Kajgana Song Contest #135 Револуционерни Песни

ultras1988

4600
Член од
6 февруари 2014
Мислења
2.374
Поени од реакции
4.247
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
530
Поени од реакции
1.009

Мислам дека ова е единствена снимка од оваа стара верзија на песната испеана од охридски трубадури. Малку поразличен текст од онај сите што го знаеме(од Некст Тајм) ама за мене најдобар !

Да не дочует мајка ми, старата,
да не ве прашат за мене, за мене
Каде е син ми Костадин,
млад Костадин капиданот, војводата.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.771
Поени од реакции
11.487
Ништо шефе, ти ја уништија бугарските синови темата со пропаганда.


Ај вака да им удриме контра малку

 
Последно уредено:

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
12.845
Поени од реакции
22.668
малку соседно, да нема запоставени.


околу мелодијата на песнава има цел документарец кој фрла светлина на многу балкански баналности.

нормално, не може да спомнеме родољубие на граница со патолошка омраза без бато Томсон :icon_lol:

 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
4.487
Поени од реакции
7.153
kreatorot na temava e za pofalba 100ka+ (y) od mene edna Ohridska, za Hristo Uzunov.
Jaс очекував дека ќе идеш со нешто вакво : Јohnny i hardly knew ya, Young Ned of the Hill, Foggy Dew .. нешто антиимперијалистичко :icon_mrgr:
Автоматски споено мислење:

Инаку пред да заплачеме по Сталин и Тито и на комунистичкиве жалопојки.....секако до среќа идеме со
марш на УПА (Українська повстанська арміја) од периодот на втората светска војна :
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2020
Мислења
1.220
Поени од реакции
2.355
Некои песни се повторуваат или ми се чини? :)
 

Kaleb

It's your life, live it well.
Член од
15 август 2020
Мислења
328
Поени од реакции
2.238
Jaс очекував дека ќе идеш со нешто вакво : Јohnny i hardly knew ya, Young Ned of the Hill, Foggy Dew .. нешто антиимперијалистичко :icon_mrgr:
se mislev pomegu taa sto ja postirav i ovaa " Come Out, Ye Black and Tans ", the best Irish rebellion song, just like me ;) slusni ja da ne sum off topic da ne dobijam ban od Chef.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
667
Поени од реакции
2.141
нормално, не може да спомнеме родољубие на граница со патолошка омраза без бато Томсон :icon_lol:

Знае Војо да преработи некоја песна од Србија и Хрватска, па потоа источните соседи па од него да преработат :icon_lol:

Таа граница меѓу родољубие и патолошка омраза кога се во прашање Србите секогаш е второто.
Штом го спомнуваме не смее да ја изоставиме песната и легендарниот спот:

Пошто сум неутрален во вековниот непотребен и безмислен конфлит меѓу Србите и Хрватите морам и една српска:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom