Kajgana Song Contest #238 Евровизија

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.669
Поени од реакции
10.062
Абе и ја шо си играм тука на МРТ, Евровизија ке органзирам. Ајде, пријавете се и со песна на јапонски изведена од некој српски локален бенд. Ајде. Ааабе отвори си најдобра песна од Роберт Билбилов или Адријан Гаџа и нека постираат 5-6 песни, да победи Гаџа со Трипувам и сите среќни и задоволни да се пуштиме во нови музички патешествија. Каков одраз на сликата на форумов, ова е одраз на државата. Као на шалтер, ти му викаш не е тој документ он ти вика абе тој е само е од времето на Југославија.
И Ска, ке познаев, знам како звучи словенечки, сепак ги знам сите јазици во Европа. Ама ти сакаше да напрајш ууујдурмаа, од 44-5 држави во Европа да идеш со песна од Словачка изведена на јазик од некое си малцинство. Ој ти УНИЦЕФ претставнику, поборнику за човекови права, Метју Нимиц на музичкиов подфорум.
Ај смени песна:smirce::love:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Правилата му се: песната мора да е на ОФИЦИЈАЛНИОТ јазик на државата. Значи ако ја претставува Словачка треба да е на словачки.
По напишаново погоре типов мисли дека словенечки е официјален во Словачка. :pos:
Иначе муабетот ми беше дека боље ќе си преќутев и ќе ми поминеше песната.

О ти голем лингвисту @Major Tom сигурно сега нема пак да пробам да те изманипулирам со песна од Фарски Острови изведена на исландски или норвешки зошто лесно е да се приметат разликите помеѓу иста група на јазици од другиот крај на Европа. Колку што некој од таму ја знае разликата меѓу македонски и бугарски.
Но овај пат нема да ти кажам. :smirce::love:
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.669
Поени од реакции
10.062
Човеку, нормално дека се заебавам. Во погорниот пост без да сакам сум напишал словенечки, место словачки. Пред некој месец бев у Словачка, дури и тогаш грешев коа кажувам кај идам хаха. Мислам дека ова е една од најголемите заблуди по интернетот
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Човеку, нормално дека се заебавам. Инаку, кој е официјален јазик у Словачка?
Ме тролаш ?

Мала лекција по изведени придавки од лични имиња на држави и народи :
Словачка - Словачки, Словенија - Словенечки, Словени како народ - Словенски


Еве ти ја @Artemisia Vulgaris како тразе стручњак од овие простори по групата на гра гра гра јазиците од северот на Европа нека ти протолкува дали навистина е фаорски јазик...
































Или уште поголем мајндфак дали навистина постои фаорски јазик или народот таму зборува исландски или норвешки.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Човеку, нормално дека се заебавам. Во погорниот пост без да сакам сум напишал словенечки, место словачки. Пред некој месец бев у Словачка, дури и тогаш грешев коа кажувам кај идам хаха. Мислам дека ова е една од најголемите заблуди по интернетот
Тоа не толку, ама ко ќе рече некој дека во Словенија зборувале словенски јазик ми иде харикири да си направам. Не дека тоа не е точно, thou.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Тоа не толку, ама ко ќе рече некој дека во Словенија зборувале словенски јазик ми иде харикири да си направам. Не дека тоа не е точно, thou.
Тоа им е останато од Југа зошто на тој српско - хрватски, хрватско - српски словенски се однесувал на Словенија а славенски на општо словенски.
Сега на српски се вика словеначки а на хрватски словенски.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Ме тролаш ?

Мала лекција по изведени придавки од лични имиња на држави и народи :
Словачка - Словачки, Словенија - Словенечки, Словени како народ - Словенски


Еве ти ја @Artemisia Vulgaris како тразе стручњак од овие простори по групата на гра гра гра јазиците од северот на Европа нека ти протолкува дали навистина е фаорски јазик...
































Или уште поголем мајндфак дали навистина постои фаорски јазик или народот таму зборува исландски или норвешки.
Потврдувам.
Фарски*
Ќе го препознаеш по тоа што звучат како Исланѓани со говорна мана. :D
И није све исто!
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.072
Поени од реакции
21.950
Потврдувам.
Фарски*
Ќе го препознаеш по тоа што звучат како Исланѓани со говорна мана. :D
И није све исто!
Значи тоа му доаѓа ко ние на србите или бугарите на нас.
Иначе све за мене е исто од Салзбург до Гренланд. Само гракање слушаш во различни тонови.
И секако англискиот како " германски јазик "(има теорија дека англискиот е некој тип на доцносредновековен есперанто микс од англиски (германски) со локален латински дијалект) се издвојува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom