Kaрас

L

Lu

Гостин
Veke 3 meseci mu ziveat!!!!..?
Епа сигурно им менува редовно вода, затоа му живеат 3 месеци, али нема уште долго да издржат.
Работата е што со редовното променување на вода се внесува свежа вода полна со кислород и затоа рибите успеваат да преживеат.
Но еве да речеме ако другарти не им смени вода 1 месец ќе видиш како одма ќе умрат.
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
309
Поени од реакции
57
ajde pomos ako moze
imam akvarium 180 l i drzam samo karasi veke 2 godini edinstven problem mi se zivite rastenija nikako da pocnat da rastat razmnozuvaat i sl
kako podloga koristam samo pesok od ezero
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.540
Поени од реакции
3.125
Абе и во пластичен сад ќе „живее„ поточно ќе се бори да „преживее„ али не е тоа тоа, ако се нема добри услови тогаш зошто да се мачи рипчето.
Инаку Карасите бараат голема грижа околу нив, иако на прв поглед изгледаат лесни за чување, не се воопшто лесни, ова од мое лично искуство го кажувам.
Многу сум против на зимање на животинче (па макар и рипче) доколку се немаат соодветни услови, подобро е да не се земе никакво животинче, отколку да се земе и после животинчето да се мачи во несоодветните услови.
Значи ако имаш услови чувај животинче, но ако немаш добри услови тогаш подобро не го ни земај животинчето (ова општо за сите луѓе зборам).
Јас сум чувал Карас во кугла со ладна вода. Доста долго издржа, повеќе од година ипол. Издржливи риби се, немаат гајле.
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
309
Поени од реакции
57
Јас сум чувал Карас во кугла со ладна вода. Доста долго издржа, повеќе од година ипол. Издржливи риби се, немаат гајле.
ne e fintata toa deka ke izdrzat ke izdrzat ama da imam 180 l akvarium a da nemam ziva bilka vnatre malku mi e ....
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.540
Поени од реакции
3.125
ne e fintata toa deka ke izdrzat ke izdrzat ama da imam 180 l akvarium a da nemam ziva bilka vnatre malku mi e ....
Хммм...да не е проблемот до подлогата?
Карасите не јадат растенија. Јас имав песок со каменчиња и си растеа. Види смени друго растение и види дали ќе порасне.
 
L

Lu

Гостин
Хммм...да не е проблемот до подлогата?
Карасите не јадат растенија. Јас имав песок со каменчиња и си растеа. Види смени друго растение и види дали ќе порасне.
Друже, Карасите и тоа како јадат растенија.
Карасите во акваристиката важат за едни од најголемите јадаче на растенија и природно растение покрај Караси во аквариум е премногу тешко да опстои.

Јас сум чувал Карас во кугла со ладна вода. Доста долго издржа, повеќе од година ипол. Издржливи риби се, немаат гајле.
Не велам дека не се издржливи риби Карасите, но мене поентата ми беше зошто да зимаш животинче (па макар и рипче) доколку неможеш да му обезбедиш барем пристојни услови за живот ?

Јас сум многу против зимање на било какво животинче доколку неможеш да му пружиш добри услови за живот.

Карасот нормално дека може да живее во мала кугла /тегла со ладна вода, ама тоа не е живеење туку тоа е мачење.
И што мислиш зошто ти живееше Карасот само 1,5 година ?
Караси кои што се чуваат во добри услови комотно живеат и по 20 години.
 
Член од
7 јули 2011
Мислења
309
Поени од реакции
57
e sto da stavam vo akvarium onie plastiki ne gi sakam
a sakam karasi da si drzam >>>>>??????
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.540
Поени од реакции
3.125
Друже, Карасите и тоа како јадат растенија.
Карасите во акваристиката важат за едни од најголемите јадаче на растенија и природно растение покрај Караси во аквариум е премногу тешко да опстои.

Не велам дека не се издржливи риби Карасите, но мене поентата ми беше зошто да зимаш животинче (па макар и рипче) доколку неможеш да му обезбедиш барем пристојни услови за живот ?

Јас сум многу против зимање на било какво животинче доколку неможеш да му пружиш добри услови за живот.

Карасот нормално дека може да живее во мала кугла /тегла со ладна вода, ама тоа не е живеење туку тоа е мачење.
И што мислиш зошто ти живееше Карасот само 1,5 година ?
Караси кои што се чуваат во добри услови комотно живеат и по 20 години.
Па добро, живеат и многу подолго, но сакав да кажам дека можат да опстанат и во такви услови но не многу. Сакам да кажам дека е доста поиздржлива риба за разлика од други. Јас имав караси но не приметив дека ми јадат од растението. Може и јадат, но ете моите се погодија да не јадат, затоа што редовно ги хранев, и никогаш не остануваа гладни за да јадат растенија.
 
L

Lu

Гостин
Па добро, живеат и многу подолго, но сакав да кажам дека можат да опстанат и во такви услови но не многу. Сакам да кажам дека е доста поиздржлива риба за разлика од други. Јас имав караси но не приметив дека ми јадат од растението. Може и јадат, но ете моите се погодија да не јадат, затоа што редовно ги хранев, и никогаш не остануваа гладни за да јадат растенија.
Точно така, Карасот важи за една од најиздржливите риби, но тоа што Карасот е издржлив, на никој не му дава за право да го чува во лоши услови.

Инаку Карасите не ги јадат растенијата од што се гладни, туку они по природа се „копачи“ и нонстоп „копаат“ во песокта и ги корнат растенијата.

e sto da stavam vo akvarium onie plastiki ne gi sakam
a sakam karasi da si drzam >>>>>??????
За жал природните растенија многу тешко опстојуваат бидејќи Карасите (поготово ако се големи) постојано ќе ги копаат растенијата и ќе ги корнат.
Треба да решиш, или ќе чуваш Караси со вештачки (пластични) тревки.
Или доколку сакаш природни растенија во аквариумот ќе треба да чуваш друга врста на риби.

А штом имаш прилично голем аквариум од 180 литри, за со природни растенија би ти препорачала да си чуваш на пример Скалари или јато Кардинал Тетри.
 

maca_kaka'

тiƒosi јаossoηeјаo
Член од
6 октомври 2007
Мислења
3.515
Поени од реакции
640
Чував 2 години бета борец ама ми умре од старост и моите да ме утешат ми купиле карас. И тоа огромен карас :)
Проблемот е што немам аквариум, имам само кугла.
Може да живее во неа? Има нешто посебно за нив или исто како борецот :)

karas.jpg
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.591
Поени од реакции
924
Чував 2 години бета борец ама ми умре од старост и моите да ме утешат ми купиле карас. И тоа огромен карас :)
Проблемот е што немам аквариум, имам само кугла.
Може да живее во неа? Има нешто посебно за нив или исто како борецот :)

Прегледај го приврзокот 40310
Ох боже,некако тажен ти е карашот па и толку голеМ не сум видувал искрено има и големи но такви правии како вистински караши а од тие распердните дури ме зачуди...колку литри ти собира куглата??
пример мојата собира 5 литри и во неа сега чувам 2 караши,едниот ми е 2 години и половина другиот ми е тазе сеа го купував пред 1 недела и им ја менувам водата на секој четврти ден,плус во вода им ставам една сина течност која ги уништувала бактериите и ја правела водата да биде како во нивната природна средина...поздрав!
 
Член од
27 ноември 2013
Мислења
44
Поени од реакции
1
MI se pojavija sitni beli tocki na opaskite na nekolku karasi dali e bolest ili so e ? pozz :*
 
Член од
27 ноември 2013
Мислења
44
Поени од реакции
1
Dali e vo red vo akvarium 30l pumpa za vozduh samo da imam i vodata 30 % da ja menuvam na 5 dena ? Karasi normalno imam vo nego 6 kom i 3 pesocni cistaci filter greac ne mi treba takvi raobti ? :) poz
 
Член од
27 ноември 2013
Мислења
44
Поени од реакции
1
Na kolku stepeni treba da bide pusten greacot, odnosno da bide temperaturata na vodata ??, (za karasi zboram normalno :)
 
На врв Bottom