Kajgana Song Contest #152 Гласање Песна на хрватски јазик

Песна на хрватски јазик


  • Вкупно гласачи
    47
  • Гласањето е завршено на .

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Пријавени вкупно 37 учесници

Се гласа за 5 песни, до четврток :pipi:
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
За мене, Хрвативе дефинитивно имаат најубава музика. Иако обично коа се гледа екс ју поише примат добиваат Босанците пошто највише гаѓаат у срце со песните, Хрватите имаат предобри подгранки и стилови.

Почнувајќи од бендови ко Прљаво Казалиште кои ми се омилени и Парни Ваљак, како и Магазин од времето на Тончи и со нашата Лилјана Николовска (што е тапа што на изборов никој не пријави песна од нив), па преку предобри индивидуални талентирани изведувачи како Оливер Драгојевиќ, Грашо, Џибони и буквално кој све не (нејќам да набројувам пошто бар еден феноменален сигурно ќе испуштам), мнг добро се имаат транзиционирано од екс ју во модерна музика, а за крај можда кај нас најмалку слушани, али што дефинитивно секој кој бил у Хрватска го осетил тоа чувство на клапа музичарите што е нешто преуникатно и преубаво...

Браво за темава (y)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
ne go gledam tuka Dalibor Brun , Vjekoslav Jut , Vojko Sabolovik , Ivica ,Zarko, site nesto postara moja generacija cetrdeset i neke,kako i mnogu Croacija grupi odnosno VIP od toa vreme,od koj direkno od Jugoton sum poracuval ploci koj tuka veke gi nemase.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.138
Поени од реакции
28.890
ne go gledam tuka Dalibor Brun , Vjekoslav Jut , Vojko Sabolovik , Ivica ,Zarko, site nesto postara moja generacija cetrdeset i neke,kako i mnogu Croacija grupi odnosno VIP od toa vreme,od koj direkno od Jugoton sum poracuval ploci koj tuka veke gi nemase.
Најверојатно затоа што сме помлади, иако има доста по познати бендови и изведувачи намерно ги ставив Detour затоа што се баш супер и заслужуваат некој преглед повеќе од Македонија :P
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Штета што никој не постира клапа. Хрватските клапи се неизбежен дел од хрватската музика. :love:
ej stvarno zar gi nema Dubrovacki trubaduri i dok palme nisu grane.
(pogore sum napisal VIP a treba VIS,,,vokalno instrumentalen sostav Stranci,Roboti,Plave Zvezde.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Од постарите изведувачи (иако сигурен сум дека Анчо знае и постари од постарите :D ) мене омилен ми е Џани Маршан.




А од клапи ги има многу, ама оваа ми е највеќе врежана у мозок ради убави спомени :love:

 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Штета што не ја видов темата да пуштам некој предлог.

Неда Украден што цел живот пее на српски и Додирни ми кољена (српска песна) што ја препеала Северина. :eek:
Хрвативе ќе ви забранат влез у липој Кроацији.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.110
Моментот кога сваќам дека сум имал поголем избор... Налет ;)






 
Последно уредено:

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.004
Поени од реакции
55.235
Штета што не ја видов темата да пуштам некој предлог.

Неда Украден што цел живот пее на српски и Додирни ми кољена (српска песна) што ја препеала Северина. :eek:
Хрвативе ќе ви забранат влез у липој Кроацији.
Па србинка е Неда, плус поише има со Босна него со Хрватска.

А оваа од Северина се рачуна ваљда зашто е препеана на хрватски, а и плус дека е Северина а и ноубади керс пошто секако немаше да тепа, али нека стои Севе, не смета. :D
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Па србинка е Неда, плус поише има со Босна него со Хрватска.

А оваа од Северина се рачуна ваљда зашто е препеана на хрватски, а и плус дека е Северина а и ноубади керс пошто секако немаше да тепа, али нека стои Севе, не смета. :D
Си се штракал у 4 сабајле на БреТ ПиД сигурно, не лажи :D
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
А оваа од Северина се рачуна ваљда зашто е препеана на хрватски, а и плус дека е Северина а и ноубади керс пошто секако немаше да тепа, али нека стои Севе, не смета. :D
Јазикот на кој е изведена песната е хрватски, а Северинчето повеќе го оставивме заради визуелните ефекти, сценографија, костимографија, чисто за машката популација, онака добронамерно :pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom