Kajgana song contest #224 - Песна поради која сте почнале да слушате некој жанр

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.657
Поени од реакции
10.441
Прилично јасен е насловот за да нема многу дилеми. Значи се работи за песна со која сте почнале да слушате некој музички стил/правец, како и да е. "Ради оваа песна почнав да слушам рок, метал, панк, псајтранс, техно, турбофолк, рап" итн. You got the idea.
Ок не дека мора скроз точно да е таа песна, али мислите дека со нејзе сте почнале, може да е ради некој албум или бенд, па ете можете да одберете една песна од тој албум или бенд.
Јас ќе идам со You Could Be Mine од ГнР и моите почетоци со рок музиката, пред метали и остали жанрови да слушам. Едноставно е како почна ова во мојов случај, се' е повторно ради тој Терминатор 2, кој ми е омилен филм од кога памтам за себе. Оваа песна е официјалниот саундтрак на Терминатор 2, па брат ми имаше земено некое цд со песни од ГнР од некој другар и првично само оваа песна ја пуштав цело време, после тоа почнав да ги пуштам останатите песни од ГнР, па други бендови и жанрови итн. Така да, ми делува интересно да видиме со што сме се мотивирале да си ја слушаме сектата што си ја слушаме сите :)
Повелете, легендарна песна со кул спот од најјакиот филм икада.Fun fact: Ова е вторпат да сум прво место (на делба на првата позиција со уште 2 одлични песни). Првиот пат пред 7-8 години тепав исто со Fade to black :D Тогаш се бираше песна со најдобро соло.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.155
Поени од реакции
33.429
Немаше да погрешам ако ја ставам Komodo на Mauro Picotto или Paul van Dyk.
Главен виновник за мојата љубов кон трансот е Darude, првично со Feel The Beat и Sandstorm, а јаготката на шлагот беше :love:

 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.220
Поени од реакции
17.845
Значи летен распуст, 7мо одд, кај другарка ми Тереза си седиме у соба и она имаше грамофон, вади татко и плоча со чудни ликови… ја стави иглицата на плочата и така почна се…
 

Rolling Paper

Џокер Ноле
Член од
21 јануари 2023
Мислења
237
Поени од реакции
507


Рап песнава ја имаше во фолдерот за музика на пентиум 3ка или 4ка врска неам, првиот ПЦ што ми го купија моите пред 20год кога бев копиљ. Останатото е историја.
 
Последно уредено:

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.335
Поени од реакции
11.904
Периодот е 2004-2005, ама искрено не ми текнува на една специфично. Беа Welcome to the Jungle, Sweet Child of Mine, You give love a bad Name, It's my life, Hippy Hippy Shakes, Living Next door to Alice итн ( усвари плејлистата од тогашна Апореа :icon_lol: ). Јбг, нека биде оваа. Мислам оваа најмногу си ја слушав тој период.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom