K-15 мора да се исплати !

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Кога годинава, до 31ви е законски да исплатат регрес, после оди пријавата
Да меѓутоа таа пријава беше за друго, поврзано со коронова.

Знаеше дека пак ќе го пријават ако не исплати К-15.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
има проблематични фирми со исплатата или сите задоволни ?
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
има проблематични фирми со исплатата или сите задоволни ?
Додека се плашите секако дека ќе бидат проблематични.

Само пријава дечки и верувајте функционира (не само за К-15)... анонимно испратете мејл или преку контакт форма и немате галје, за некој ден им доаѓа на фирмата инспекција. ПРИЈАВУВАНО И ФУНКЦИОНИРА.
 
Член од
13 јули 2021
Мислења
5
Поени од реакции
0
Се вработив во фирма на 01.04.2021 година, дали ми следува К 15 до крајот на годинава после 6 месеци (октомври /ноември)? Газдава денес си исплати за него... А јас сум 3ти месец тука....
 

Yellow King

The king in yellow
Член од
30 јуни 2021
Мислења
10
Поени од реакции
35
Се вработив во фирма на 01.04.2021 година, дали ми следува К 15 до крајот на годинава после 6 месеци (октомври /ноември)? Газдава денес си исплати за него... А јас сум 3ти месец тука....
Регрес ти следува после користење на годишен одмор. За да имаш право на годишен одмор треба да имаш континуирано 6 месеци работен стаж, не мора да е иста фирма ако нема прекин на стаж.

Е сега дали газдата ќе ти го исплати во ноември, декември е друга работа.
 
Член од
13 јули 2021
Мислења
5
Поени од реакции
0
Регрес ти следува после користење на годишен одмор. За да имаш право на годишен одмор треба да имаш континуирано 6 месеци работен стаж, не мора да е иста фирма ако нема прекин на стаж.

Е сега дали газдата ќе ти го исплати во ноември, декември е друга работа.
Фала ти за одговорот, таа друга работа ме интересира дали следува К 15 или не, одморке искористам иако немам 6 месеци бидејки е колективно, цела фирма оди на одмор
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.708
Се вработив во фирма на 01.04.2021 година, дали ми следува К 15 до крајот на годинава после 6 месеци (октомври /ноември)? Газдава денес си исплати за него... А јас сум 3ти месец тука....
K15 ti sleduva ako imas minimum 6 meseci staz vo firmata vo tekovna godina. Znaci ti ke go ispolnis uslovot posle 30.09.2021. Gazdata moze da go isplati I poramo, no najkasno mora (zakonski rok) do 31.12.2021
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
не баш сите зедоа К15 за 2020,премногу фирми направија малверзации каде доделија по 100 или 500 или до 3000 денари иако имаа зголемен обрт некако инспекциите затаија и ништо не добија работниците....... чак и во многу фирми почнаа на скратено време да пријавуваат со прашање за платени осигурувања и придонеси, власта воопшто незаинтересирана да корегира и сработи за народот....... дури не стани дефицит работната рака ќе има разочарувања и понижувања уште многу
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.523
Поени од реакции
9.413
K15 ti sleduva ako imas minimum 6 meseci staz vo firmata vo tekovna godina. Znaci ti ke go ispolnis uslovot posle 30.09.2021. Gazdata moze da go isplati I poramo, no najkasno mora (zakonski rok) do 31.12.2021
А ако не му пишува во колективен договор, како мора да исплати?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.708
А ако не му пишува во колективен договор, како мора да исплати?
K15 mora da se isplati.
Ne znam na kakov kolektiven kade "ne mu pisuva" mislis... Ova e utvrdeno so Opst kolektiven dogovor za privaten sektor.
Edinstvena zakonski opcija da ne se isplati (ili da se isplati pomalku) e ako rabotodavacot prethodnata godina rabotel so zaguba, ama duri I za ova treba soglasnost od sindikat (ili od predstavnik na vrabotenite)
Nema zakonska moznost za nekoj vraboten da ima, a za drugi da nema. Vo slucajot od tipkata kade posocuva deka "denes gazdata si isplatil za nego" moze da bide sigurna deka ako ostane 6 meseca vo taa firma - I nejze I sleduva.
Ili, posle 31.12. slobodno moze da prijavi anonimno vo inspekcija
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.523
Поени од реакции
9.413
K15 mora da se isplati.
Ne znam na kakov kolektiven kade "ne mu pisuva" mislis... Ova e utvrdeno so Opst kolektiven dogovor za privaten sektor.
Edinstvena zakonski opcija da ne se isplati (ili da se isplati pomalku) e ako rabotodavacot prethodnata godina rabotel so zaguba, ama duri I za ova treba soglasnost od sindikat (ili od predstavnik na vrabotenite)
Nema zakonska moznost za nekoj vraboten da ima, a za drugi da nema. Vo slucajot od tipkata kade posocuva deka "denes gazdata si isplatil za nego" moze da bide sigurna deka ako ostane 6 meseca vo taa firma - I nejze I sleduva.
Ili, posle 31.12. slobodno moze da prijavi anonimno vo inspekcija
Колективниот договор што е потпишан помеѓу работодавачот и синдикалната организација, на тој мислам....Ако во него е стриктно нагласено како обврска дека мора да исплати регрес без таа клаузула како што ја имаме ние, во мојот колективен договор, тогаш Да.
Но многу се итри кога ги составуваат тие договори, секогаш да бидат они у ќар.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
11.597
Може комуњариве ќе го укинат кај и да е. Да се вратиме малце у старите времиња коа беа они, неосигуран, 8000 плата, работни саботи и недели, а одмор :pos: :pos:
За живот у Северна.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
649
Поени од реакции
550
Едно прашање, годинава треба к-15 да земат и дел од администрацијата за што Владата потпишала и колективен договор со синдикатот УПОЗ. Проблемот е тоа што на мој близок му рекле дека не му следува и дека нема да му бидат исплатени бидејќи не е член на синдикатот, ако сакал к-15 следната година требал да се зачлени сега, се обрати кај мене за мислење и јас му реков дека му следува и на него к-15, дали ова ви има логика или се е можно во оваа држава.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Едно прашање, годинава треба к-15 да земат и дел од администрацијата за што Владата потпишала и колективен договор со синдикатот УПОЗ. Проблемот е тоа што на мој близок му рекле дека не му следува и дека нема да му бидат исплатени бидејќи не е член на синдикатот, ако сакал к-15 следната година требал да се зачлени сега, се обрати кај мене за мислење и јас му реков дека му следува и на него к-15, дали ова ви има логика или се е можно во оваа држава.
Се’ е можно у оваа држава, инаку по закон нема врска членувањето во синдикат со остварување на работничко право! Додуше може и има , ако синдикатот е таков како на Мајкл Корлеоне!
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
649
Поени од реакции
550
Се’ е можно у оваа држава, инаку по закон нема врска членувањето во синдикат со остварување на работничко право! Додуше може и има , ако синдикатот е таков како на Мајкл Корлеоне!
Можело очигледно, денес ми се јави да ми каже дека исплатен бил регресот за одмор само на членовите на синдикатот, му сугерирав да тужи, но се плаши да не има последици на работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom