Kindle

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Продавам одлично сочуван Kindle 4та генерација (користен ~ 40-50 часа) со футрола и усб кабел за 3700 денари. Доколку има заинтересирани, за повеќе инфо (слики и сл.) пратете пп.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Продавам одлично сочуван Kindle 4та генерација (користен ~ 40-50 часа) со футрола и усб кабел за 3700 денари. Доколку има заинтересирани, за повеќе инфо (слики и сл.) пратете пп.
Продадено.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
77
Поени од реакции
2
Здраво,
имам свои тектови во word и pdf формат па ме интересира дали тие би можеле да се префрлат од компјутерот во kindel - от и дали има стандарден полнач за него кога подолго време би немал пристап до компјутер (одмор и сл.).
И дали книги кои ги имам во стандардна форма (хартиена) преку скенерот кој го имам дома би можела да ги префрлам во kindle-то?
Поздрав :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.934
Поени од реакции
30.663
Да, да и да... :)

Првите две ДА се лесни. За детални инструкции ти препорачувам да го посетиш сајтот на софтверот Calibre, каде ќе можеш истиот да го симнеш, и да ја пролисташ неговата документиција.
http://calibre-ebook.com/


За последното ДА, ќе ти треба малку повеќе работа. Ќе ти треба скенер, и OCR софтвер кој ќе го конвертира текстот во дигирална форма. Тоа ќе има грешки кои ќе мораш рачно да ги корегираш... Изведливо, и не тешко да се научи што треба да се прави - ама си бара работа, време и упорност. На крај ќе се откажеш, ако сето тоа не ти е екстремно важно, или имаш обврска да го направиш.
Голема штета е што кај нас немаме активна сцена која го прави тоа дигиталзирање на книгите. Во соседните екс-ју држави тоа наголемо се работи и како резултат на тоа нивните читатели имаат голем избор од литература во дигитален облик. Еве погледај еден добар сајт со таква содржина:
http://www.balkandownload.org/forum/90-e-books/
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
77
Поени од реакции
2
Да, да и да... :)

Првите две ДА се лесни. За детални инструкции ти препорачувам да го посетиш сајтот на софтверот Calibre, каде ќе можеш истиот да го симнеш, и да ја пролисташ неговата документиција.
http://calibre-ebook.com/


За последното ДА, ќе ти треба малку повеќе работа. Ќе ти треба скенер, и OCR софтвер кој ќе го конвертира текстот во дигирална форма. Тоа ќе има грешки кои ќе мораш рачно да ги корегираш... Изведливо, и не тешко да се научи што треба да се прави - ама си бара работа, време и упорност. На крај ќе се откажеш, ако сето тоа не ти е екстремно важно, или имаш обврска да го направиш.
Голема штета е што кај нас немаме активна сцена која го прави тоа дигиталзирање на книгите. Во соседните екс-ју држави тоа наголемо се работи и како резултат на тоа нивните читатели имаат голем избор од литература во дигитален облик. Еве погледај еден добар сајт со таква содржина:
http://www.balkandownload.org/forum/90-e-books/
Дали calibre треба да се инсталира на компјутерот и на е-читачот?
Она OCR софтвер е нешто што треба прво да се симне од интернет и инсталира?
И дали 2 GB на читачот е доволна меморија или има некаква можност на пример со мемориска картичка да истата се зголеми?
Благодарам :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.934
Поени од реакции
30.663
1. Само на компјутерот.
2. Мммм’да...
3. Доволно е, за киндл ниту може, ниту има потреба од додатна картичка - освен ако баш не инсистираш да во читачот имаш повеќе книги, одколку што има во градската библиотека. ;)
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
77
Поени од реакции
2
1. Само на компјутерот.
2. Мммм’да...
3. Доволно е, за киндл ниту може, ниту има потреба од додатна картичка - освен ако баш не инсистираш да во читачот имаш повеќе книги, одколку што има во градската библиотека. ;)

Повторно јас... уште нешто ме интересира пред деновиве на купам киндле....дали би можела мои текстови кои ми се пишувани со кирилица во word да ги читам на него?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.934
Поени од реакции
30.663
Се разбира дека можеш, веќе го утврдивме тоа во претходниот пост:
Да, да и да... :)

Првите две ДА се лесни. За детални инструкции ти препорачувам да го посетиш сајтот на софтверот Calibre, каде ќе можеш истиот да го симнеш, и да ја пролисташ неговата документиција.
http://calibre-ebook.com/
Има и друга опција преку сервисот на Амазон, ама тоа е троа посложено за објаснување - па ќе оставам друг да објсни (или ти малку да пребараш на нет).
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Повторно јас... уште нешто ме интересира пред деновиве на купам киндле....дали би можела мои текстови кои ми се пишувани со кирилица во word да ги читам на него?
Ќе ги конвертираш во киндл формат и ќе можеш.
 
Член од
31 октомври 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво!
Ме интересира дали некој продава Kindle :) Имав од постарите, оние со тастатура и 3G, донесен од Америка, но ми го украдоа, па сега сакам да си земам друг. Во Анхоч нема веќе на залиха ни од обичниот, ни од Paperwhite :( а, не знам од каде на друго место би можело да се купи кај нас.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.732
Поени од реакции
2.551
Здраво!
Ме интересира дали некој продава Kindle :) Имав од постарите, оние со тастатура и 3G, донесен од Америка, но ми го украдоа, па сега сакам да си земам друг. Во Анхоч нема веќе на залиха ни од обичниот, ни од Paperwhite :( а, не знам од каде на друго место би можело да се купи кај нас.
Во невада или на оглас ако начекаш нешто. А прашај и анхоч кога би добиле пак.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.934
Поени од реакции
30.663
Во Невада КОЛАТ со цените. На ПП ме прашуваа пред некое време и имав прилика да ги споредам цените, по 2-3000денари разлика имаше и кај двата модела Киндл (меѓу Анхоч и Невада).
Ама ако е итно, итно е - тоа го разбирам барем. ;)
 
Член од
31 октомври 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Во Невада КОЛАТ со цените. На ПП ме прашуваа пред некое време и имав прилика да ги споредам цените, по 2-3000денари разлика имаше и кај двата модела Киндл (меѓу Анхоч и Невада).
Ама ако е итно, итно е - тоа го разбирам барем. ;)
Ќе гледам да најдам некој да ми донесе од Америка/Канада ако не донесат нови во Анхоч. Не ми се даваат 110 евра во Невада за најобичниот, кога за тие пари се зема Paperwhite :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.934
Поени од реакции
30.663
Така си е. Во Анхоч иначе се фер цените, и гаранцијата е овде.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Сакам да купам одредени книги од Амазон кои не можам да ги најдам по сајтовиве. Дали ако го регистрирам Kindle-от ќе имам некаков проблем понатака со книгите што ми се ставени преку Calibre? @Vanlok имаш некакво искуство со ова?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom