Kajgana Song Contest #150 - Омилена hard'n'heavy песна

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.035
Поени од реакции
28.675

Една од најдобрите песни на Мејден, прекрасна музика со доста измени и добра вокална изведба на Пол, и песна која уште ја изведуваат во живо иако Брус си дава свој елемент како изведувач.
Тоа што hallowed be thy name е за the number of the beast, phantom of the opera e за албумот Iron Maiden.
 
B

Boudicca

Гостин
Затворете тема, hands down победуваат "War Pigs" и "Ace of spades", пионерите на хард и метал звукот. Инаку, не знам што е нејасно во насловот „избор на хард рок и хеви метал песна“, па многумина се разбрануваа околу тоа дека предлозите не се доволно thrash или heavy, па почнаа да се фемкаат дека биле застапени несоодветни песни и заборавија на инклузивноста на изборов, која вклучуваше и power и gothic metal песни.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.584
Поени од реакции
11.597
Не е толку важно тоа, туку како ваква тема без Skid row, Helloween, Twisted sister, Saxon, Manowar, Whitesnake...? :(
Ќе треба од секој бенд омилена песна или од одреден временски период, а не вака од цел жанр :)
Helloween -> We Burn, Manowar -> Black wind, fire and steel, Saxon->Princess of the Night (песна за локомотива) :D
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Не е толку важно тоа, туку како ваква тема без Skid row, Helloween, Twisted sister, Saxon, Manowar, Whitesnake...? :(
Се мислев за Saxon - Princess of the Night, ама сепак решив да одам со Heaven and Hell.

Helloween повише би ги сместил во Power Metal. Затоа не ни помислив на нив и покрај тоа што ми се еден од омилените бендови, а Keeper of the Seven Keys ми е една од најепските песни ever.
 
B

Boudicca

Гостин
Стварно ептен измешавте стилови. До гранџ стаса работата...
„Гранџот“ е етикета за група од музички жанрови од кои сите спаѓаат под хард рок како што се бараше во воведниот пост, така што Нирвана се панк ориентирани, Саунгарден и Елис ин Чеинс се метал ориентирани, а П'рл Џем се алтернативен/хард рок.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom