Kajgana Song Contest #131 --Daft Punk--

Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Daft Punk



Крај на една ера, Daft Punk се разделија. Кога ја слушнав оваа вест искрено се осетив како кога ќе и заврши турска серија на мајка ми, празно. Дечките што не расположуваа скоро 30год решија да стават крај. Тоа што беше Битлси во рокот, Мајкл Џексон во попот, тоа беа Дафт Панк во електронската музика. За мене лично беа Моцарт, можев да чилам со нив по цели денови и да уживам во миксовите од хаус со фанк, диско, рок, поп, хип-хоп. Електронска музика генерално не слушам, ама они беа нешто поголемо од само електронска музика.

Групата беше сочинета од Guillaume Emmanuel "Guy-Manuel" de Homem-Christo и Thomas Bangalter, дечки родени во Франција. Тоа се нрдовите подоле на сликата. Имаат четири студиски албума, ,,Homework,, (1997), ,,Discovery,, (2001), Human After All,, (2005), ,,Random Access Memories,, (2013). Сите албуми перфектни во своето време, ама мене лично Discovery ми беше најомилен, можеби носталгично е тоа така поради тоа што ме потсеќа на детство. Омилени песни, Viridis Quo, Da Funk, Robot Rock, One more time.





Сега околу наптреварот, пријавувањето ќе биде до недела, за гласање од пон-чет. Морам да отворам тема среде недела зошто за викенд немам многу слободно време. Може да учествувате и со колаборации песни, како на пример со The Weekend. Сега може ќе има помалце натрпеварувачи зошто не ги слуша секој Дафт Панк ама тоа што е, мора да се испочитуваат.

 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.291
Све актуелни ствари на Кајгана Сонг Контестиве.
Балашевиќ, Дафт Панк.... ваљда следен ќе биде за Мијалков

Уф, ептен ептен избор има за ставање.
Еве злате што го ставил ова ме потсети дека може малце и outside of the box, па и нешто од Alive да се стави..

Ајде, ќе одам со нешто што прво ми текна, а и спотчето е кјут, па ќе оставам на други да постираат од постарите албуми

 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Dont cry, just remember, one more time, remember
And smile because this happened :love:

Don't cry because it's over, but be happy because it happened
Оваа секогаш ме врзува за нив и за тоа како ги запознав и како рокав тв до даска кога ќе ја начекав. Сигурен глас, најверојатно и единствен :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom