Kindle

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
14.710
Поени од реакции
17.362
Eнтри левел што би бил сосема ОК за секојдневна употреба:

Или некој поскап модел со специфични карактеристики (водоотпорност, поголем екран, итн):Јас имам пар основни модели, постариот (kindle 3 без тач екран) e 11 години стар и уште ми главен модел за читање пред поновиот модел со тач. Исто, физички поголемите модели немаат некоја предност за читање а се потешки за држење во рака.

Можеш да земеш да читаш карактеристики за е-инк екраните на одделни модели, за батерии, итн. Баш да истражиш детално... Или само да си купиш основен модел на Киндл и да уживаш.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
2.030
Поени од реакции
7.398
Eнтри левел што би бил сосема ОК за секојдневна употреба:

Или некој поскап модел со специфични карактеристики (водоотпорност, поголем екран, итн):Јас имам пар основни модели, постариот (kindle 3 без тач екран) e 11 години стар и уште ми главен модел за читање пред поновиот модел со тач. Исто, физички поголемите модели немаат некоја предност за читање а се потешки за држење во рака.

Можеш да земеш да читаш карактеристики за е-инк екраните на одделни модели, за батерии, итн. Баш да истражиш детално... Или само да си купиш основен модел на Киндл и да уживаш.
Ти благодарам многу за исцрпните одговори и издвоеното време.
 
Член од
10 јуни 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Mi treba sovet, dilemata e pomegju
Tablet PC Kindle Paperwhite 10th Gen 32GB Wi-Fi w/ADS Black
i
Tablet PC Amazon Kindle Fire HD 8 2020 32GB/8" IPS 1280x800/2xCam/Blue dvata u Anhoch. Najvažno mi e da ima
immersion reading,
Whispersync na Audible, za da možam istovremeno da čitam ebook i plus da ja slušam sinhronizirano na audible istata kniga. Cenata, ink ili lcd, i dr sitni razliki ne mi nenjaat ništo osven ova so Audible što mi e bitno. I vtoro prašanje. Od avgust 2022 Amazon najavi deka kje nema da dozvoluva podržuvanje i siminjanje na NOVI MOBI formati (starite simnati mobi kje si se začuvaat i možebi kje može da se čitaat bez konvertiranje) a kje podržuva epub kao nov format. Što toa znači za ovie dva ureda što gi spomnav, dali kje treba update na softverot, dali toa voopšto nekoj go pravi na kindle uredite, ili e pametno da se počeka so kupuvanje kindle bar do esenta. (Imam preku 2000 knigi vo epub na SD i mi predložija da konvertiram vo mobi ama zošto bi koga od mobi kje konvertirame pak u epub u avgust???
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
14.710
Поени од реакции
17.362
Прилично опсежно и детално ти одговориле на https://forum.it.mk/threads/preporaka-za-e-book-reader.77935/post-1349104

Ама ајде и јас ќе се обидам. Накратко: Купи Kindle и уживај.
Малку подолго: Ти треба уред е-инк екран. Или не верувај на луѓето што се помачиле да ти објаснат на ај-ти форумот, купи таблет и заеби се, па потоа купи ебук читач. И не, нема да читаш и да слушаш во исто време, само си мислиш дека тоа е добро. Хинт: како уредот ќе знае колку брзо/споро читаш, за да се синхронизира со твоето читање... И зошто побогу? За другото. Конвертирање од MOBI во EPUB се неколку кликови во Calibre, но колку што знам сите киндл-ови после 3-ка (кој го купив пред повеќе од деценија) нативно подржуваат EPUB... Не се замарај (и не замарај), едноставно одбери модел од Анхоч или Жирафа50 и уживај во читањето. Најдобронамерно.

@Jomabomaja
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
95
Поени од реакции
32
Купив Kindle денес, немам користено до сега. Дали мора да се регистрирам/најавам со Амазон user, или не смеам ако планирам да користам пиратски сајтови?

Од каде симнувате книги и англиски и македонски?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
14.710
Поени од реакции
17.362
Library Genesis, само види кој е актуелен/активен мирор.
Македонски, не знам за добар извор и не знам што очекуваш (преводите во поголем број случаи се ужасни), ама ако некој знае извор и мене би ми користело.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.890
Поени од реакции
5.371
Нема македонски, имаше многу на хрватски и српски, ама не се сеќавам каде. За на англиски, mobilism.org
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.278
Поени од реакции
5.957
da se pofalam

koj ceka kje doceka :D go namalia malku kobo elipsa godinava, pa se resiv da se nadogradam

zadovolem sum od prethodniod pomal kobo reader, pa go zemav pogolemiot od 10.3 inci. ebook reader i note taker

9EBADB40-DF68-439F-AA5E-B4946E518229.jpeg

da go sredam doma so akaunt a u, pa kje pisam povekje info
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
14.710
Поени од реакции
17.362
Koлку тежи ова чудо?

едит: 383 грама, не е лошо - не е лошо :)
(како за споредба мојов омилен ридер, киндл 3-ка, многу помал модел, е само окулу 130 грама полесен)
 

Staufer

Cogito ergo sum
Член од
17 јануари 2008
Мислења
14.915
Поени од реакции
19.390
Imam Kindle verzija 6 od 2014ta do denes e koska. Dosta poudobno e ako ne drzis teska kniga vrace plus osvetleno na vecer.

So programata calibre najudobno e simnati knigi i drugi pdf da se prefrlat na nego inace. Sigurno e spomnata programata vekje na temava,
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.278
Поени од реакции
5.957
Imam Kindle verzija 6 od 2014ta do denes e koska. Dosta poudobno e ako ne drzis teska kniga vrace plus osvetleno na vecer.
vcera toa zboruvavme so edna koleska na rabota. kupila nekoj kindle 2009ta, koja god verzija da bila togas, uste raboti nema muke.

na toj pomaliot so go postirav pogore, go imam 4 godini negde, ponekogas baterijata ja dava prazna, moze da ne sum go zatvoril celosno so "pokrivkata". osven toa dosega nemalo nikakov problem.

ponovite verzii se i vodootporni, toj pomaliot ima dve kopcinja za napred nazad na strani, ovoj noviot ima opcija za podvlekuvanje so marker na knigite, ama ne mi e uhodan dobro uste.
epten carska rabota se ebook readers.

sega se povekje gi kombiniraat i so note taking, izmisleno za patuvanja i selenja.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom