Keylogger

GreeN_3p

One does not simply pause an online game!
Член од
29 март 2012
Мислења
49
Поени од реакции
15
Незнам дали е легално или нелегално, дололку е нелегално, ги замолувам администраторите да ја избришат оваа тема.

Се сомневате дека дечко/девојка/ви ве изневерува? Сакате да разгледате низ нејзиниот фејсбук или меил?
Повелете, еве ви туториал :D----I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING--------I-OWN-NOTHING----
 

Tzeentch

Дискретен Херој
Член од
6 октомври 2011
Мислења
581
Поени од реакции
347
КЕЈЛОГЕР? Најди адвокат и тужи ја учителката/наставничката/професорката по англиски.
 

GreeN_3p

One does not simply pause an online game!
Член од
29 март 2012
Мислења
49
Поени од реакции
15
КЕЈЛОГЕР? Најди адвокат и тужи ја учителката/наставничката/професорката по англиски.
Кејлогер/Keylogger што е разликата? :facepalm:
--- надополнето: 18 април 2012 во 00:00 ---
Колку е само фееејк
За мене работи, пробај ако не веруваш... следи го видеото и ке се увериш, се што притискаш на таст. се сејфува во кодиран текст кој се наоѓа во фолдерот во кој си го наместил да ти ги сејфува податоците од тоа што си пишувал (ако си го прател видеото) потоа стисни Ctrl + alt + Y 4 пати и ке ти се отвори програмот.
Не мењај ништо и стисни "Decode" и потоа ке добиеш нов текст каде што се од претходниот текст е декодирано, ако ова не го свати, алах/исус/буда да ти е напомош :cuc:
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.408
Поени од реакции
13.824
КиЛогери постојат од пред ерата на интернетот... мада не е битно то... ако те изневервит партнерот џабе ти се Ки Логер и Чак Норис заедно.
А мислам и дека антивирусите пиштат на ова, мора да го стајш во ексепшн.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.042
Поени од реакции
3.268
И сега голем мангуп си што си нашол начин да зачуваш логови што остнаале од некој кој го користел тој компјутер за логирање некаде ?

Прво треба да инсталираш нак неа/него, па да чекаш да омини некој дена па да појдеш да вадиш лог и препишеш лозинки/мејлови... мислиш тој што има некоја работа за криење се логира и с епушта од секаде ? и да, постојат телефони знаеш, мислам не сме толку европеизирани да швалерисуваме по мејл :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.128
Поени од реакции
17.439
На антивирус без HIPS можеби ќе помине, ама ако има HIPS ќе се изрезилиш.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.253
Поени од реакции
3.936
Значи вака пред некое време читав книга во врска со начинот на кој најлесно се загрозува приватноста на ПЦ-то.
Нешто што особено ми падна во очи беше обид за напад така што хакер зема некој комерцијален софтвер и го пренаменува за своја потреба(која најчесто е злонамерна).
Е сега финтата тука е што поради тоа што софтверот е комерцијален антивирусите не го обележуваат како вирус и покрај модификацијата од страна на хакерот.(Поради страв од тужби)
Мотивиран од ова симнав keylogger од download.com(cnet.download.com) и навистина антивирусот не го пронајде(скенирав со Avast и Malwarebaytes).
Таму се води под категорија „родителски надзор“ и е софтвер што би им помагал на родителите да ги надгледуваат(читај шпиунираат децата).
Но, сепак факт е дека работи во позадина и корисникот никако неможе да го пронајде освен ако не е оној што го инсталирал.
Има способност да ги запишува сите откуцани копчиња од тастатурата и на одредени временски интервали прави screenshot.
Еве што добив како повратна порака од Avast:
Dear Mr *********,

Thank you for your e-mail, and your interest in our avast! antivirus products.

A keylogger is NOT a virus(јас го болдирав и обоив црвено), or any other kind of malware. It does not ever try and change how a program looks or operates. Nor does a keylogger try to change your browser settings, etc.

The fact that this thing is sold as some kind of parental control software says more about the paranoid tendencies, and control mania, of the human race more than anything else.

If you choose to download and install such a program, that is your decision.


If I can be of any further assistance, please do not hesitate to contact me.

Best regards,


David Mac Artain
Avast Software a.s. support team
Јас искрено не сум задоволен од одговоров и планирам уште нешто да го прашам.


Значи кратко и јасно вели дека Keylogger не е вирус.
Јас со ова не се согласувам што ако на пример со помош на друг вирус(тројанец,рооткит) го инсталира овој софтвер на моето ПЦ дури и да се избрише вирусот Keyloggerot ќе остане.

Ме интересира кои се вашите размислувања за ова?
Можеби јас сум по малку параноичен или можно е вакво сценарио?

На пример доколку антивирусот го детектираше и јас му дозволев пристап ќе беше веќе друга приказна.
П.С Ве молам за сериозен пристап за шали и сеир повелете во Чек Дис Аут.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.692
Поени од реакции
1.750
Значи вака пред некое време читав книга во врска со начинот на кој најлесно се загрозува приватноста на ПЦ-то.
Нешто што особено ми падна во очи беше обид за напад така што хакер зема некој комерцијален софтвер и го пренаменува за своја потреба(која најчесто е злонамерна).
Е сега финтата тука е што поради тоа што софтверот е комерцијален антивирусите не го обележуваат како вирус и покрај модификацијата од страна на хакерот.(Поради страв од тужби)
Мотивиран од ова симнав keylogger од download.com(cnet.download.com) и навистина антивирусот не го пронајде(скенирав со Avast и Malwarebaytes).
Таму се води под категорија „родителски надзор“ и е софтвер што би им помагал на родителите да ги надгледуваат(читај шпиунираат децата).
Но, сепак факт е дека работи во позадина и корисникот никако неможе да го пронајде освен ако не е оној што го инсталирал.
Има способност да ги запишува сите откуцани копчиња од тастатурата и на одредени временски интервали прави screenshot.
Еве што добив како повратна порака од Avast:

Јас искрено не сум задоволен од одговоров и планирам уште нешто да го прашам.


Значи кратко и јасно вели дека Keylogger не е вирус.
Јас со ова не се согласувам што ако на пример со помош на друг вирус(тројанец,рооткит) го инсталира овој софтвер на моето ПЦ дури и да се избрише вирусот Keyloggerot ќе остане.

Ме интересира кои се вашите размислувања за ова?
Можеби јас сум по малку параноичен или можно е вакво сценарио?

На пример доколку антивирусот го детектираше и јас му дозволев пристап ќе беше веќе друга приказна.
П.С Ве молам за сериозен пристап за шали и сеир повелете во Чек Дис Аут.
Keylogger нема да ти го закочи компјутерот, нема да ти избрише податоци, нема да симне вируси од различни места за да ти направи хаос, едноставно прибира податоци за се што се прави, како инспекција, како камера во локал, како некој да ја нагледува работата - Шпион едноставно, кој работи за друг.....така нешто..и јас не би го класифицирал како вирус...
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Кејлогер како кејлогер, ниту јас не го рачунам како штетен вирус. Тоа што ги има такви личности што ги користат за да дојдат до одредена информација е друга приказна, и начинот на кој стигнал да го инсталира на некој компјутер.

Антивирусот ги детектира и некои кракови за игри како вирус, но тоа не е затоа што е штетен за корисникот.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.253
Поени од реакции
3.936
Па се согласувам дека не штетен за компјутерот, но што е со информациите лични информации(загрозување на приватност),загрозување на финансии(пример кражба на кредитни картички) итн?

П.С Човечкиот фактор е секогаш најранлива алка.
 
Член од
2 октомври 2011
Мислења
194
Поени од реакции
29
Дечки, само то име ти кажува што е. Инаку можно е твојот антивирус да не го наоѓа. Затоа користи некој мултискенер на интернет. А и од cnet, нема нешто добро на таа тема. Инаку тоа тие легална програма, што може да се користи за нелегални работи. Ако сакаш да знаеш повеќе околу ова, пиши ми у пп. Инаку, зависи од кејлогерот, има Advanced Keylogger-и кој имаат разноразни функции. Но во поново време, ретко кој користи кејлогери, затоа што постојат понапредни програми, наречени RAT-s (Remote Administration Tools) и постојат верзии и што се плаќаат. И овие најчесо се користат за нелегални работи. Преку нив, хакерот може да ти го контролира цел компјутер, доколку те зарази, секако. Може да те гледа, преку камера што правиш, па да ти гледа десктоп, што работиш во моментот и разно разни чуда. Со среќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom