Kajgana Song Contest #206: Есен

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Дечки и девојки, бараме песна која ве потсетува на ова годишно време проследено со пократки и дождливи денови и подолги и студени ноќи. Песната може, но не мора да биде инспирирана од есента. Доволно е вас да ве потсетува на неа!

Со оглед на тоа дека форумот беше наднат неколку денови, пожелно е да ја сочуваме конзистентноста на натпреварите, па така ќе може да се пријавувате со песни до четврток до 23:59 часот. Односно имате една недела за пријавување!

 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Браво бе лепото баш вчера раскажував како песнава ми е есенска химна и веќе трет ден на рипит ја вртам. Продужи да ми читаш мисли и љуби те Корвувче :love:

 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.969
Поени од реакции
55.014
Малце ми е рано за Екатарина Велика ама ајде, чим е темата таква.
Обично годишната опсесија со ЕКВ ми почнува негде у декември и трае докај средината на јануари.
Моментално не ми текунва што ме потсеќа на есен, ама кога сме кај тмурно и врнежливо мртво време, Екатарина Велика е тоа.
Иако сеуште има сонце деновиве.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Прва песна што асоцира на есен секогаш ќе ми биде November Rain ама пошто е земена мора да одам со нешто друго... Есента за мене е период на работни обврски, размислувања за "потешки" теми, правење планови... И секогаш е пропратена со помрачни песни, филмови и серии. Иако текстот не е поврзан со периодов, ова е баш тип на песна за есенски денови:
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.613
Поени од реакции
12.411
Ништо не ми опишува есен како Гранџи/Алт/Инди рокче, или еве цели 90ти рок сцената
Официјално нека биде ова


 

Kajgana Shop

На врв Bottom