Knoppix

Член од
17 февруари 2005
Мислења
190
Поени од реакции
4
koj rece deka knopix ne se instalira togas nemas pojma od kompjuteri i od operativni sistemi , nemoj da treses glupost


knopix mozes da go startas od cd i li od kompjuter ako fo instaliras
 
Член од
28 март 2005
Мислења
2
Поени од реакции
0
sekoj operativni sistemi se installira ako vi treba pomos za Linux/unix/Aix/freeBSd/OpnBSD/sunOs/ email me :eek:)
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
1.000
Поени од реакции
8
Batka, abe jas uste sum na Comadore 64, daj pomagaj so nekoj nov OS da se podnovam :lol: :lol: :lol:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.553
Поени од реакции
7.279
Сите кои се заинтересирани за Knoppix, да разберат што е како е клик тука. Сите кои сакаат да видат како изгледа нека ја проверат странава. И оние кои сакаат да го спуштат, а се двоумат кој фајл да го земат (ги има многу)нека го земат оној кој е најблиску до 690 мега и завршува со наставката .ИСО
За било каква помош обратете се на овој топик. Knoppix е една добра подлога за ако сакате посериозно да мигрирате на Линукс оператива. Дури има и Knoppix for kids. Овие добро ќе ве спремат доколку сакате да премините на било која Линукс дистрибуција.
 
Член од
30 јуни 2005
Мислења
25
Поени од реакции
0
slasa напиша:
koj rece deka knopix ne se instalira togas nemas pojma od kompjuteri i od operativni sistemi , nemoj da treses glupost


knopix mozes da go startas od cd i li od kompjuter ako fo instaliras
e slasa da znaes od sea deka i Knoppix mozes da go instaliras jas ednas si igrav so nego i uspeav da go instaliram na HDD prebaruvaj ubavo vo Knoppixot i ke vides deka ima za instalacija na HDD. :lol: :lol:
 
D

DJ_DEXTER

Гостин
кнупикс

а бе knoopixot се инсталира ..
има финта ...
само треба да знаеш да го вметнеш 512 кб LILO
LILO ( LINUX LOADER) па после си шишаш :)

иначе довбро дистро е .
Плаг енд плеј :)
 
Член од
24 јули 2005
Мислења
63
Поени од реакции
1
Jas sega za prv pat go testiram Tilix(bugarska verzija na Knoppix). Vidov deka sum go imal na cd i sum iznenaden. Za prv pat koristam linux a so Tilix nemam nikakvi problemi do sega. Od start mi go detektirase celiot hardver, pa i mreznata karta(prethodno go "probav" Gentoo i toj ne mi ja pronajde mreznata :) ) Vo mreza sum povrzan so kompjuetrot na brat mi koj sto ima winxp i bidejki ima DHCP Tilix avtomatski si kreira mrezna konekcija i koga vidov deka ima Firefox, vednas go ukluciv i gledam deka ima i internet :) A seto toa bez moja intervencija, osven sto pritisnav enter za boot :) I plus toa ima dostap i do windows particiite(seuste ne mi e instaliran). Zasega sum prezadovolen od Tilix-Knoppix i im go preporacuvam na site koi sakaat barem da go probaat linux :)
 
Член од
1 август 2005
Мислења
55
Поени од реакции
0
Vididete sega izrezav edno CD knoppix ama nejke da bootire, staviv first boot device CD-ROM ama koga bara boot device vika NOT FOUND : Searching for boot devices... NOT FOUND, toa posle testiranjeto na hardwarot...
Ama nishto probav i .iso izrezav ama isto vika not found se iznervirav..
Sea napraviv image od cdto knoppix (.img file) knoppix.img vo mojot harddisk smestena e vo C:/knoppix.img i mi kazaa deka mozam od taa image da bootiram. ( da ukljucam knoppixo )
Ke moze li da mi kazete kako da go ukljucan linux preku taa image, neshto so programa cmd ona toa nemam pojma

Fala
 

Kajgana Shop

На врв Bottom