K1-Fight Club, Ultimate Fight, Бокс, Кик-Бокс...

  • Креатор на темата DJ_DEXTER
  • Време на започнување

Која боречка вештина најмногу ве привлекува?

  • Karate

    Гласови: 27 4,6%
  • Taekwondo

    Гласови: 36 6,2%
  • Judo

    Гласови: 11 1,9%
  • Aikido

    Гласови: 38 6,5%
  • Boks

    Гласови: 68 11,7%
  • Kick-Boks

    Гласови: 189 32,5%
  • Muay Thai

    Гласови: 44 7,6%
  • Kung Fu(Wing Chun,ShaoLin,Mantis...)

    Гласови: 74 12,7%
  • Ninjitsu

    Гласови: 30 5,2%
  • Ја нема на листата

    Гласови: 65 11,2%

  • Вкупно гласачи
    582
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.133
Поени од реакции
8.226
Ризиците се стално тука, но Холовеј без проблем постигна тежина и овој пат. :)
Холовеј е ѕвер, во секоја борба пласира ненормален волумен. Има одлична брада но мислам дека прима доста удари што би било ризик доколку застане пред некој хард хитер, или доколку хипотетички добие реванш со Конор.

Инаку можни се повеќе варијанти кога е Холовеј во прашање според мене...
1. Хабиб (кој е под суспензија колку што знам)
2. Фергусон
3. Конор - featherweight / lightweight (али ова борба пологична би ми била во featherweight :)
4. Ноубади

Можни победници во сите овие варијанти:
1. - Хабиб
2. - Холовеј
3. 50/50
4. "Самопоразен" :ROFLMAO:
.....

А кога сме кај тешкашите морам да кажам дека им живна дивизијата. :)
Ќе паѓаат доста интересни комбинации и реванши...

Инаку мене лично ми е мило што Дос Сантос успеа да врзе две победи последователно. Туиваса беше доста ризичен но за среќа е строго стендап фајтер, така да мобилноста на ЏДС беше клучна.
Следно го чека далеку поголем залак, очекувам Фрасис, страхотна борба за Дос Сантос.
Мислам дека реванш со Конор не е веројатна опција затоа што нема да генерира големо внимание и гледаност, на пример потенцијална борба меѓу Конор и Сероне е многу попримамлива, така што не верувам дека ќе повлече интерес кај промоторите да го трошат Конор на Холовеј...

Од друга страна, борба Холовеј против Фергусон или Хабиб е можна, но Холовеј да биде алтернатива ако некој од нив се повреди и се повлече од борбата, нешто што беше случај пролетта. Во 155 приоритет ќе биде веќе митологиската борба меѓу Тони и Хабиб, нема теоретска шанса Холовеј да добие предност пред кој било од овие двајца, освен во случај на повреда...

Холовеј против Забит ќе биде многу добра борба ако се случи...

edit: Dana White Wants Max Holloway to Move to Lightweight Now
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.284
Мислам дека реванш со Конор не е веројатна опција затоа што нема да генерира големо внимание и гледаност, на пример потенцијална борба меѓу Конор и Сероне е многу попримамлива, така што не верувам дека ќе повлече интерес кај промоторите да го трошат Конор на Холовеј...

Од друга страна, борба Холовеј против Фергусон или Хабиб е можна, но Холовеј да биде алтернатива ако некој од нив се повреди и се повлече од борбата, нешто што беше случај пролетта. Во 155 приоритет ќе биде веќе митологиската борба меѓу Тони и Хабиб, нема теоретска шанса Холовеј да добие предност пред кој било од овие двајца, освен во случај на повреда...

Холовеј против Забит ќе биде многу добра борба ако се случи...

edit: Dana White Wants Max Holloway to Move to Lightweight Now
Потполно си во право си околу тоа дека Холовеј не добива предност во борба за титула во случај да и Хабиб и Тони се здрави и спремни, многу нормално да тоа би било борба за титула помеѓу нив двајца (оригинални лајтвејташи).

Но не се согласувам со тоа дека дека Холовеј против Конор не е доволно интересна борба. Не гледам како Сероне би дал поголем импакт врз гледаноста и интересот. Ок, според мене Сероне е легенда и страшно респективен борач но од друга страна големата победа над Мајк Пери не го сменува фактот дека каубоецот е релативно "потрошен" борец, и пред пензија.

Али во секој случај не велам дека не привлекува интерес кај јавноста оваа борба, но според мене Конор-Холовеј featherweight - title shot би била доста поинтересна. :)

Холовеј е страшно излевелиран и апгрејдован од борбата со Конор па наваму, би било доста интересно да се види како Конор би се справил со овој Холовеј, иако не верувам дека Конор би покажал интерес да се спушти повторно долу.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.133
Поени од реакции
8.226
Но не се согласувам со тоа дека дека Холовеј против Конор не е доволно интересна борба. Не гледам како Сероне би дал поголем импакт врз гледаноста и интересот. Ок, според мене Сероне е легенда и страшно респективен борач но од друга страна големата победа над Мајк Пери не го сменува фактот дека каубоецот е релативно "потрошен" борец, и пред пензија.

Али во секој случај не велам дека не привлекува интерес кај јавноста оваа борба, но според мене Конор-Холовеј featherweight - title shot би била доста поинтересна. :)
Внимание и интерес од аспект на hype и продавање PPV, а не од аспект на компетитивност. Многу повеќе би заработиле од потенцијална борба меѓу Конор и Сероне. Иначе се разбира дека Холовеј и Конор ќе биде многу интересна борба за следење, нема збор тука, се согласуваме.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.720
Поени од реакции
2.478
Малце оф-топик, ама мислам дека во оваа, како најфреквентна тема за боречки спортови ќе добијам најдобар одговор.

Во план сум да купам боксерски ракавици(почнувам со кикбокс). Истражував малку, и според моите пресметки, најдобра комбинација на цена и квалитет добивам со Venum Challenger 3.0(линк и слика подоле).
Какво мислење имате за нив, ги има користено ли некој? Секако примам други предлози во тој ценовен ранг. :)

https://eshop.thestrongest.mk/oprema-za-borecki-vestini/bokserski-rakavici?product_id=850
bg_challenger_3.0_white_black_1500_01-600x600.jpg
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.284
FB_IMG_1545848654004.jpg

Прогнози дечки? :)

Инаку добра борба, постарите гледачи на спортов ќе ги интересира во кое издание би се вратил Кејн после 4-5 години од повредите, и кој веќе има 36.

Ако ги преживее првите 4 минути добива шанси... :D
Пошо мислам дека нема брада која Франсис не би ја заспал.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.242
Поени од реакции
8.312
Okolu 6h sabajle ke bide Jones so Gustafaon? (Sabota prema nedela)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.133
Поени од реакции
8.226
Прегледај го приврзокот 202034

Прогнози дечки? :)

Инаку добра борба, постарите гледачи на спортов ќе ги интересира во кое издание би се вратил Кејн после 4-5 години од повредите, и кој веќе има 36.

Ако ги преживее првите 4 минути добива шанси... :D
Пошо мислам дека нема брада која Франсис не би ја заспал.
Овде, како што спомена, сѐ зависи во каква форма и состојба ќе биде Кејн по серијата повреди и долгото отсуство. Ако е барем приближно до она што беше против Браун и Вердум, мислам дека е ужасен мечап за Нгану. Се сеќаваш на борбата меѓу Нгану и Стипе - исто како и Стипе, Кејн е легитимен Division I борач и има ненадминато кардио во тешка категорија, сето тоа и плус стилот на постојан притисок врз противникот, ќе беше огромен проблем за Нгану. Но, бидејќи длабоко се сомневам дека ќе го видиме Кејн во старото издание, очекувам брз ТКО од страна на Нгану.

Меѓу другото, не знам колку е вистина, сретнав информација дека новиот договор на Веласкез е за четири борби.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.284
Овде, како што спомена, сѐ зависи во каква форма и состојба ќе биде Кејн по серијата повреди и долгото отсуство. Ако е барем приближно до она што беше против Браун и Вердум, мислам дека е ужасен мечап за Нгану. Се сеќаваш на борбата меѓу Нгану и Стипе - исто како и Стипе, Кејн е легитимен Division I борач и има ненадминато кардио во тешка категорија, сето тоа и плус стилот на постојан притисок врз противникот, ќе беше огромен проблем за Нгану. Но, бидејќи длабоко се сомневам дека ќе го видиме Кејн во старото издание, очекувам брз ТКО од страна на Нгану.

Меѓу другото, не знам колку е вистина, сретнав информација дека новиот договор на Веласкез е за четири борби.
Да, четири борби се во прашање.

Инаку според мене како за камбек после толкава пауза Франсис е ужасно лош мечап за Кејн. Не знам кое ниво на кондиција Кејн успеа да го задржи после толкава пауза (што не верувам да е ни 70%), ама па затоа и Франсис очајно стои на тоа поле. :cool:

Затоа реков, во првите 4 минути ако ги преживее бомбите има шанси да победи, пошо очекувам Франсис прв да издиши.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: gos
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.133
Поени од реакции
8.226
Да, четири борби се во прашање.

Инаку според мене како за камбек после толкава пауза Франсис е ужасно лош мечап за Кејн. Не знам кое ниво на кондиција Кејн успеа да го задржи после толкава пауза (што не верувам да е ни 70%), ама па затоа и Франсис очајно стои на тоа поле. :cool:

Затоа реков, во првите 4 минути ако ги преживее бомбите има шанси да победи, пошо очекувам Франсис прв да издиши.
Стипе против Кејн ќе беше интересна борба. Мислам дека Стипе ќе го прегазеше Кејн и ќе беше добар повод за реванш меѓу Стипе и Кормие (Кормие му префрлаше на Стипе на Твитер дека Веласкез е подобар од него во тешка категорија...).
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.478
Поени од реакции
4.284
Стипе против Кејн ќе беше интересна борба. Мислам дека Стипе ќе го прегазеше Кејн и ќе беше добар повод за реванш меѓу Стипе и Кормие (Кормие му префрлаше на Стипе на Твитер дека Веласкез е подобар од него во тешка категорија...).
Беше, да, Кејн беше чудовиште. Стипе нема гас-тенк како Кејн.
Али Стипе моментално би го бришел подот со Кејн.

Значи ова се мои претпоставки базирани на фактот што Кејн беше аут долго време со повреди, али не се знае...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom