Kajgana song contest #163 Најдобра песна на Турски јазик

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
4.578
Поени од реакции
12.263
Неприкосновено број 1:


Почесно спомнување со надеж дека некој ќе ја стави:


Концептот на тага доловен на најсовршениот начин како што може само на Балканот и само преку (турбо)фолкот. Не можат на пример скандинавски роботи и ботови од тагата како суровина-комиње да дестилираат ваква песна. Затоа утепани народи кои се раководат по емоции како Балкан, Турција и слично ги бива единствено за работи кои бараат емотивна основа како што е музиката, пошто за структурирани, рационални и мисловни процеси за крив ташак не ги бива.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
10.011
Поени од реакции
23.237

Можев било што нивно, зашто не постои песна која не им ја обожавам, ама Araf има некое посебно значење за мене, и текстот и е преубав. Тоа е песна од почетоците на бендот, но тука, со симфониски оркестар звучи како сосема нова, и уште помоќна. Кој не ги слушал Mor ve ötesi - препорака од мене! Бендиште и пол!

P.S. Araf = Чистилиште
 

Kajgana Shop

На врв Bottom