K1-Fight Club, Ultimate Fight, Бокс, Кик-Бокс...

  • Креатор на темата DJ_DEXTER
  • Време на започнување

Која боречка вештина најмногу ве привлекува?

  • Karate

    Гласови: 27 4,6%
  • Taekwondo

    Гласови: 36 6,2%
  • Judo

    Гласови: 11 1,9%
  • Aikido

    Гласови: 38 6,5%
  • Boks

    Гласови: 69 11,8%
  • Kick-Boks

    Гласови: 189 32,4%
  • Muay Thai

    Гласови: 44 7,5%
  • Kung Fu(Wing Chun,ShaoLin,Mantis...)

    Гласови: 74 12,7%
  • Ninjitsu

    Гласови: 30 5,1%
  • Ја нема на листата

    Гласови: 65 11,1%

  • Вкупно гласачи
    583
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Едно прашање, тие UFC борци во кик бокс спаѓаат?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.492
Поени од реакции
4.322
Масвидал има UFC Baddest Motherfucker Belt
Се надевам дека се тролаш околу БМФ појасот и не ди сериозен дека те хајпа.
Тоа то е појас кој го уфрлија со цел реклама и билдање ппв, ништо друго. За да бидиш бедест мофо треба све да имаш поубиено позади тебе, ако сме реални. Нејт Диаз БМ ? Шампион да не беше во некоја категорија? А Масвидал? :)

Искрено нокаут артистите важат за "поинтересни", но јас секогаш им давам предност на фул пакет борците.
 
S

ski

Гостин
Се надевам дека се тролаш околу БМФ појасот и не ди сериозен дека те хајпа.
Тоа то е појас кој го уфрлија со цел реклама и билдање ппв, ништо друго. За да бидиш бедест мофо треба све да имаш поубиено позади тебе, ако сме реални. Нејт Диаз БМ ? Шампион да не беше во некоја категорија? А Масвидал? :)

Искрено нокаут артистите важат за "поинтересни", но јас секогаш им давам предност на фул пакет борците.
БМФ појасот се знае која пи ар цел има,не може таков појас да му дадеш на борец како Усман,Тајрон Вудли или Џорџ Сент Пјер па колку и да биле подобри и комплетни борци бидејки како што напишав претходно а се надевам ме свати уфц е повеке шоубизнис отколку нешто друго.
Таков појас се дава на ликови ко Масвидал,Конор или Јон Јонс луге шо и у октагон и надвор од него се бед мофо.

Иако технички Усман генерално е фаворит јас сепак не би го подценил Масвидал,има многу добар fight iq и брзи а тешки раце.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.492
Поени од реакции
4.322
Последно уредено:
Член од
19 август 2010
Мислења
3.554
Поени од реакции
8.135
Ќе биде макљажа вечерва. Мене искрено ме нервира што Алекс од најголемиот број фанови не е вреднуван како шампион и доста понижувачки идат со прогнозите. Се надевам дека ќе ги запуши за век и векови. Мислам дека Алекс овој пат така ќе го начека на волеј Холовеј што нема да му биде добро на хавајсково фраерче со глас као саат време да вдишувал хелиум:)). Само Александар треба да влезе паметно во борбава, и да чека. Секако, да не биде тоа тотална дефанзива, туку баш као на првата борба. Од рунда во рунда Макс ќе биде се понервозен што логично ќе предизвика отварање и шанса за Алекс да го патосира. Баш ме занима као ќе се одвива борбата. Се надевам на победа на Алекс. Усман-Масвидал? Хм, не знам што да кажам, многу повеќе ми се свиѓа Масвидал во октагон, онака ми е доста поинтересен за гледање. Од друга страна некако дигнато ми делуе Усман, би сакал да се најде некој да му залепи некоја и да го патосира. Ќе биде топ да се види тоа. Конечно го дочекавме УФЦ 251, фала курцу:)) Се читаме утре со коментари и импресии.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.441
Поени од реакции
20.190
Кај Масвидал мотивот е 200% ради она јадење бубрези на Усман за него. Сакам на чисто да му е.е матер и да го измасакрира па ако треба и тоа да биде у прва секунда со летечко колено. Да бидеме реални сите гледаме ММА ради атрактивни и интересни фајтери, да сакавме да гледаме сумо борење немаше да гледаме ММА. Инаку кај Усман се гледа мала несигурност и страв од тоа со кој се соочува овој пат.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.492
Поени од реакции
4.322
да сакавме да гледаме сумо борење немаше да гледаме ММА
Грешка си соу мач!
И реченицава ти е контрадикторна.
Искрено ниеден ММА меч не се добива само со борење, или со само било која една вештина.

Лепотата во ММА е баш тоа, различните вештини, техники, способности на борците.
Секој борец кој е хај левел во своја вештина за мене е интересен, без разлика дали е bjj или
Muay Thai. :D

А точно, преферирам нокаути, преферирам борци со брзи и тешки раце, али ме хајпаат и борби како на пример Маја - Аскрен, или Хабиб - Аскрен - WOW борба ќе беше...
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.339
Поени од реакции
7.452
А точно, преферирам нокаути, преферирам борци со брзи и тешки раце, али ме хајпаат и борби како на пример Маја - Аскрен, или Хабиб - Аскрен - WOW борба ќе беше...
Стручно мислење за Јири Прохацка?
Преку 100 разменети удари во првата рунда со Волкан Оздемир.
Втора рунда во рок од 49 секунди одличен удар со нога и финиш со десна рака :)

Мислам дека го добивме следниот Конор МекГрегор :)
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.441
Поени од реакции
20.190
Гушкање Гушкање и Гушкање и газење нозе ... тоа е Усман ... По досаден фајт немало до сега, деца кога ќе се степаат на улица се поинтересни за гледање од овој мизерен шампион. Респект за Масвидал, прифати тепачка на само 6 дена од истата, ослабе таму 5-6 кг, и без целосен камп успеа да се држи 5 рунди.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Алекс за влакно не јса изгуби титулата.
Покажа срце и се врати во 4 и 5, 3та беше многу блиску според мене.
Алдо со Јан беше најдобрс борба според мене од меин ивент. Изгледа Алдо имаше проблем со ребрата и на земја имаше многу мака,требаше судијата порано да ја прекини.
Масвидал влезе како да има само 5 мин шанса да победи, немаше некој план туку гледаше да задади нокаут. со подобар план и да му беше тренерот тука ќе имаше повеќе шанси.
Сега ќе чекаме реванш.
И Роуз со Андраде беше добра борба, двете се истепаа јако.
 
Член од
21 октомври 2014
Мислења
4.027
Поени од реакции
6.689
Масвидал влезе како да има само 5 мин шанса да победи, немаше некој план туку гледаше да задади нокаут. со подобар план и да му беше тренерот тука ќе имаше повеќе шанси.
А што друго да прави? Се знаеше дека ако не го кутне во прва рунда, Усман ќе замара со клинчови, и така и тепаше. Среќа што постои јутуб и можам да ги гледам борбите одма таму, да дадев пари за да гледам како Усман му ги толчи нозете на Масвидал ќе си пукав у колено :D Ама океј, досаден не досаден, доминтантен е во тој сегмент.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.271
Поени од реакции
45.657
Усман е најгаден створ не само во УФЦ, туку општо на планетава.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.492
Поени од реакции
4.322
Усман очекувано до победа. Искрено очекував малку повеќе агресивност и од Усман, но го разбирам во секој случај, Масвидал е премногу опасен и едноставно се одлучи на здодевна (ама сигурна) победа јбг. Но и Масвидал се покажа како многу силен, тешко му одеше на Усман да обезбеди тејкдаун. Масвидал промарши и многу удари, што доволно зборува дека не е некој голем техничар. Има добар стендап и е премногу опасен, но не е премногу технички спремен.

Јан и Алдо со борба на картата. Многу ми е криво што Алдо падна на кондиција и не издржа докрај, а верувам ќе го деактивираше Јан, таков впечаток добив во втората рунда. Имаше добра одбрана, добро избегнување а и го поткачи здраво на неколку пати.
Алдо со повеќе скилови (особено ударите со нога), но Јан многу посилен со раце и со поостар бокс. Кондиционо исто така подобар што мислам дека беше клучен фактор.

Холовеј беше ограбен, фак еври одр опинион. Го размати во 3 рунди, едино со 2 тејкдауни Волкановски во последна рунда откако увиде дека е хакнат во стендапот, пфф..

Роуз со добро научена лекција во реваншот, мада за малку Андраж ќе ја казнеше во последната рунда.

Стручно мислење за Јири Прохацка?
Преку 100 разменети удари во првата рунда со Волкан Оздемир.
Втора рунда во рок од 49 секунди одличен удар со нога и финиш со десна рака :)

Мислам дека го добивме следниот Конор МекГрегор :)
Интересен е чехот. :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom