Kajgana Song Contest #189 Химна на Носталгијата

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.098
Иако на прва темата делува прилично субјективно затоа што кај секого различни песни тераат на носталгија, сепак постојат многу песни кај кои главна тема на песната е чувството на носталгија. Ваше е дали ќе поставите субјективна или специфична за темата песна, само што со вториот избор претпоставувам ќе имате поголеми шанси за победа.

Значи бираме песна која поттикнува носталгија по други времиња, места, луѓе, настани, планети, универзуми.

Јас ќе почнам со субјективно најубавата песна на сите времиња:


Ако случајно заглавите ќе ви дадам хинтови имам барем 10 песни на ум ;) .
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Тинејџерски денови. Дискотека Булевар -Скопје
Едно убаво лето, на џуниор парти песнава беше хит. :icon_mrgr:

Времиња...
 
Член од
23 јули 2019
Мислења
406
Поени од реакции
2.760
Оваа песна прави да ми се појават в глава сценариа од прекрасни моменти поминати со мојата најдобра другарка во средношколските денови, со која некако ни се разделија патиштата и го изгубивме контактот. Сите дружења ни беа откачитис. Интровертче мое <3 уште си ја сакам и така напати ми фали.

 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.773
Поени од реакции
10.524

2004-2005, не знам точно. Татко ми ми купуваше смоки, од тие кружните, за да собираме парчиња сложувалки и да составиме слика со ликовите од DB. Во тоа време DB одеше на А1. Го укинаа после. Почнав да купувам Оправдано Присутни само заради цедињата од DB. Ги имам скоро сите епизоди на првиот дел. Тогаш не се обраќаше внимание на квалитетот, на преводот (каснеше по 2-3 секунди хаха). Се сеќавам Димче Мешковски преведуваше за прасето Улонг хахахах..
 
Последно уредено:
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
Тешка одлука но воглавно сите песни кои ми поминаја низ глава се од 2002-2005 па ајде со една од најслушаните од тој период, која не ми е ни во топ 20 од Еминем, ама ја пуштаја сегде и ја слушав минимум 5 пати неделно.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom