Kajgana Song Contest #135 Револуционерни Песни

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.064
Поени од реакции
12.103
Револуционерната песна-химна е инспирирана од националната борба против окупаторите,за масовно ослободување.Исто така и борба против класното и националното распаѓање.
Исто така,песна во која се опева,народен херој!


Изгреј зора на слободата (позната и како Марш на македонските револуционери) — македонска револуционерна химна. Оваа химна е користена од страна на неколку македонски организации кои биле дел од македонското национално движење. Во 1948 година била забранета во НР Македонија и со тој чин тогашните македонските власти се откажале од оваа химна.
Химната била интонирана во почетокот на Првото заседание на АСНОМ, одржано на 2 август 1944 година во манастирот Св. Прохор Пчински
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom