taka blacks i jas go primetiv kaj mene toa otkako staviv ubuntu.
 
B

Blacks

Гостин
Има многу фактори кои би можеле да влијаат на брзината на интернетот, али има два пресудни, а тие се твојот провајдер и серверот со кој се поврзуваш.

Значи во деталите спаѓаат работи како што се МСН-то, процесите, прелистувачот, вирусите, дрангулиите кои се на сајтот кој го посетуваш, конфигурацијата на компјутерот и слично, а оние „побитните“ фактори се услугите и сервисите од твојот провајдер односно серверот со кој се поврзуваш.

Пример ако си на телекабел, и ако серверот е преоптеретен (ако моментално 90% од корисниците на телекабел се онлајн) тогаш тебе би ти бил драстично побавен нетот (пример ако си на телекабел во 5h сабајле нетот достигнува и до 850-900kb/s, а преку ден едвај 30kb/s).

Исто така играат улога DNS серверите... доколку серверот е со што помал пинг тогаш ти би имал побрз интернет.

Во твојов случај не би можело да се дефинира точно што влијаело на брзината, ама сепак мислам дека малце влијание има оперативниот систем со брзината на нетот (да стануваше збор за оперативен систем без GUI тогаш можда тој би имал влијание за тоа, ама вака...).
Линуксот ми стоеше на PC-то еден ден и рокав со 100кб/с. После еден ден пак ставив Windows и се врати на 60кб/с. Дали е можно да ми покажува дека слегнува со 100 а всушност да рока со 60ка т.е дали е тој багот:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom