Kako skinuti Windows ISO fil sa Microsoft sajta

Член од
5 февруари 2018
Мислења
383
Поени од реакции
772
Molim moderate da imaju u vidu da nemogu ovo da prevedem i korektno napisem na makedonskom jeziku pa njima prepustam taj dio,

Ukoliko zelite da skinete neku verziju Windowsa sa Microsoft websajta mozete to uraditi ovako.
Ukoliko otvorite websajt iz nekog drugog OS, kao Mac ili Linux, otvorice Vam se stranica gdje mozete skinuti ISO fil direktno.
Ovo mozete napraviti i u Windowsu,ali tada morate zavarati Microsoft da koristite neki drugi OS. Ovako to mozete napraviti u Chrome.

1. Idite na stranicu www.microsoft.com/sv-se/software-download/windows10.
2. Kliknite na one 3 crtice u gornjem desnom uglu i izaberite "VISE ALATA", a onda ALAT za Programerare (CTRL+Skift+I).
3. U prozoru koji se otvori u donjem uglu ,kliknite na one 3 tackice i izaberite "VISE ALATA" , a onda i Network conditions.
4. Skinite kvacicu Select automatically.(CUSTOM)
5. Sad Ce Vam se pojaviti lista sa OS koje mozete birati. Izaberite neki drugi OS nego Windows.
6.Obnovite stranicu.
7. Sada mozete skinuti Windows verziju po vlastitom izboru.

pozdrav Kajgani
 
Последно уредено:

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Абе да се живи и здрави my digital life и торенти. се си има.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Molim moderate da imaju u vidu da nemogu ovo da prevedem i korektno napisem na makedonskom jeziku pa njima prepustam taj dio,

Здраво пржени јајца! :D
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
зарем некој сеуште користи windows!? :confused:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Од 50 случајно изберени корисници...
Значи дека сепак Виндовс високо котира...
 

Attachments

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
да не се видео игрите никој нема да користе windows. тотално разочарува и никогаш повеќе нема да направат добар чист десктоп оперативен . XP беше последното добро од Мајкрософт.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
да не се видео игрите никој нема да користе windows. тотално разочарува и никогаш повеќе нема да направат добар чист десктоп оперативен . XP беше последното добро од Мајкрософт.
Не би рекол. Каако што гледаш, ХР уште добро котира. Го користат повозрасните. Не го користат за игри туку едноставно навикнале на него. До скоро и јас го користев, ама имам проблеми со интернетот, затоа преминав на седмица. Но за два месеца и седмицата оди во историја, а десетката мислам дека е слична со осмицата, па воопшто не ми се допаѓа.
Linux Ubuntu ми се допаѓа, ама постарите верзии. Имам пробано 7 до 10, добри беа,12 и 14 веќе не ми се допаѓаа, па повеќе не ги следам поновите верзии. Се обидов со Linux Mint ама имаше некој проблем во инсталирањето, па не знам како изгледа.

Што ќе ми препорачаш да пробам? Идат зимски денови, па можам да експериментирам.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.337
Не би рекол. Каако што гледаш, ХР уште добро котира. Го користат повозрасните. Не го користат за игри туку едноставно навикнале на него. До скоро и јас го користев, ама имам проблеми со интернетот, затоа преминав на седмица. Но за два месеца и седмицата оди во историја, а десетката мислам дека е слична со осмицата, па воопшто не ми се допаѓа.
Linux Ubuntu ми се допаѓа, ама постарите верзии. Имам пробано 7 до 10, добри беа,12 и 14 веќе не ми се допаѓаа, па повеќе не ги следам поновите верзии. Се обидов со Linux Mint ама имаше некој проблем во инсталирањето, па не знам како изгледа.

Што ќе ми препорачаш да пробам? Идат зимски денови, па можам да експериментирам.
Инсталирај си Виндовс 10 и мирна глава. Нема алтернатива друга иако и ја би сакал да имаше.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Не би рекол. Каако што гледаш, ХР уште добро котира. Го користат повозрасните. Не го користат за игри туку едноставно навикнале на него. До скоро и јас го користев, ама имам проблеми со интернетот, затоа преминав на седмица. Но за два месеца и седмицата оди во историја, а десетката мислам дека е слична со осмицата, па воопшто не ми се допаѓа.
Linux Ubuntu ми се допаѓа, ама постарите верзии. Имам пробано 7 до 10, добри беа,12 и 14 веќе не ми се допаѓаа, па повеќе не ги следам поновите верзии. Се обидов со Linux Mint ама имаше некој проблем во инсталирањето, па не знам како изгледа.

Што ќе ми препорачаш да пробам? Идат зимски денови, па можам да експериментирам.
Windows 10 LTSC убедливо најбрз и најчист.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Инсталирај си Виндовс 10 и мирна глава. Нема алтернатива друга иако и ја би сакал да имаше.
Можам ли да ја надоградам седмицата или морам да инсталирам од почеток? Седмицата ја имам на УСБ, ќе морам и десетката да ја ставам на УСБ. Не знам дали десетката може да се смести на ДВД, поголема е од 4,7 ГБ. Со двостранско ДВД не сум работел, не знам како би изгледала инсталација.

Дали УСБ за десетка може да се направи со седмица? Кој програм ќе ми треба?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom