Kaрас

Член од
5 октомври 2009
Мислења
74
Поени од реакции
7
Сакам на девојка ми да и купам Карас (златна риба) , и ме интересира каде можам да најдам и која цена се.

Благодарам однапред.
 
L

Lu

Гостин
Ако си од Скопје во секој Пет шоп ќе најдеш Карас, цената зависи од големината на Карасот, најмалите и најевтините се 50/60 денари.
Но не е работата само да се купи Карас туку треба и да се има услови да се чува тој Карас.
Дали девојкати има соодветен аквариум за чување Караси и дали има познавање од акваристика?
 
V

Vollstandig

Гостин
Купи и пластичен, не бара многу нега и грижа освен на топли места не сака да стои.
 
L

Lu

Гостин
Купи и пластичен, не бара многу нега и грижа освен на топли места не сака да стои.
Абе и во пластичен сад ќе „живее„ поточно ќе се бори да „преживее„ али не е тоа тоа, ако се нема добри услови тогаш зошто да се мачи рипчето.
Инаку Карасите бараат голема грижа околу нив, иако на прв поглед изгледаат лесни за чување, не се воопшто лесни, ова од мое лично искуство го кажувам.
Многу сум против на зимање на животинче (па макар и рипче) доколку се немаат соодветни услови, подобро е да не се земе никакво животинче, отколку да се земе и после животинчето да се мачи во несоодветните услови.
Значи ако имаш услови чувај животинче, но ако немаш добри услови тогаш подобро не го ни земај животинчето (ова општо за сите луѓе зборам).
 
V

Vollstandig

Гостин
Абе и во пластичен сад ќе „живее„ поточно ќе се бори да „преживее„ али не е тоа тоа, ако се нема добри услови тогаш зошто да се мачи рипчето.
Инаку Карасите бараат голема грижа околу нив, иако на прв поглед изгледаат лесни за чување, не се воопшто лесни, ова од мое лично искуство го кажувам.
Многу сум против на зимање на животинче (па макар и рипче) доколку се немаат соодветни услови, подобро е да не се земе никакво животинче, отколку да се земе и после животинчето да се мачи во несоодветните услови.
Значи ако имаш услови чувај животинче, но ако немаш добри услови тогаш подобро не го ни земај животинчето (ова општо за сите луѓе зборам).
Мислев на ПЛАСТИЧЕН КАРАС :) иначе во право си за подолниот текст..
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.242
Поени од реакции
2.310
имав порпано чувано и караси и гупи и скалари и СЕ.. ама ко шо ми текнува сеуште карасите не спаѓаат во живоротки туку неопходна им е пумпа и греач кој ке ја држи температурата на одредено ниво
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
Сакам на девојка ми да и купам Карас (златна риба) , и ме интересира каде можам да најдам и која цена се.

Благодарам однапред.
ако купуваш подарок Златна Рипка нека биде подарокот комплетен-ќе побараш аквариум во облик на топка,дијаметарот е негде околу 30 сантиметри па ќе биде супер украс во нејзината соба !
еве ти и ПЛАСТИЧЕН
 
L

Lu

Гостин
ако купуваш подарок Златна Рипка нека биде подарокот комплетен-ќе побараш аквариум во облик на топка,дијаметарот е негде околу 30 сантиметри па ќе биде супер украс во нејзината соба !
еве ти и ПЛАСТИЧЕН
Подобро е воопшто да не и купи Карас на девојката, ако планира да го чува во „аквариум во облик на топка„ поточно кажано Кугла.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
Подобро е воопшто да не и купи Карас на девојката, ако планира да го чува во „аквариум во облик на топка„ поточно кажано Кугла.
најубаво е кога рипката би живеела во морето или езерото од каде е автохтона,но луѓето ги употребуваат аквариумите не од вчера.....ако на некоја риба одговара Куглата тоа е Карасот за кој не е потребен многу кислород
 
Член од
5 октомври 2009
Мислења
74
Поени од реакции
7
Еден другар што чува риби ми предложи кугла исто. Сеа незнам колку е најдобро тоа ама дечкото чува риби цел живот и ваљда се разбира колку толку.

Од прилика што пари е кугла? Не би требало да се скапи претпоставувам.

Благодарам на помошта :)


пс:

тоа пластичен карас вистинско животно е или играчка? (стварно не се разбирам, дупка сум :P )


и која цена е пластичниот од прилика
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.073
Еден другар што чува риби ми предложи кугла исто. Сеа незнам колку е најдобро тоа ама дечкото чува риби цел живот и ваљда се разбира колку толку.

Од прилика што пари е кугла? Не би требало да се скапи претпоставувам.

Благодарам на помошта :)


пс:

тоа пластичен карас вистинско животно е или играчка? (стварно не се разбирам, дупка сум :P )


и која цена е пластичниот од прилика
Да вистински е тој, така се вика пошто доаѓа со силикони уградени од пластична хирургија, а за цена незнам да ти кажам точно :toe:
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
 

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.553
Поени од реакции
1.037
Да вистински е тој, така се вика пошто доаѓа со силикони уградени од пластична хирургија, а за цена незнам да ти кажам точно :toe:
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
Не му мавајте одма сеир на човекот бе :) Ти вика дека не се разбира. Можда си помислил дека постои таков вид на риба. Иначе бабаката те реметеа за пластинчиот не постои таква рипка ;)
 
L

Lu

Гостин
најубаво е кога рипката би живеела во морето или езерото од каде е автохтона,но луѓето ги употребуваат аквариумите не од вчера.....ако на некоја риба одговара Куглата тоа е Карасот за кој не е потребен многу кислород
Да, точно е тоа дека најдобро е рибите да си бидат во природната средина, езера/мориња... но кога веќе се чуваат во Аквариум тогаш треба да се направи тие риби да имаат што е можно послични услови какви што се во нивната природа (под слични услови се мисли на тоа да им се погоди тврдината на водата, киселоста, параметрите....)
Како можеш да кажеш дека Куглата одговара за чување на Карас и дека на Карасот не му е потребен многу кислород :tapp: :pos2: дај земи читни малку литература или зачлени се во некој Акваристички форум па после дели совети, и немој да тресеш другпат вакви глупости.
На Карасот воопшто не му одговара да се чува во Кугла, и има ОГРОМНА разлика на чување риба во Кугла и Аквариум.
Ако на некоја риба одговара Кугла тоа е БЕТА БОРЕЦОТ ,затоа што Бета борците имаат посебен систем на дишење и посебни дишни органи кои што можат да го користат атмосверскиот кислород.
Затоа другпат молимте не дели совети ако не се разбираш од Акваристика.

--- надополнето ---

Еден другар што чува риби ми предложи кугла исто. Сеа незнам колку е најдобро тоа ама дечкото чува риби цел живот и ваљда се разбира колку толку.
Твојот другар искрено врска си нема од Акваристика штом ти предложил да чуваш Карас во Кугла.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
Да, точно е тоа дека најдобро е рибите да си бидат во природната средина, езера/мориња... но кога веќе се чуваат во Аквариум тогаш треба да се направи тие риби да имаат што е можно послични услови какви што се во нивната природа (под слични услови се мисли на тоа да им се погоди тврдината на водата, киселоста, параметрите....)
Како можеш да кажеш дека Куглата одговара за чување на Карас и дека на Карасот не му е потребен многу кислород :tapp: :pos2: дај земи читни малку литература или зачлени се во некој Акваристички форум па после дели совети, и немој да тресеш другпат вакви глупости.
На Карасот воопшто не му одговара да се чува во Кугла, и има ОГРОМНА разлика на чување риба во Кугла и Аквариум.
Ако на некоја риба одговара Кугла тоа е БЕТА БОРЕЦОТ ,затоа што Бета борците имаат посебен систем на дишење и посебни дишни органи кои што можат да го користат атмосверскиот кислород.
Затоа другпат молимте не дели совети ако не се разбираш од Акваристика.

--- надополнето ---Твојот другар искрено врска си нема од Акваристика штом ти предложил да чуваш Карас во Кугла.
да Бетата ја држат во затворени ќесиња продавачите за да не се тепаат меѓу себе....
иначе Карасот како риба е доста издржлива затоа што потекнува од барска средина каде нема прилив на кислород нон-стоп,па може да издржи подолго без заменета вода-во случај кога се одлучил некој да си стави Кугла дома за украс-каква што ми беше мојот прв аквариум и неколку години чував живоротки пред да го направам 60литарскиот аквариум кој го имам повеќе години

Немој да делиш професионални совети за луѓе што првпат се среќаваат со оваа тематика-подобро е да почни со ефтина инвестиција како што е Куглата одколку да вложи во аквариум со сите негови потреби па да го забатали за 2 месеци :toe:
 
На врв Bottom