Kajgana Song Contest #172: Postmodern Jukebox

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.240
Поени од реакции
22.437
Ако не е од Постмодерн Џубокс - тогаш не.

Еве им го каналот на јутуб

Postmodern Jukebox
Јас прво мислев дека Постмодерн Џубокс е името на музичкиов правец што обработува поп - песни во џез, свинг варијанта, нешто како бардкорот што се прослави прошлата година.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Јас прво мислев дека Постмодерн Џубокс е името на музичкиов правец што обработува поп - песни во џез, свинг варијанта, нешто како бардкорот што се прослави прошлата година.
Каква меморија :love:

Не, така се вика бендот. Искрено не знам како се вика овој поджанр на кавери во џез и свинг стил, ако некој знае нека пише зашто и мене ме интересира :noze:
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Искрено не знам како се вика овој поджанр на кавери во џез и свинг стил, ако некој знае нека пише зашто и мене ме интересира
Џезот е музички стил/правец. Поджанрови на џезот се свинг, бибоп, авангарден џез, соул џез, кул, фри џез, класичен џез. Така да не сум сигурна дека постои конкретно име за кавери ваков стил :pipi:
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Џезот е музички стил/правец. Поджанрови на џезот се свинг, бибоп, авангарден џез, соул џез, кул, фри џез, класичен џез. Така да не сум сигурна дека постои конкретно име за кавери ваков стил :pipi:
Види.

Ако постои "бардкор", чисто се сомневам дека за се друго не постои.
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
Види.

Ако постои "бардкор", чисто се сомневам дека за се друго не постои.
Ајде можеби некој што знае, ќе напише. Па ќе научиме и нешто ново:love:
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Каква меморија :love:

Не, така се вика бендот. Искрено не знам како се вика овој поджанр на кавери во џез и свинг стил, ако некој знае нека пише зашто и мене ме интересира :noze:
Сама си одговори, ако е кавер не го менува жанрот.

Пример ете кавер на енеми од д викенд во шознам џез/свинг како било.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.240
Поени од реакции
22.437
Ајде можеби некој што знае, ќе напише. Па ќе научиме и нешто ново:love:
За некој да може да напише нешто што ќе не научи нешто ново треба да биде роден некаде околу 1023 година :icon_mrgr:

Сакам да кажам дека за бардкорот може само да нагаѓаме како звучел тогаш за ова сега да можеме да го идентификуваме како нов правец -бардкор или само за обична средновековна преработка на модерни хитови.
За џез преработкиве што јас мислев дека се некој новодефиниран подправец нема многу филозофија. Сепак се кавери во џез, свинг ... некоја варијанта на песни од различен музички жанр.

Вакви преработки на големи музички хитови имам слушано во реге, ска, панк преработка. Дури и на народни песни.
Металците први ги започнаа тие процеси.
Автоматски споено мислење:

Инаку и типкава има многу добри преработки :
 
Последно уредено:

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.541
Поени од реакции
34.841
За џез преработкиве што јас мислев дека се некој новодефиниран подправец нема многу филозофија. Сепак се кавери во џез, свинг ... некоја варијанта на песни од различен музички жанр.
И јас мислев на ова :pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom