Kajgana Song Contest #135 Револуционерни Песни

Член од
10 септември 2016
Мислења
6.771
Поени од реакции
11.488

ЈУРИИИИШ

Сте ги ставиле сите комитски, шо да се прави :icon_mrgr:
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
530
Поени од реакции
1.009

Во близина на Мокра планина(денес Албанија) близу Струга го губи животот Христо Брдаров. Пред тоа бил одликуван со орден за храброст и Железен крст за храброст. Ова песна е опеана од охриѓани и стружани а најчесто се пее по куќни слави низ Велгошти(охридско).... Го сметале за заштитник во тоа време а за охриѓани тој засекогаш си останал ''капитан''.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
6.771
Поени од реакции
11.488

ЈУРИИИИШ

Сте ги ставиле сите комитски, шо да се прави :icon_mrgr:

Еве ви една комитска :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom