Kajgana Song Contest #292- Ska, 2 tone, Ska Punk - ГЛАСАЊЕ

Кои се најдобрите Ska, 2 tone, Ska Punk песни? (Може да гласате за максимум 3 песни)


  • Вкупно гласачи
    20
  • Гласањето е завршено на .
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.212
Поени од реакции
35.207
Ајде, гласаме за максимум 3 песни. До утре вечер до 20:23.

Сите што @Ska Maniac ги дисквалификува не ги ставив и јас, се надевам не сум утнал некој. Самиот @Ska Maniac не пријави песна, значи нема да ја брани титулата.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.817
Поени од реакции
24.136
Ајде, гласаме за максимум 3 песни. До утре вечер до 20:23.

Сите што @Ska Maniac ги дисквалификува не ги ставив и јас, се надевам не сум утнал некој. Самиот @Ska Maniac не пријави песна, значи нема да ја брани титулата.
знам дека заебав работа несто
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.817
Поени од реакции
24.136
Добар ден, пробив блам вчера. Не заслужувам да ја бранам победата ама затоа ќе гласам.

Фала @Darklady што културно ме одеба и фала @Zlatikevichius што ми отвори тема. :smirce: :ајнапиво:
Автоматски споено мислење:

Едит: Затоа што Злате ми ја закључи тремата за пријавување овде ќе ви одговорам на сите.

@парва Ми Плешемо е ска песна од Прљаво Казалиште. Целиот албум Црно Бијели Свијет се смета за еден од првите ска албуми во Југославија. Затоа и пишав во воведот дека Југославија за тоа време и за тие медиуми (без интернет, само со тв и радио) биле и те како во тек со овој прилично непознат правец.

@DonRistovski Песни Глупави Лесни е ска. Тоа е втората хит песна на Суперхис со која што се прославија покрај Раде.

@Rollo Tomassi ти бараше дефиниција. Од музички аспект не знам. Најлаички ќе ти објаснам дека ска-то е реге само на 1.25 брзина отсвирено. Друга груба дефиниција е панкери кога свират реге уствари испаѓа ска. Овие две дефиниции важат само за Ту Тон, вториот бран од Британија.

Од првиот бран нема некои познати песни, особено за тие што не слушаат ни ска ни реге.
Од вториот бран покрај тројцата пријавени со Меднесс, само @Darklady со Спешлс се пријави и ова се 2 од неколкуте 99% познати британски бендови што имаат свирено ска т.е. 2 тone.

Еве и неколку британски филмови каде што се опишува оваа субкултура :


Лабаратотрија Звука, Бијело Дугме, Идоли, Прљаво Казалиште, Шарло Акробата, Хаустор се имињата од екс- Ју што биле во чекор со светските трендови.

Од третиот бран кој е воглавно и првично е амерички, највеќе се пријавивте : Рил Биг Фиш, Сублим, Ноу Доубт, Стрит Лајт Mанифесто, Голдфингер.
Овие се сите ска - панк. Различно од панк со труби што постиравте.
Дубиоза па и Суперхикс (иако почнуваат како амерички ска - панк бенд) сега се микс на многу стилови. И овие спаѓаат во истава категорија.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.212
Поени од реакции
35.207
Во 20:23 се затвори гласањето, како што беше најавено, ама нешто сјебав со опциите во анкетата и несакајќи го продолжив гласањето за пола саат. Ич не очекував зашто ем ова не ми е омилен правец во музиката, ем и не се разбирам толку од него, ама некако, не знам како - победив, па очекувајте ја наскоро новата тема. :P

1718562827678.png
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.817
Поени од реакции
24.136
Во 20:23 се затвори гласањето, како што беше најавено, ама нешто сјебав со опциите во анкетата и несакајќи го продолжив гласањето за пола саат. Ич не очекував зашто ем ова не ми е омилен правец во музиката, ем и не се разбирам толку од него, ама некако, не знам како - победив, па очекувајте ја наскоро новата тема. :P

Прегледај го приврзокот 420452
Победи затоа што покрај балакнскиве бендови, Атена се најпознати од овој жанр. Секако за лаици тука правам муабет. Башка што рандом песна од Евровизија ги направи да бидат хит 20 години без престан. Од модерниве евровизиски песни оваа е најпуштна песна до сега па дури е и попопуларна од некои победници.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom