Kajgana song contest #224 - Песна поради која сте почнале да слушате некој жанр

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.229
Поени од реакции
22.415
Од ска и реге појма немам што прво слушав. Ваљда Суперхикс и Боб Марли, УБ 40. Последни нови правци што почнав да ги слушам се трап и хардбасс.
Ќе идам со почетоците за панк и метал зошто сигурен сум 100% што прво слушав.

И цел албум Hybrid Theory.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.121
Поени од реакции
28.870
Како дете растено со претежно странски поп, рок и метал моето прво запознавање со македонскиот рап беше кога брат ми донесе касета преснимена со песни од The most wanted, сето тоа за мене беше нешто ново и интригантно па полека почнав да го истражувам и ова музичко поле кое тогаш ми изгледаше како откривање на некој нов свет.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.000
Поени од реакции
4.148
Најверојатно со оваа песна сум го запознал Аца Лукас, човекот кој покажа дека во таа бара од трурбо фолк можело да искочи некој асален.

 
Последно уредено:

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.660
Поени од реакции
21.703
Најверојатно со оваа песна сум го запознал Аца Лукас, човекот кој покажа кажа дека во таа бара од трурбо фолк можело да искочи некој асален.

Исто. Се мислев и јас да ја ставам. Сега ќе морам со класика.

 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Крај на 90-ти и почеток на 2000-ти беше периодот кога од поп музика се префрлив на "пожесток" звук. Нормално, почнав со тоа што беше актуелно во тој момент на рок и ну метал сцената: Ред Хот Чили Пеперс, Линкин Парк, Лимп Бизкит, Корн, Папа Роуч...

Но сепак еден од албумите што имаше најголемо влијание на мене тогаш беше Americana на Офспринг. Иако има подобри песни на албумот, на овој контест ќе одам со најголемиот хит од него:
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.814
Поени од реакции
10.951
Уште ситно над 3 часа имате време за постирање песна.
Kindly reminder :pipi:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.528
Поени од реакции
34.678
Што ја карактеризира оваа песна за да биде ромски чочек?:cautious:
... дали ја разбра разликата меѓу македонските староградски песни и македонска народната песна?

...све нешто ти пречи што постирам, не гледам дека некого друг прашуваш и затоа го сметам за провокација од твоја страна, ако не ти се допаѓа мислењето избриши го, немој да ме гњавиш, ова веќе по втор пат на вакви натпревари,
 

Kajgana Shop

На врв Bottom